Väčšina domácností dnes považuje rýchle a spoľahlivé internetové pripojenie za samozrejmosť. Stále sa však stáva, že vaše Wi-Fi občas nefunguje tak, akoby ste si predstavovali. Dôvodov jeho vypadávania či nepostačujúcej rýchlosti môže byť mnoho a niektoré sú naozaj prekvapujúce. Čo všetko teda môže naše Wi-Fi spomaliť?
1. Lampy a elektrické spotrebiče
Pre rýchlosť vášho bezdrôtového pripojenia je veľmi dôležité, kam umiestnite router. V blízkosti rôznych svetiel, lámp či elektrických spotrebičov a zariadení sa totiž môže jeho signál narušiť. Je to preto, že všetky tieto výdobytky techniky vysielajú rádiové vlny, ktoré sú podobné signálom z Wi-Fi routera.
2. Wi-Fi vašich susedov
Router vysiela svoj signál pomocou dostupných kanálov. Niekedy sa ale môže stať, že vaše Wi-Fi aj Wi-Fi vášho suseda fungujú na rovnakom kanáli, a to ich môže spomaliť. Ak jeobmedzenie rýchlosti z tohto dôvodu veľmi veľké, môžete požiadať správcu siete, aby daný kanál zmenil.
3. Ľudia
Znie to síce trochu bláznivo, ale čím je v byte viac ľudí, tým je Wi-Fi pomalšie. Nie je to len preto, že všetci hostia surfujú na internete naraz. Vplyv na signál má aj veľký počet pohybujúcich sa objektov, teda ich tiel.
4. Niektoré aplikácie
Používanie aplikácií a online hier, ktoré majú veľký (celosvetový) dosah, môže spôsobiť spomalenie bezdrôtového pripojenia. Obvykle však nejde o veľmi veľké obmedzenia.
5. Vaša poloha
Nie, teraz nemáme na mysli to, ako blízko pri routeri sedíte. Aj miesto, kde bývate má na rýchlosť pripojenia vplyv. Aj keď niektorým z vás sa to môže zdať nepredstaviteľné, niektoré oblasti ešte stále nemajú dobré pokrytie (a niektoré ho nemajú vôbec). V tomto prípade vám však žiadne premiestňovanie routra, zmena kanálu ani vypnutie spotrebičov nepomôže.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.