Táto zázračná zelenina by mala byť v každej záhrade: Dokáže ju vypestovať aj dieťa a jej účinky sú neoceniteľné!

Patrí k jari, no z mnohých domácností sa už vytratila.
[mashshare]

Možno ste sa učili žeruchu sadiť ešte na základnej škole, pretože je to nielen náučné, ale aj detsky jednoduché. Vtedy ste ale tomu možno nevenovali dostatok pozornosti a neuvedomovali si, aká je vlastne zdravá a čo všetko s vaším telom dokáže. Teraz, v dospelosti, je najvyšší čas jej venovať pozornosť, akú si zaslúži. Napokon, profitovať z toho bude hlavne váš organizmus.

Vyčistí vám krv

Jedlá bylina žerucha by nemala vo vašej domácnosti chýbať. Typická je svojou horkastou chuťou. Azda všetky deti sa ju učia sadiť trochu netradične – na vate. Ak si ju chcete zasadiť aj vy, urobte to podobne. Jednoducho si na tácku položíte vatu, nasypete semienka žeruchy a zalejete vodou, aby ňou vata nasiakla. Zbierať ju môžete začať už po siedmych dňoch. Na to, aby bol váš pokus úspešný, však musíte vatu udržiavať vlhkú. No, keď sa vám podarí žeruchu úspešne vypestovať, odmení sa vám cennými vitamínmi.

Jedným z tých, ktorého obsahuje v naozaj veľkom množstve, je vitamín C, no je aj zdrojom vitamínu B1. Takisto sa v nej nachádzajú i minerály ako draslík, železo či vápnik. Celkovo žerucha priaznivo vplýva na imunitu, zbavuje telo toxických látok a čistí krv. Okrem toho, možno práve kvôli svojej horkosti, pôsobí priaznivo na trávenie.

Pre rýchlejší metabolizmus a lepšiu náladu

Žerucha stimuluje tráviaci trakt a keď si ňou posypete chlebík, alebo pridáte ju k mäsu, omnoho jednoduchšie jedlo strávite. Dokonca, žuvanie tejto rastlinky dokáže zlepšiť náladu, odohnať stres a zmierniť napätie. O týchto účinkoch zázračnej rastlinky sa dokonca vedelo už v Antike.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Konzumovať ju môžete napríklad na chlebe alebo v rôznych nátierkach, no zásadne v surovom stave. Môžete si z nej urobiť aj šalát, prípadne šťavu, ale s väčším podielom vody. Pravidelná konzumácia žeruchy zmierňuje pocit hladu a práve preto je veľmi dobrá aj vtedy, ak potrebujete zhodiť nejaké to kilo!

Pre krásu

Účinky žeruchy určite ocenia aj ženy. Množstvo antioxidantov, ktoré obsahuje, pôsobí proti voľným radikálom, ktoré prispievajú aj k rýchlejšiemu stárnutiu buniek pokožky. Vďaka protizápalovým účinkom pomáha aj pri problémoch s akné a pri hojení rán.

Žerucha v záhrade

Okrem vášho zdravia je žerucha veľmi prospešná aj pre vašu záhradu. Ak ju vysadíte do pôdy, máte vynikajúci zelený mulč, ktorý ochráni pôdu pred burinou, zabráni strate vlhkosti aj nadmernému vysušovaniu pôdy. Okrem toho žerucha zlepšuje mikroklímu na vašej záhrade a vytvára vhodné prostredie pre prospešné živočíšne druhy, ktoré sú prirodzeným predátorom vošiek a ďalších škodcov.

Slimáky ju nenávidia

Určite je pre záhradkárov dobrou správou aj fakt, že žerucha odpudzuje slimáky, ktoré si radi pochutnajú na vašej úrode. Ak okolo zeleniny vysadíte žeruchu, máte zároveň aj bio bariéru proti slimákom.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.