Pestovanie pre lenivých: Zoznam 11 izboviek, ktoré sú krásne celé roky a nemusíte si ich takmer vôbec všímať!

Máte pocit, že u vás doma neprežije žiadna izbová rastlinka? V tom prípade je týchto 111 druhov stvorených práve pre vás. Sú nenáročné na starostlivosť a dokážu prežiť aj v náročnejších podmienkach a dokonca aj v tmavšom prostredí. Sú ideálnym riešením pre zaneprázdnených ľudí.

Africká fialka

Starostlivosť o fialku zvládne skutočne každý. Je nenáročná na prísun slnečných lúčov, ale aj na zavlažovanie. Najlepšie sa jej darí na severovýchodných stanovištiach v byte, kde nedopadá priame slnečné svetlo. Príliš ostré slnko spôsobí, že na listoch fialky sa objavia škvrny. Najmä počas letných dní je tak potrebné fialku pred svetlom chrániť.

image-e1391707616707

Fialky kvitnú takmer nonstop a ak si ju chcete rozmnožiť, potrebujete len lístok fialky, ktorý jednoducho zapichnete do substrátu. Tento romantický kvietok je v našich podmienkach veľmi bežnou izbovkou. Fialky hýria farbami aj keď je vonku šedivé a sychravé počasie, preto už len pohľad na tie jemné kvietky poteší dušu.  A tiež sa o nej hovorí ako o rastline romantickej lásky.

Lopatkovec

308805-650-1457288709-PLT6inspath_wht09_PF

Ak často zabúdate zalievať rastliny a nemáte v byte dostatok slnečného svetla, táto krásna rastlinka je pre vás ideálna. Lopatkovec je nenáročný na starostlivosť, miluje vlhkosť a dokáže ju čerpať aj zo vzduchu. Veľmi dobré je časté rosenie listov a pobyt vo vlhkejších miestnostiach. V zime obľubuje rozptýlené svetlo a v lete polotieň až tieň. Lopatkovec nikdy nedávajte v lete do exteriéru, pokiaľ ste preň nenašli skutočne tmavý kút.

Rastlina je vynikajúcou dekoráciou nielen do bytu, ale aj do kancelárií a zafajčených priestorov. Práve tu dokáže pomôcť pri odstraňovaní toxických látok a splodín fajčenia zo vzduchu. Vytvára tak priaznivejšie a zdravšie prostredie.

Zamiokulkas

Zamiokulkas celým menom Zamiokulkas Zamiifolia je aj v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejšou rastlinou. Niet sa čomu čudovať, každý kto ju niekedy mal doma vie, že starostlivosť o ňu je skutočne jednoduchá. Nepotrebuje veľa vlahy a často sa označuje aj termínom rastlina lenivých gazdiniek. Zamiokulkas pochádza z ďalekého Madagaskaru, no veľmi rýchlo sa rozšíril do celého sveta. U nás ju nájdete hádam v každom kvetinárstve.

20070819zz7

Kam ju umiestniť?

Zamiokulkas je vhodné umiestniť tam, kde počas dňa dopadá slnečné svetlo, ale nie priamo na ostré slnko. Hoci je rastlinka veľmi odolná a znesie široké spektrum svetla – od ostrého, až po tieň, ideálne je nájsť miesto, ktoré je niekde medzi.

Rastlinku je vhodné presádzať približne raz za dva roky. Prospeje jej tiež občasné prihnojovanie.

V letných mesiacoch ju prihnojte tekutým hnojivom približne raz za 20 dní. V zime je potrebné prihnojovať najmä v čase, keď sa na rastlinke začnú objavovať nové výhonky – vtedy totiž rastlina vydáva najviac energie. Potom však hnojenie môžete na niekoľko týždňov – až mesiacov celkom stopnúť.

Sukulenty

409105-650-1457689015-55

Sukulenty sú veľmi húževnaté rastlinky, ktoré pokojne môžete zabudnúť sem-tam zaliať. Pochádzajú z nehostinných skalnatých terénov a v mäsitých listov si zhromažďujú zásoby vlahy na horšie časy. Stačí, ak im zabezpečíte dobre odvodnenú pôdu, zalievanie párkrát do týždňa a budete sa z nich tešiť pokojne aj celé roky.

Fikus

409355-650-1457689015-foto-fikusa-benzhamina-3

Tieto stromy sú jedny z najobľúbenejších dekoračných strom pestovaných v iteriéri. Nevyžadujú náročnú starostlivosť a darí sa im na slnečných stanovištiach v dome. Fikus vyžaduje intenzívnejšie zalievanie počas jari a leta avšak v období zimných mesiacov si pokojne vystačí so zálievkou 1x za 1é dní.

Svokrin jazyk

408955-650-1457689015-777

Táto rastlinka nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Svetlo stimuluje rast listov, ale dokáže si poradiť aj v tmavom prostredí. Nezabúdajte na to, že táto rastlina neznáša vlhkú pôdu. Zalievajte veľmi striedmo.

Netýkavka

409555-650-1457689015-66

Táto rastlinka je obľúbenou ozdobou interiérov. Rastlinka má rada vlhkosť a preto sa jej dobre rarí vo vlhkejších priestorov, napríklad v kúpeľni. Jediné, na čo treba dbať je to, aby pôda v kvetináči celkom nikdy celkom nevyschla. Rastlinky je dobré pestovať v menších nádobách, preto vo väčších kvetináčoch budú rastlinky vydávať energiu na rozrastanie sa do priestoru namiesto toho, aby produkovali puky a kvety-

Brečtan

409005-650-1457689015-103258002_topiariy_iz_vetok_dlya_ptichki_i_krasivaya_kompoziciya_iz_tuykvuy__1_

Krásna romantická rastlina, vhodná najmä pestovanie vo vertikálnych záhradách. Nepatrí však len do exteriéru. V interiéri je vhodná na pestovanie aj v suchšom a tienistom prostredí. Toleruje dokonca aj prašnejšie priestory.

Kaktusy

409055-650-1457689015-5555

Tieto rastlinky zvládnu aj najextrémnejšie podmienky. Jediné, čo potrebujú je trocha pôdy, svetlo a sem-tam trocha vody. Niektoré kaktusy – najmä tie mladšie- krásne kvitnú aj niekoľkokrát do roka. Iné nekvitnú vôbec, alebo veľmi sporadicky (jednekrát za 3-4 roky).

Zelenec chochlatý

408905-650-1457689015-666

Táto rastlina sa teší veľkej obľube práve vďaka tomu, že je veľmi nenáročná na pestovanie a starostlivosť. Dokáže sa na dlhú dobu zaobísť bez slnečného svetla a pritom dokonale prečistí vzduch v interiéri.

Aspidistra

409205-650-1457689015-aspidistra-elatior5

Táto rastlinka je známa aj ako domáce šťastie alebo obuvnícka palma. Je to veľmi nenáročná a živtaschopná rastlinka. Darí sa jej v tieni, v teplom ale aj chladnom prostredí, kedže sa dokáže rýchlo adaptovať. Musíte však veľmi trpezlivý, rastie totiž skutočne pomaly.

Kalanchoe

409405-650-1457689015-calandiva

Kalanchoe je známa pre svoje liečivé vlastnosti. Rastlina má protizápalové a hojivé účinky – to však nie je všetko. Veľmi vďačná je aj na pestovanie a s minimálnym úsilým môže zdobiť váš domov. Kalanchoe vydrží aj dlhšie obdobie sucha – napríklad ak sa vyberiete na dovolenku, alebo jednoducho ju zabudnete zaleivať. Môžu za to mäsité listy a stonka, v ktorých si rastlina zhromažduje vlahu.

Philodendron cordatum

Obľúbená rastlinka mnohých pestovateľov. Vynikajúco sa jej darí v tienistom prostredí a napriek tomu dokáže účinne vyčistiť vzduch v miestnosti. Je potrebné časté orezávanie, aby rastlina nebola príliš vysoká.

Aby vám vianočná ruža stihla rozkvitnúť

Prýštec najkrajší pozná väčšina z nás ako neodmysliteľný symbol Vianoc – vianočnú ružu. Svojim typickým červeno-zeleným sfarbením dotvára typickú atmosféru najkrajších sviatkov v roku.

Ak pestujte prýštec – vianočnú ružu a nepatríte k ľuďom, ktorí ju vyhodia akonáhle stratí červenú farbu a pestujete ho celoročne, máme pre vás skvelý tip. Práve v tomto období môžete pracovať na tom, aby bola rastlina na vianoce krásne zafarbená.

Zatvorte ju do skrine!

poinsettias_top

Áno, čítate správne. Vianočná ruža je iná, ako ostatné izbové rastliny a namiesto intenzívnej dávky slnečných lúčov potrebuje dostatočnú dávku tmy – aspoň 14 hodín denne. Rastlinu môžete tiež zakrývať, ale praktickejšie je uložiť ju do skrine alebo tmavého kumbálu. Vytrvajte celý mesiac a uvidíte, že rastlina zakvitne. Po zakvitnutí sa okolo drobných kvetov začnú listy sfarbovať typickou červenou farbou. Na Vianoce bude neodmysliteľná vianočná ruža v tej najlepšej kondícii!

Pozor – keď rastlina zakvitne jej nároky na svetelnosť sa zmenia. Už ju nezatvárajte na tmavé miesto. Rastline v tomto období najviac vyhovuje rozptýlené svetlo. Taktiež ju neumiestňujte k radiátorom, rastlina nemá rada suchý vzduch.

Zavlažujte vždy zospodu a to tak, že jej nalejte vlahu do podmisky a ruža si vezme toľko vlahy, koľko potrebuje.

Po období kvitnutia jej nezabudnite zastrihnúť stonky asi na dĺžku 8 cm od bázy. Rany po reze potrite voskom a ružu odložte na chladnejšie miesto.

Dnes najobľúbenejšie