Využite užitočných pomocníkov do každej domácnosti a žiadna zmena počasia vás neprekvapí

Chladné mesiace, vlhký vzduch, ale i sparné letné noci môžu čas trávený v našich domovoch veľmi znepríjemňovať. Odvlhčovače, elektrické ohrievače, ale aj klimatizácie sú modernými zariadeniami, ktoré sa vedia s týmito problémami naozaj dobre popasovať. Ako ale tieto zariadenia fungujú a prečo sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností?

Odvlhčovač pre optimálnu vlhkosť a zdravý vzduch

Odvlhčovač sa používa na zníženie vlhkosti vzduchu v miestnosti. Vlhký vzduch, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v rodinných domoch, môže viesť k mnohým problémom, ako je tvorba plesní, alergie a dýchacie ťažkosti. Nevyhýba sa však ani bytom, ktorých stavebná konštrukcia sa vplyvom nadmernej vlhkosti môže postupom času znehodnotiť a ohroziť bývanie. Nebezpečná je aj vnútorná klíma, ktorej dominujú nepríjemné spóry plesní.

Naopak, správna úroveň vlhkosti, ideálne v hodnotách od 40 do 60 %, môže tiež zvýšiť efektivitu vykurovania a chladenia v domácnosti. Suchý vzduch sa rýchlejšie ohrieva, zatiaľ čo vlhký môže pomôcť udržiavať príjemnú teplotu počas letných mesiacov. Odvlhčovače a elektrické ohrievače sú teda dvojica, ktorá sa môže podľa aktuálnych potrieb výborne dopĺňať.

Ako funguje odvlhčovač vzduchu?

To závisí od modelu. Existuje viacero typov odvlhčovačov, ale v domácnostiach sa najčastejšie používajú kondenzačné. Už z názvu je zrejmé, že fungujú na princípe kondenzácie. Odvlhčovač nasáva vlhký vzduch z miestnosti cez ventilátor, chladiaci kompresor následne ochladí nasávaný vzduch na teplotu pod bodom mrazu a vodná para obsiahnutá vo vzduchu skondenzuje.

Para premenená na kvapalinu sa zachytáva v zásobníku odvlhčovača, a do miestnosti sa vracia suchý vzduch. Väčšina moderných odvlhčovačov je tiež vybavená senzormi, ktoré monitorujú aktuálnu úroveň vlhkosti v miestnosti a pracujú na zlepšení klímy bez manuálneho ovládania. Na základe týchto informácií môžu odvlhčovače regulovať svoju činnosť a zapínať sa alebo vypínať podľa potreby, aby udržali žiadanú úroveň vlhkosti.

Elektrické ohrievače pre príjemnú teplotu nielen v domácnost

Pre komfort a zdravé prostredie v interiéri je dôležitá nielen optimálna vlhkosť, ale aj teplota. Elektrické ohrievače sú jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnostiach. Netýka sa to iba domácností, ale aj chalupy alebo chaty.

Elektrické ohrievače majú vysokú účinnosť, môžu byť aj úsporné a ekologické. Nie sú zdrojom zápachu ani dymu a sú cenovo dostupné. Vďaka veľkému výberu si môžete vybrať moderné aj elegantné modely, ktoré dobre zapadnú do interiéru.

 

Aký typ elektrického ohrievača si vybrať?

Pri nákupe môžete natrafiť na niekoľko druhov elektrických ohrievačov. Pomerne bežný je teplovzdušný ohrievač. Má rýchly nábeh a vzduch zohrieva prakticky ihneď po zapnutí. Jeho nevýhodou je, že víri prach a tak nie je vhodný pre alergikov. Je však vhodný ako doplnkový zdroj kúrenia. Tiež sa dá použiť na prikurovanie v prechodnom období, keď sú rána a večery chladné, ale počas dňa sú teploty príjemné a nevyžaduje sa kúrenie.

Elektrický konvektor je obľúbený pre svoju jednoduchosť, efektívnosť a bezpečnosť. Ide o ďalší typ, čo ohrieva vzduch, ktorý potom stúpa nahor a vytvára prúd hrejivého prostredia. Teplo sa šíri pomerne rýchlo a na rozdiel od predošlého typu má nízku hlučnosť. Aj v tomto prípade ale dochádza k víreniu atmosféry, ktorá sa môže navyše vysušiť.

Vhodným riešením pre alergikov sú napríklad vykurovacie panely. Tie vytvárajú sálavé teplo prostredníctvom termoelektrických vĺn. Panely teda neohrievajú vzduch, ale okolité predmety a osoby. Vďaka tomu sa v miestnosti nevíri prach a nevysušuje sa vzduch. Prenosné vykurovacie panely možno použiť aj ako plnohodnotný vykurovací systém, ale iba do jednej miestnosti. Nedokáže vykúriť niekoľko miestností naraz, za nevýhodu možno považovať aj vyššiu obstarávaciu cenu.

Na princípe sálavého tepla fungujú aj infražiariče, tie však ohrievajú vzduch prostredníctvom infračerveného žiarenia. S infražiaričom budete mať pocit, akoby ste boli na slnku, pretože prestupuje pokožkou. Rýchly ohrev a možnosť prenášať ho podľa potreby určite patria medzi výhody. Na druhej strane má vyššiu spotrebu energie.

Niekedy je potrebné aj chladenie

Moderným a efektívnym riešením sú aj klimatizácie s ohrevom. Kumulujú v sebe funkciu ohrevu aj chladenia, okrem toho sa dajú využiť aj ako čističky vzduchu. Tento praktický a univerzálny pomocník ale nie je vhodný do miestnosti väčšej ako 70 m2 a potrebuje pravidelnú údržbu.

Bežnejšie sú samostatné klimatizácie, či už mobilné alebo nástenné. Domáce klimatizácie dokážu viac ako iba vychladiť interiér počas horúceho leta. Fungujú na princípe nasávania vonkajšieho vzduchu, ktorý prejde filtrami upravujúcimi teplotu aj vlhkosť.

Klimatizácia dokáže vzduch v miestnosti pomerne rýchlo ochladiť na požadovanú teplotu, ktorú udržiava bez ohľadu na teplotu vonku. Moderné klimatizácie bývajú vybavené tepelným čerpadlom, a teda dokážu aj vykurovať. Niektoré dokonca obsahujú aj HEPA filter, ktorý zachytáva prach, bacily a mikročastice.

Odvlhčovač, elektrický ohrievač aj klimatizácia sú teda skvelí spoločníci do každej domácnosti, pretože samostatne alebo aj spoločne dokážu v interiéri vytvoriť príjemnejšie aj zdravšie prostredie bez ohľadu na to, aké panuje vonku počasie.

Dnes najobľúbenejšie