plny-hrniec_transparent_negativ.png

Viete, čo je to ghí? Jeho pozitívne účinky poznali už naše babičky

Zdravá potravina, ktorú ocenia všetci, ktorí majú vysoký krvný tlak, cholesterol, intoleranciu laktózy, problémy s trávením alebo chcú posilniť obranyschopnosť svojho organizmu. Najzaujímavejšie je, že si ju pripravovali už aj naše staré mamy.

Pokiaľ ste sa ešte s výrazom „ghí“ nestretli, nič si z toho nerobte. Ide o potravinu, ktorú používali už naše staré mamy, no ani ony ju určite takto nenazývali. V súčasnosti  je známa najmä medzi ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o zdravé stravovanie.

 

Tradičné maslo s exotickým názvom

Reč je o zdravej potravine, ktoré nesie názov ghí maslo. Využíva sa v indickej ajurvéde, ale aj pri príprave rôznych jedál v kuchyni a dokonca môže byť aj liekom. Vo svete si získalo úspech vďaka tomu, že je zdravšie ako bežné maslo a prináša so sebou mnohé pozitívne účinky.

Netreba mať obavy z toho, že je to zase nejaká cudzokrajná novinka, ktorú sem priniesla módna vlna v stravovaní. Hoci názov tohto masla znie exoticky, poznali ho v podstate aj naše babičky, ktoré ho takto celé roky upravovali. Jedná sa o „topené“, respektíve prečistené maslo, z ktorého sú odstránené jeho netukové zložky. Ide teda ako keby o čistejšie a zdravšie maslo, iba s indickým názvom, pretože ghí v hindčine znamená tuk a v indickej kultúre je veľmi populárne. Keďže je zbavené vody a mliečnych súčastí, môže byť riešením aj pre ľudí, ktorí majú potravinovú intoleranciu na laktózu.

 

Účinky pre zdravie

Naše staré mamy takto upravovali maslo najmä kvôli tomu, aby zvýšili jeho trvanlivosť a okrem toho zistili, že sa na ňom omnoho lepšie vypráža. Obsahuje vitamíny A, B3, B12, E, K a mnoho minerálov. Je v ňom obsiahnutý zinok, horčík, draslík, ale aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie srdca a krvný tlak. Ghí maslo, ktoré je v podstate bio maslom, má na ľudský organizmus viaceré pozitívne účinky:

  • pomáha pri trávení,
  • zlepšuje stav pokožky, pomáha hojiť a zjemniť podráždenú kožu, pomáha aj pri popáleninách a pľuzgieroch,
  • na rozdiel od bežného masla znižuje cholesterol,
  • znižuje vysoký krvný tlak,
  • posilňuje imunitu organizmu,
  • podporuje správnu činnosť mozgu a zlepšuje pamäť,
  • upokojuje nervový systém.

 

Zvládne si ho vyrobiť každý

Okrem benefitov pre zdravie má význam aj pri varení, pretože jedlu dodáva zaujímavú chuť. Dá sa natierať na chlieb a pečivo, ale môžete na ňom aj vyprážať, používať ho pri pečení aj restovaní. Ako si ho však pripraviť doma?

1. Maslo v hrnci pri strednom plameni necháte rozpustiť a pomaly ho topíte. Môže použiť aj hrniec s dvojitým dnom alebo vodný kúpeľ.

Najskôr je potrebné maslo pri nízkej teplote roztopiť.
Najskôr je potrebné maslo pri nízkej teplote roztopiť. Foto: Flickr/LarryJacobsen

 

2. keď sa maslo úplne zohreje a roztopí, začne sa z neho uvoľňovať voda a mliečne bielkoviny. Prejavuje sa to hlasným bublaním a na povrchu sa začne tvoriť pena, ktorú by ste mali lyžicou odoberať. Maslo nechajte na nízkej teplote, aby vám neprihorelo.

3. V ďalších minútach, keď budete pokračovať pri zohrievaní, sa bielkoviny zrazia do hrudiek a klesnú ku dnu, pričom sa všetka voda vyparí. Maslo odstavte z platničky, pozbierajte z jeho povrchu mliečne čiastočky a keď už nebude také horúce, preceďte ho cez sitko a ideálne aj cez gázu.

4. Maslo potom nechajte stuhnúť v chladničke a skladujte ho v nej v uzatvorenej nádobe.

Hotové ghí maslo skladujte v uzatvorenej nádobe.
Hotové ghí maslo skladujte v uzatvorenej nádobe. Foto: wikimedia

 

 

Zdroje: Kitchenette, WhatIsGhee, Freshdesignpedia, Quora

Najlepšie recepty na dnes