7 joga cvikov proti bolesti a napätiu krčnej chrbtice!

Mnohí ľudia považujú jogu za jednu z najdostupnejších možností, ako bojovať proti stresu a zlepšiť svoje zdravie.

Jogu využíva mnoho ľudí najmä pre odstránenie bolestí krčnej chrbtice, ktorá je v dnešnej dobe extrémne zaťažovaná nielen sedavým zamestnaním, ale aj nesprávnym držaním tela a návykmi súvisiacimi so zdravým tejto časti chrbtice. Bolesť krčnej chrbtice sa môže šíriť aj do ostatných častí tela – do ramien a rúk, oblasti hrudníka a veľmi často aj do nepríjemných bolestí hlavy. Prinášame vám 7 cvikov, alebo lepšie povedané pozícií, ktoré sú zamerané špeciálne na zlepšenie stavu a odstránenie bolesti krčnej chrbtice.

Pozor: Všetky pohyby je potrebné vykonávať pomaly, a zachovať pokojné dýchanie. Pohyby robte len do takej miery, aby vám nespôsobovali bolesť a diskomfort.

Ťahanie ramien

1 (1)

Hlavu si uložíme na podložku tak, aby bola vyššie ako hrudník a nohy pokrčíme v kolenách. Ľavú ruku vysunieme za hrudník, do strany (ruka by mala zvierať s telom 90 stupňový uhol a dlaň musí smerovať nahor. Druhú ruku potom pomaly spojte s ľavou rukou, ale panvu majte stále v rovnakej polohe. Pokojne dýchajte a ležte, kým sa nebudete cítiť príjemne. Polohu zopakujte aj na druhej strane tela.

Z tejto pozície sa vracajte pomaly do východzej polohy – pokojne dýchajte a nerobte žiadne prudkú pohyby, to je v joge veľmi dôležité!

Spojené ruky za hlavou

2

Na túto pozíciu budeme potrebovať opäť podložku, ako to vidíme na obrázku. Sadneme si na nohy tak, aby sme sa pätami dotýkali zadku. Ruky pred sebou vystrieme a spojíme dlane. Pomaly skláňame hlavu čo najbližšie ku kolenám, spojené ruky oprieme lakťami o podložku a pomaly ťaháme za hlavu. Dýchame a v pozícii zotrváme aspoň 10 sekúnd. Opäť sa do východzej polohy pomaly vrátime.

Spojenie rúk za chrbtom

3 (1)

Sadnite si rovnako ako pri predošlej pozícii. Chrbát máme vystretý, pravú ruku vystrieme nad hlavu. Pomaly ohneme pravú ruku v lakti a smerujeme čo najnižšie k lopatkám, ľavú ruku ohneme v lakti a pokúšame sa ju vytiahnuť tak, aby sa mohla spojiť s druhou rukou. Ruky sa vám pravdepodobne nepodarí spojiť hneď na prvý krá. Ostaňte v pozícií kedy sú čo najbližšie k sebe a urobte v tejto pozícií 5 hlbokých nádychov.

Sklonenie a ťahanie ramien

4

Postavíme sa vzpriamene a ruky spojíme za chrbtom. Pomaly sa ohýbame smerom ku kolenám – nohy máme stále vystreté a spojené ruky máme pritom tiež stále vystreté. Hlavou sa snažíme priblížiť čo najviac k nohám. V tejto pozícií urobíme 10 hlbokých nádychov. Z pozície sa pomaly vraciame do východzej polohy.

Predlakia na stene

5

Predlaktia položíme na stenu tak, aby sa celou svojou plochou opierali o stenu. Predlaktia sú navzájom rovnobežné. Pomaly odstupujeme od steny tak, aby sme mali predlaktia v nezmenenej polohe a nohy stále vystreté. Keď sa dostaneme najďalej, ako nám to táto pozícia dovoľuje,  skloníme hlavu čo najnižšie ako je to možné. V tejto polohe urobíme 5 hlbokých nádychov a opäť sa pomaly vrátime do východzej polohy.

Poloha ryby

6

Pripravíme si dve podložky – jednu nižšiu a jednu vyššiu. Hlavu položíme na nižšiu podložku a ľahneme si tak, aby nás druhá položka podopierala pod hrudníkom. Pokojne sa uložíme a nohy ohneme v kolenách. Ruky necháme voľne visieť po stranách tela. V pozícii urobíme 5 hlbokých nádychov.

Závit

7

Na podložke sa dáme na polohu na štyri (na kolená a dlane), pravé rameno a hlavu skloníme k zemi tak, aby sa spánky na hlave a rameno dotýkali zeme. Ľavú ruku ťaháme dopredu za hlavu. V pozícii urobíme 10 hlbokých nádychov a pomaly sa vrátime do východzej polohy.

Cviky opakujte ideálne každý deň, alebo aspoň 2 x týždňa. Postupne sa bude vaša hybnosť zlepšovať a krčná chrbtica bude pevnejšia a vy bez bolestí.

zdroj: takprosto

Dnes najobľúbenejšie