Bezoctová metóda, ako na zatuchnuté a drsné uteráky: Moje boli tvrdé ako strúhadlo, po tomto ostali hneď mäkučké a voňavé!

[mashshare]

Výborný tip, ak máte froté uteráky ako „strúhadlo“, teda ak vám po čase stvrdnú a nepekne voňajú. Ja som našla tento tip na internete a doslova som jasala, že ide o bezoctovú metódu, kedže ja zápach octu naozaj nemôžem. Veľmi dobre sa mi to osvedčilo. Všetky uteráky takto raz za čas vykurírujem a potom sú opäť krásne hebučké a jemné. Odporúčam každému, kto má tvrdú vodu, tá je pre froté uteráky hotové nešťastie.

Ako na to?

Treba počítať s tým, že túto kúru robíme pár hodín predtým, ako budeme uteráky prať. Takže pripravíme si obyčajnú kyselinu citrónovú – ja som kúpila tú v kelínku. Nasypeme do horúcej vody (mali by sme získať 30%roztok, čiže ja som dala 3 diely kyseliny na 7 dielov vody). Necháme rozpustiť a potom pridáme uteráky. Nechala som pôsobiť cez noc (minimálne pár hodín). Potom vyperieme ako zvyčajne. Ešte som pridala 2 lyžice kyseliny aj do prania. A viete, čo bolo najlepšie? Vaňa, v ktorej som máčala cez noc uteráky sa mi cez noc perfektne vybielila – žiadne hnedé fľaky. Tomu hovorím robota 2v1 :-). A uteráky samozrejme krásne jemnučké a konečne aj voňavé. Žiadne strúhadlo.

Majka C.

Ďalšie užitočné tipy, ako na mäkké uteráky

Neperte uteráky na príliš vysokej teplote, ktorou ich zbytočne ničíte. Aj bielizeň pre alergikov alebo bábätká stačí prať pri 60 stupňoch, vyváranie nie je potrebné.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Froté uteráky perte radšej na 40 stupňoch a dôkladne ich vypláchajte. Súčasné pracie prášky si poradia so špinou dokonca aj pri 30 stupňoch.

Mäkkosť uterákov najdlhšie zachováte, ak ich budete sušiť v sušičke na nízkej až strednej teplote. Sušička totiž pri sušení uteráky mierne našuchorí. Vďaka sušeniu v sušičke môžete dokonca obmedziť zápach, ktorý je niekedy cítiť z mokrých uterákov. Ten je spôsobený baktériami rozkladajúcimi odumreté kožné bunky prilepené na uteráku. Prípadnému zápachu predídete častým menením uterákov, aspoň raz týždenne.

Pri praní nedávajte príliš veľa pracieho prostriedku, pretože jeho zvyšky zostávajú na uterákoch a spôsobujú tuhosť vlákien. Rovnako tak nepoužívajte aviváž, ktorá obalí vlákna a zníži ich absorpčnú schopnosť. Biele uteráky navyše môžu kvôli aviváži zošednúť či zažltnúť.

Froté uteráky nikdy nežehlite, pretože žehlením sploštíte a polámete vlákna, čím opäť stratia schopnosť absorbovať vodu.

Pozor ale, aby ste bielizeň nepresušili, najmä ak ju zabudnete na radiátore alebo vonku na šnúre.

Nové uteráky pred prvým použitím dôkladne vyperte, aby ste sa zbavili nežiadúcich prachových častíc, ktoré do nich vnikli počas výroby. Pri froté uterákoch prvé pranie pomôže zatiahnuť voľnejšie oká, aby sa vám uteráky nezatrhávali alebo nestrapkali.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.