Mám už po 50-tke, ale nikdy som na slimáky nemusela kupovať chémiu: Stačila jedna rada mojej svokry!

Toto je rada od mojej svokry – je to už síce staršia pani po 80-tke, ale je veľmi čiperná a doslova hýri životnými múdrosťami. Vždy, keď mám problém v kuchyni, alebo v záhrade, obrátim sa na ňu a ona vie vždy perfektne poradiť. Tento recept tiež pochádza od nej a pomôže vám so slimákmi a ochráni rastlinky pred hubovými ochoreniami. Príprava je úplne jednoduchá, potrebujete len mach a vodu.

Potrebujeme:

Mach – vedro vyplníme asi do ¼

Dažďovú vodu

Postup:

Do vedra vložíme mach a dolejeme vodou. Necháme stáť 1-2 dni. Výslednú tekutinu preložíme do fľaše s rozprašovačom a nastriekame na rastliny, ktoré sú už napadnuté plesňou. Táto zálievka nevonia ani slimákom, nalejte na pôdu a na rastlinky a pre slimáky už nebudú lákadlom.

Rastliny napadnuté plesňou striekame každé 3 dni, vždy navečer. Ako prevenciu používame postrek raz za 3  týždne.

Helenka P.

Postrek môžete pripraviť aj zo sušeného machu na 1 l vody potrebujeme asi 50 g sušeného machu. Potom stačí scediť a nastriekať na rastlinky. Okrem plesní je to výborný bojovník aj proti roztočom a baktériám.

Mach dokáže skutočne odplašiť slimáky

Slimáky sa machu vyhýbajú aj vo voľnej prírody, môžu za to látky, ktoré mach obsahuje. O tom, že táto ochrana skutočne funguje poskytuje dôkaz a biologický výskum inštitútu v Bonne. Účinky machu proti slimákom teda nie sú len obyčajnou „babskou radou“, ale sú aj vedecky potvrdené.

 

Dnes najobľúbenejšie