Ako piť tak, aby vás na druhý deň nebolela hlava?

S pohárikom v ruke je večer takmer vždy veselo, no mnoho ľudí, bohužiaľ, nevie odhadnúť jednak správny alkohol a jednak mieru svojho pitia.

Odkedy ľudstvo vynašlo alkohol, mnohí si bez neho nevedia predstaviť svoj život. Drink po práci či v piatok večer je už odjakživa súčasťou takmer každej zábavy či spoločenského posedenia. Samozrejme, pokiaľ sa nebavíme o abstinentoch alebo o ľuďoch, ktorým alkohol vyslovene nechutí. No mnohí tí, ktorí sa ho nestránia, stále nevedia, ako správne piť bez toho, aby to neprehnali a namiesto pôžitku si neprivodili nepríjemné pocity na druhý deň ráno.

S pohárikom v ruke je večer takmer vždy veselo, no mnoho ľudí, bohužiaľ, nevie odhadnúť jednak správny alkohol a jednak mieru svojho pitia. Nepríjemná „opica“ je neželaným účinkom toho, keď sa to s pitím preženie. Rátať s ňou však môžu aj všetci tí, ktorí v snahe ušetriť pijú lacnejší, no nie príliš kvalitný alkohol. A kvantitu takmer vždy stavajú na úkor kvality.

Povedzme si pravdu, hostíte u seba doma priateľov, pre ktorých ste nachystali menšie občerstvenie i fľašu vína. No tú ste pravdepodobne kúpili v supermarkete za akciovú cenu. Takéto víno možno nechutí zle, no kde máte istotu, že pri doslova smiešnej cene ide naozaj o kvalitný alkohol, z ktorého vás na druhý deň nebude bolieť hlava? Prípadne si idete sadnúť do podniku a z ponuky si opäť vyberiete lacnejšiu variantu. Mnoho ľudí to robí práve takto, pričom netušia, že sa pripravujú o kvalitu a, koniec-koncov, aj o lepšie strávenie alkoholu, ktorý pijú.

Samozrejme, netýka sa to len vína, ale aj iných alkoholických nápojov. Investovať do kvality sa pritom naozaj oplatí, no mnohí majú pocit, že im to ich rozpočet jednoducho nedovolí. Vtedy si ale treba položiť zásadnú otázku – kvantita alebo kvalita? Fajnšmekri by sa jednodznačne zhodli v jednej zásadnej veci. Radšej si doprajú kvalitnejší alkohol, za ktorý nedajú v supermarkete dve eurá, ale menej často. Dať si dobrý drink je pre nich skôr akýsi rituál.

V súčasnosti sa už totiž častejšie pitie stáva akousi „normou“. Pohárik alkoholického nápoja doma „na lepší spánok“, to už dávno nie je len výsadou bohémov, ale i bežných ľudí, ktorí popíjajú častejšie, ako by bolo pre nich samotných vhodné. K tomu treba prirátať posedenia s priateľmi či partnerom niekde vonku v podniku i vyrazenie si do nočných ulíc v piatok alebo v sobotu večer. A hoci takýto ľudia neminú za jeden večer na alkohol horibilné sumy, za celý týždeň či mesiac sa to spolu pekne priráta a výsledkom je prievan v peňaženke.

Aj preto by bolo vhodné zamyslieť sa nad tým, či si radšej nevychutnať kvalitný a drahší alkohol, ale sporadickejšie. Predstavte si, že si kúpite drahšiu fľašu za dvojcifernú sumu, ktorá ale bude čakať na tú správnu príležitosť. Aj vaši priatelia ostanú ohúrení, keď ich namiesto lacného vína z výpredaja pohostíte drahším likérom, pri ktorom je ale zaručená kvalita. Nie je to pritom len výsada bohatších, stačí sa možno na to pozrieť ekonomickejšie. Namiesto toho, aby ste často míňali malé sumy na viac alkoholu, si doprajete jednu, ale za to kvalitnú fľašku, ktorú, samozrejme, nemusíte vypiť hneď, ale radšej si ju vychutnáte postupne pri vzácnejšej chvíli a so vzácnymi ľuďmi.

Väčšina ľudí, ktorí si radi doprajú alkoholický drink, preferuje pivo či víno. Pri víkendovej zábave často padne za obeť aj tvrdý alkohol. No, čo tak prekopať svoje „alkoholické“ návyky a skúsiť niečo iné? Niečo, čo vám prinesie skutočný pôžitok a zároveň odlíši od masy, ktorá častejšie ako by to bolo vhodné, uprednostňuje bezbrehé pitia. Preto sa napríklad medzi fajnšmekrami tešia obľube kvalitné likéry. Tie sa totiž vyznačujú špecifickou chuťou, ktorá umožňuje skutočne si ich vychutnať. Čokoládové, kávové, bylinné, dokonca kvetinové. Výber je naozaj široký a chuť, ak sa bavíme o kvalite, príjemná, no intenzívna.

Jedným z obľúbených likérov je napríklad jose cuervo, originálny mexický likér zo zmesi stopercentných tequil doplnenej o výťažky z posvätnej rastliny Damiana. Charakteristická je preň delikátna, no sladkastá príchuť. Ak vás už nebaví stále piť to isté, verte, že napríklad do takejto fľašky sa oplatí investovať. Môžete si ju dopriať doma, s priateľmi, no aj vďaka dizajnu je tiež skvelým darom, ktorým určite nikoho neurazíte.

(PR)

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie