Rada pre všetkých, ktorí majú doma Aloe Vera: Ak nechcete prísť o jej liečivé účinky, na zimu urobte toto opatrenie!

[mashshare]

Mnohí ľudia pestujú Aloe vera celý rok v rovnakých podmienkach, avšak mali by ste vedieť, že v prípade tejto rastlinky to nie je najlepší nápad. Aloe vera pochádza z tropickej klímy a na zimu by ste jej mali venovať špeciálnu pozornosť. Mnohí pestovatelia sa sťažujú, že ich rastlinky, ktoré majú aj 4-5 rokov sú po zime akési chabé, prípadne, ak využívajú priamo gél z rastliniek, nemá takmer žiaden účinok. To sa môže rastlinke skutočne počas zimy udiať, akoby sa zasekla a namiesto produkcie liečivého gélu, ho sama spotrebúva na vlastné prežitie.

Záhradkár poradil, čo robiť v zime

Aloe vera sa počas zimy necíti dobre v bežnej izbovej teplote, v ktorej žijeme my. Potrebuje nižšie teploty a dostatok svetla. Rastlinke treba zabezpečiť  stabilnú teplotu 16-18 stupňov. Svetlo potrebuje na to, aby bunky dokázali produkovať liečivé látky ukryté v dužinatých listoch. Aloe vera je fascinujúca v tom, že aj keď odpočíva, prirodzene produkuje dužinu. Listy budú po zime akoby nafúknuté.

Ak nemáte možnosť dávať ju do samostatnej miestnosti, uložte ju na najchladnejšie miesto vo vašom byte, ideálne také, ktoré by smeruje na sever a kde má rastlina dostatok svetla z okien. Keď má aloe dosť svetla, prežije aj pri vyšších teplotách. Málo svetla dokáže spôsobiť deformácie listov, úplne zastavanie produkcie liečivej dužiny a slabosť, ktorá sa prejaví napríklad tým, že keď si ju budete chcieť namnožiť, odrezky ani dcérke rastlinky pravdepodobne nezakorenia.

Aloe potrebuje aj pravidelnú vlahu, ale treba pamätať na to, že nie príliš veľkú, to by rastline počas zimy ublížilo. Pozerajte vždy aj na vlhkosť v byte. Ak máte napríklad vyššiu vlhkosť v byte, stačí zalievať každé 2 – 3 týždne. V suchom prostredí ju v zime nikdy nechávajte bez vlahy viac, ako 2 týždne. Hnojivo nie je potrebné, to môžete pridať až na jar, ale rastlinka ho takmer vôbec nepotrebuje. Na jar tiež začnite stupňovať zálievku, to sú ideálne podmienky na to, aby sa rastlinka nezasekla a môže plynule pokračovať v raste a tvorbe liečivých látok.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Toto je veľmi dôležité – v zime sa rastline nedostáva dostatok vzduchu ku koreňom. Ak nemá správne zalievanie a stanovisko, môže sa stať, že korene jej vybehnú nahor, to však nie je dobrý znak. Začnú sa totiž rozrastať na úkor rastliny.

Niekoľko rád na záver

Ak rastlinke upadajú listy potrebuje viac slnečného svetla.

Ak sú naopak listy hnedé presuňte rastlinu do temnejšieho prostredia – je na príliš ostrom slnku.

Ak sú listy pokrútené rastlinka potrebuje viac vody. Ak listy zožltnú okamžite prestaňte rastlinu zalievať.

Niektorí záhradkári riešia celoročne zálievku tak, že kvetináč raz za čas ponoria na desať minút do odstátej vody a necháte substrát dobre nasiaknuť. Pozor, aby sa voda nedostala medzi listovej ružice.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.