Svokra dávala vždy pred pečením kocku droždia do šálky s vodou: Kto pozná túto fintu, ten bude mať kysnuté cesto vždy dokonalé!

Kysnuté cesto sa určite počas veľkonočných sviatkov pripravuje v mnohých rodinách. Či už na výborný chlebík, koláče, alebo tie najlepšie domáce buchty. Toto je pár trikov, s ktorým sa vám kysnutí cesto vždy podarí!

Čo treba vedieť na úvod?

– Všetky prísady musia mať izbovú teplotu.

– Múku vždy preosiať – tak bude cesto ľahšie a vláčnejšie.

– Ak kvások necháte vyjsť priamo v jamke v múke a nie v samostatnej nádobe, dohliadnite, aby bola soľ čo najďalej od kvásku. Keď budete všetky prísady spracovávať, soľ vmieste ako poslednú.

– AK chcete, aby vám cesto vykyslo rýchlejšie, dajte ho do rúry pri teplote 45-50 stupňov. Cesto vždy pred kysnutím – či už v rúre alebo voľne posypte zľahka múkou. Cesto sa tak nevysuší ana vrchu neoschne.

– Ak sa nechcete o čerstvosť droždia starať, môžete použiť instantné. Platí, že na jeden gram instantného vychádza asi 2,5 g čerstvého. Sušené droždie navyše môžete použiť rovno, netreba z neho najprv nechať vzísť kvások.

– Pripravíte ho tak, že droždie rozdrobíte do vlažnej tekutiny s trochou cukru, necháte ho chvíľu vzísť a potom pridáte k múke.

– Na pečené sladké cesto sa najviac hodí hladká, prípadne polohrubá múka.

– Keď cesto vykysne a vy ho spracujete do podoby, ktorú chcete (žemličky,vianočka, rožky). Potrite vajíčkom a nechajte kysnúť ďalšie 25-30 minút na teplom mieste.

– Ideálna teplota pri pečení je 200 stupňov, ak ste pripravili menšie množstvo koláčov alebo sú z plochejšieho cesta, po 10 minútach znížte teplotu na 180 stupňov.

– Ak pripravujte z kysnutého cesta šišky a nechcete, aby nasiakli toľko oleja – keď ich vyformujete a necháte odstáť vrch trošku oschne. Do oleja vkladajte práve touto mierne uschnutou časťou – nenasiaknu toľko oleja.

– Počas prvých 15-tich minút pečenia neotvárajte rúru, ak ste cesto vložili do studenej rúry, neotvárajte aspoň 25 minút.

Druhy kysnutého cesta:

Ľahké – z tohto sa robia buchty, tvarohové pečivo, šišky a bochníčky. Kysne asi pol hodinu.

Ťažké cesto – pripravuje sa s väčším množstvom tuku a pečú sa z neho vianočky a mazance. Na kysnutie potrebuje až hodinu.
Trené cesto – podobá sa na ľahké, ale je v ňom viac vajec a tekutiny. Je hustejšie a nemiesi sa ani netvaruje. Leje sa do formy a pečú sa z neho napríklad kysnuté koláče.

Kvasnice do vody

Stáva sa vám, že vám cesto niekedy jednoducho nevykysne? Problém je v droždí, aj keď je ešte v záruke, nemusí byť vôbec čerstvé. Spravte si pred prípravou kvásku malý experiment. Namočte droždie do misky s vodou. Ak droždie vypláva, znamená to, že už nie je čerstvé a vo vnútri má vzduchové bublinky a cesto vám nevykysne. Ak klesne na dno, je čerstvé! Droždie, ktoré vypláva použite na prípravu skvelého domáceho hnojiva na kvety.

Trepaný kvások zo starých kníh- krásne nadýchané cesto aj pre žiatočníkov

 Tento kvások odporúčam začiatočníkom aj skúseným pekárom. Kysnuté cesto bude mäkučké, vláčne a krásne nadýchané – na domáci chlebík, vianočku, koláče či buchty je tento zlepšovák perfektný. Trik spočíva v kvásku!

Potrebujeme:

Kvások:

½ kocky droždia

1 lyžicu kr. cukru

1 lyžicu hladkej múky

100 ml vlažného mlieka

(na takýto kvások robím cesto z 500 g múky)

Nezabúdajte, že všetky prísady na cesto aj kvások musia mať izbovú teplotu – aj vajce, aj droždie).

Ďalej budeme potrebovať:

Ostatné prísady na kysnuté cesto: múku, štipku soli, tuk a vajcia (ak sú v recepte)

Postup:

Vlažné mlieko, cukor, rozmelené droždie a múku dáme do uzatvárateľnej nádoby – plastovej dózy alebo misky s vekom, je treba myslieť na to, že sa kvások zdvojnásobí. Zavrieme a aspoň 5 sekúnd všetko spolu dobre pretrepeme – to je základ, dobre pretrepať, vtedy dokáže kvások narobiť v ceste hotové divy, hovorí sa tomu trepaný kvások. Necháme v dóze 10-15 minút odpočívať.

Potom jednoducho zmiešajte s ostatnými prísadami, ktoré máte v recepte – múka, olej, vajce, soľ a dobre vymieste. Necháme kysnúť 45 minút a môžeme s cestom pracovať. Takýto kvások je výborný na akékoľvek dobroty z kysnutého cesta – od vianočky, cez buchty, koláče až po výbornú pizzu.Cesto je nadýchanejšie, jemnejšie a vláčnejšie, Naše babičky jednoducho vedeli, ako na najlepšie dobroty. :-)

Medový kvások bez čakania od žanetky

Kvások nerobím klasicky z mlieka, droždia a cukru. Jednoducho vezmem kocku čerstvého droždia a poriadne ho rozmiešam v jednej lyžici medu. Vznikne mi hnedá hustejšia tekutina.

Potom len pridám ostatné prísady, ručným šľahačom s nástavcami na cesto vymiešam cesto a je to. Takto robím už roky perfektné domáce žemle, ktorých príprava naozaj trvá len 15 minút. Stačí, keď medový kvások zmiešate s 1 kg hladkej múky, 600 ml vody a 1 lyžicou soli. Z cesta len vyformujeme, žemle, bagety alebo iné tvary a šup na plech vystlaný papierom.

Dôležité! Toto pečivo vkladáme do STUDENEJ rúry. Rúru následne zapneme na 200 stupňov a pečieme asi pol hodinku.

Recept na overené kysnuté cesto od fanúšičky

Perfektné, rokmi overené cesto, ktoré naozaj môžem nazvať “univerzál”. Na knedle, buchty, šišky a aj na kysnuté koláče.

Už nepotrebujete žiadne iné recepty: Jedno cesto na najlepšie šišky, buchty, koláče aj sladké knedle!

Potrebujeme:

1 hrnček mlieka

2 žĺtky

6 lyžíc oleja

3 a 1/2 hrnčeka polohrubej múky

6 lyžíc cukru

1 a ½ lyžičky sušeného droždia (alebo 1/2 kocky čerstvého droždia)

Štipku soli

1 bal. vanilkového cukru

Kôru z 1 citróna – nastrúhaná

Postup:

V uvedenom poradí dáme do domácej pekárne a nastavíme program cesto. Ak domácu pekáreň nemáme, vypracujeme ako klasicky kysnuté cesto. V troche vlažného mlieka rozpustíme droždie, cukor a pridáme trochu múky. Keď kvások vyjde, primiešame ostatné prísady a spracujeme jednotné cesto. Necháme vykysnúť a s cestom pracujeme podľa vlastného uváženia. Môžeme robiť buchty, koláče, knedle…

Dnes najobľúbenejšie