Vianoce 2023: Trendy v zdobení vianočných stromčekov

Tradícia zdobenia vianočných stromčekov siaha do 16. storočia a objavila sa prvýkrát v Európe, konkrétne v nemeckých krajinách. Pôvodné zdobenie sviečkami a šiškami malo pripomenúť, že o chvíľu príde jar. Mnohí z nás ale v stromčeku žiadnu symboliku nevidia a len sa tešia na proces zdobenia a pravú vianočnú atmosféru. Tento rok sa na poli vianočných stromčekov objavilo zopár zaujímavých noviniek – možno sa nimi inšpirujete aj vy.

Ružová, kam sa pozrieš

Zrejme je to filmom Barbie, ale ružová a jej odtiene sa začali objavovať až podozrivo často. Na oblečení, doplnkoch, bytových dekoráciách aj nábytku. Ružová jednoducho ovládla druhú polovicu roku 2023. Tento trend velí nakombinovať na stromčeku ozdoby v rôznych tónoch ružovej – od staroružovej cez typickú Barbie ružovú až po odtiene do fialova. Tohtoročné vianočné stromčeky sú teda splneným snom všetkých malých princezien!

Hlavne udržateľne

Hlavne udržateľnosť je téma už niekoľko rokov. Životný štýl „nakúpiť, vyhodiť, nakúpiť zas“ už dávno nie je v kurze a ide naopak o takmer zavrhnutiahodný prístup k nakupovaniu. Pri zdobení stromčekov sa snaha o udržateľnosť prejavuje nasledovne:

  • Umelé vianočné stromčeky sú na vzostupe – vydržia roky a nemusíte kvôli nim rúbať každý rok naozajstné
  • Ozdoby sa používajú niekoľko rokov po sebe (a napríklad sa aj v budúcnosti odovzdajú z generácie na generáciu).
  • Výroba vlastných ozdôb z recyklovaných materiálov je viac než žiaduca.
  • Skvelé sú ozdoby z prírodných materiálov – šišky, sušené kolieska pomaranča, škorice,…
  • Papierové či slamené reťaze nahrádzajú tie umelé.

Všetky farby dúhy

Tradičná kombinácia rýdzo vianočných farieb ako červené, zelené alebo zlaté nikdy nevyjdú z módy. Avšak tento rok sa k týmto prevereným, ale konzervatívnejším kombináciám pridáva dúha. Alebo kombinácia všetkých základných odtieňov farebného spektra. Ozdoby môžete buď podľa farieb horizontálne oddeliť a vytvoriť tak dúhový stromček. Alebo ich jednoducho premiešajte po celej jeho výške! Je to šialené a nie príliš tradičné vianočné v klasickom zmysle – ale rozhodne trendy na rok 2023.

Osobne a originálne

Vyfintené stromčeky vo výkladoch obchodných domov sú jedna vec. Tie naše, doma, nie sú také krásne – ale sú naše. A to je na nich to krásne. Že stromček vybrala vaša dcéra, pretože bol krivý a jej ho bolo ľúto. Že sú na ňom ozdoby, ktoré ste zdedili po rodičoch, alebo tie, ktoré ste naopak dostali od vašich detí. Že je na ňom množstvo dekorácií a reťazí a vôbec sa k sebe vlastne nehodia. Jednoducho váš dokonale nedokonalý stromček.

Tip: Ak máte deti, vyrobte s nimi vianočné ozdoby. Už z tvorenia budete mať krásne spoločné spomienky. Vyskúšajte napríklad hviezdičky z nanukových drievok alebo šišky s farebnými brmbolcami. Na oboje budete potrebovať len minimum pomôcok.

Minimalizmus

Jedna svietiaca reťaz. Alebo pár decentných ozdôb. Aj tak môže vyzerať výzdoba vianočného stromčeka. Čím viac obchody pretekajú spotrebným tovarom, tým viac niektorí ľudia volajú po minimalizme. Ten okrem filozofie zasiahol aj do umenia, architektúry alebo hudby. Tento smer radí kvalitu nad kvantitou a hovorí, že by sme mali každý nákup starostlivo zvážiť a nenakupovať len preto, že je niečo lacné. Aj preto budeme minimalistický vianočný stromček v nasledujúcich rokoch vídať určite častejšie.

 

Zaujal vás stromček z úvodnej fotky? Ide o umelý minimalistický stromček bez ihličia. Vďaka „snehu“ a svetielkam vyčaruje parádnu vianočnú atmosféru.

 

Dnes najobľúbenejšie