plny-hrniec_transparent_negativ.png

Zázračný uhorkový šalát: Znižuje cholesterol a vysoký tlak!

Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak sú najčastejšou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, ktoré postihujú ľudí všetkých vekových kategórií. Viac ako 40% dospelých nad 25 rokov trpí hypertenziou, čo je nesmierne alarmujúce číslo.

Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak sú najčastejšou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, ktoré postihujú ľudí všetkých vekových kategórií. Viac ako 40% dospelých nad 25 rokov trpí hypertenziou, čo je nesmierne alarmujúce číslo.

Ak sa nelieči, hypertenzia často predchádza až do závažných život ohrozujúcich stavov, ako je napríklad infarkt či mozgová mŕtvica. To je dôvod, prečo je nevyhnutná včasná detekcia a správna liečba.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vysokému krvnému tlaku – najčastejšie vysoký cholesterol, slabá fyzická aktivita, stres a zlé stravovacie návyky.

Potraviny, ktoré regulujú krvný tlak

1. Cesnak

Liečivé vlastnosti surového cesnaku vo vzťahu k zdraviu srdca sú už dlho známe a používané ako súčasť prírodnej medicíny. Táto zelenina je veľmi prínosná pre liečbu vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, ischemickej choroby srdca, infarktu myokardu, aterosklerózy a zníženia prietoku krvi v dôsledku zúžených tepien.

Cesnak vďačí za svoje silné liečivé vlastnosti alicínu – čo je látka podobná väčšine liekov na hypertenziu.

Cesnak je veľmi užitočný pri znižovaní cholesterolu, pre relaxáciu ciev a zabraňuje tvorbe angiotenzínu II.

2. Uhorky

Aj uhorky sa vyznačujú početnými zdravotnými výhodami. Táto zelenina je bohatá na vodu, draslík, horčík a vlákniny. Draslík je jedným z najviac prospešných minerálov pre zdravie srdca, pretože reguluje obsah sodíka v bunkách; vysoký sodík sa spája s aterosklerózou. Na druhej strane znižuje hladinu cholesterolu, podporuje chudnutie, bráni diabetu typu 2, a udržuje krvný tlak pod kontrolou.

Cesnakovo-uhorkový šalát

Keďže cesnak aj uhorky majú úžasné zdravotné výhody samy o sebe, keď sa spoja dohromady, stanú sa doslova zbraňou proti chorobám srdca a ciev. Odporúčame vám teda konzumovať tento šalát čo najčastejšie.

Zloženie:

– 1 uhorka
– 3 strúčiky cesnaku
– ½ -1 lyžice octu
– Niekoľko lyžíc vody

Príprava:

– Nakrájajte uhorku na plátky
– Rozdrvte cesnak
– Ingrediecnie dajte do jednej veľkej misy
– Pridajte ocot a vodu
– Podávame s mätou podľa chuti

Dobrú chuť!

Najlepšie recepty na dnes