Ohnisko na opekanie vhodné do každej záhrady

Čo takto mať na záhrade vlastné ohnisko, na ktorom si budete môcť hocikedy opekať špekačky alebo grilovať? Nemusíte si postaviť také to klasické murované, stačí vám na to tento malý šikovný pomocník, nazývaný prenosné ohnisko. Ak ste o ňom ešte nepočuli, v tomto článku sa o tomto type ohniska dozviete viac.

Čo sú prenosné ohniská?

Prenosné záhradné ohniská sú vynikajúcim riešením pre tých, ktorí chcú pridať do svojich vonkajších priestorov, ako je napríklad záhrada alebo altánok, teplo a príjemnú atmosféru. Sú vyrobené z rôznych materiálov, ako napríklad oceľ, hliník a liatina, a majú rôzne tvary a veľkosti. Ich hlavnou výhodou je ich prenosnosť, čo vám umožní s nimi jednoducho manipulovať hocikedy ich budete potrebovať. Vďaka ich prenosnosti ich môžete využiť okrem svojej záhrady aj niekde inde. Možno aj vy patríte k tým, ktorí radi cestujú do prírody alebo chodia kempovať. Určite dobre viete, že zakladanie ohňa je v lesoch a na niektorých miestach v prírode prísne zakázané. V tomto prípade sa ale nebudete musieť strachovať, pretože oheň budete mať v tomto ohnisku vždy pod kontrolou. Prenosné ohnisko si so sebou budete môcť zobrať prakticky kdekoľvek na výlet, na ktorom budete plánovať aj starú dobrú opekačku.

Niekoľko dôvodov, prečo by ste si mali zakúpiť prenosné ohnisko

Existuje viacero dôvodov, prečo by ste mali zvážiť kúpu ohniska na opekanie do svojej záhrady. V prvom rade budete mať väčšiu príležitosť tráviť viac času vonku a taktiež aj v kruhu svojich najbližších. Bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie, toto ohnisko vytvára príjemné teplo a svetlo, čo vám umožní opekať napríklad aj počas chladnejších dní. Môžete si taktiež vychutnať romantický večer so svojou polovičkou, usporiadať zábavnú záhradnú párty alebo jednoducho relaxovať pri ohni, pretože pohľad na oheň je upokojujúci.

Prenosné ohniská majú tiež výhodu, že sú jednoduché na použitie. Väčšina modelov je vybavená krytmi, ktoré zabraňujú rozptylu iskier a zaručujú bezpečnosť. Sú navrhnuté tak, aby bolo jednoduché založiť a udržiavať oheň. Môžete si vybrať medzi tradičným dreveným palivom alebo modernejšími plynovými variantmi.

Okrem príjemnej atmosféry a ich účelu majú záhradné ohniská aj estetickú hodnotu. Ich dizajn je veľmi štýlový a elegantný, čo pridá šmrnc vášmu vonkajšiemu priestoru. Môžete si vybrať medzi rôznymi typmi a štýlmi, aby sa ohnisko dokonale hodilo k vášmu záhradnému nábytku a celkovému dizajnu.

Aké palivo používať pri prenosnom ohnisku?

Drevo

V prípade, že máte radi starú klasiku, drevo je dobrou voľbou pre prenosné záhradné ohniská. Vytvárajú ideálnu atmosféru a príjemné chvíle strávené pri ohni s rodinou a priateľmi. V tomto prípade určite oceníte zvuk praskania dreva a jeho veľmi príjemnú vôňu. Musíte ale myslieť na to, že v prípade použitia dreva budete musieť pridávať pravidelne polená, aby ste si oheň udržiavali. Toto však môže spôsobovať nadmerný dym, ktorý nie je príjemný. Na druhej strane, pri použití dreva nemusíte riešiť pripojenie plynového potrubia k ohnisku, čo vám umožňuje umiestniť ho kamkoľvek.

Drevené uhlie

Jednou z ekologických alternatív dreva, ktorá produkuje menej dymu, je drevené uhlie. V prípade použitia tohto uhlia je veľkou výhodou oheň bez dymu a produkcia veľkého množstva tepla.

Drevené brikety

Drevené brikety fungujú na podobnom princípe ako drevené uhlie, ale ich rozpaľovanie je o niečo viac pomalšie. S obsahom tekutých zložiek nižším ako 10 % sú vynikajúcou alternatívou na minimalizáciu dymu a nepríjemného čmudenia. Vďaka vyššej hustote poskytujú stabilnejšie teplo a horia dlhšie ako klasické drevo.

Plyn

Niektoré záhradné prenosné ohniská môžu fungovať aj na plyn. Je to rýchlejší a jednoduchší spôsob zapálenia, avšak sú menej autentické. Je to ale lepšia alternatíva pre životné prostredie ako drevo. Oheň v ohnisku horí bez iskier, dymu a nečistôt. Jeho nevýhodou je, že poskytuje menšie množstvo tepla v porovnaní s drevom alebo briketami. Ďalšou nevýhodou môže byť aj to, že si musíte pravidelne plniť propánové fľaše a v prípade, že ho máte na plynové potrubie, musíte rátať s tým, že ho nebudete môcť prenášať.

Záhradné ohniská sú vynikajúcim doplnkom pre každú záhradu, nech už máte veľký pozemok alebo dokonca malý balkón. Poskytujú útulnú atmosféru, pohodlie a príjemné prostredie pre stretnutia s priateľmi a rodinou. Ich rôznorodosť vám umožňuje vybrať si ohnisko, ktoré najlepšie vyhovuje vášmu štýlu a potrebám. Myslite však na to, že ochrana životného prostredia by mala byť vždy na prvom mieste pri používaní.

Foto: freepik

Dnes najobľúbenejšie