Toto zachránilo aj veľmi špinavé koberce, ktoré sme chceli vyhodiť: Žiaria čistotou a tá úžasná vôňa v celom byte!

V byte po nájomníkoch som mala pred pár rokmi novučičké krásne svetlé koberce, ale ostali takéto znečistené, úplne zmenili farbu.

Poradím vám 3 perfektné triky na čistenie kobercov – každý jeden odskúšaný. Koberce budú žiariť čistotou a už nikdy vás nebude trápiť ten zatuchnutý pach, ktorý sa drží vo vláknach. Je to doslova za pár drobných, poraďte to aj ostatným, ja už inak ani nečistím!

Svetlé koberce to doslova rozžiari!

V byte po nájomníkoch som mala pred pár rokmi novučičké krásne svetlé koberce, ale ostali takéto znečistené, úplne zmenili farbu. Tak som si povedala, že keď na ne nezaberie toto, jednoducho ich vymením, ale zabralo to neskutočne – sú ako nové!

Na oživenie a hĺbkové vyčistenie svetlých kobercov

Potrebujeme:

• 1 lyžica sódy na pečenie

• 1/3 šálky octu

• 1 lyžička saponátu

• 1,5 šálky vriacej vody

Postup:

Najprv zmiešame opatrne všetky ingrediencie a nalejeme ich do fľaše. Dôkladne ho pretrepeme. Zmes rovnomerne nastriekame na koberec skôr, ako zmes vychladne. Necháme pár minút pôsobiť a potom vyčistíme kefou – to je perfektné aj keď máte škvrny na koberci, zmiznú.

Sóda a čistiaci prostriedok odstraňujú nečistoty, škvrny a ocot opäť oživ farbu farby.

Univerzálna domáca náhrada za chemický tep z obchodu

Zmiešajte 3/4 šálky peroxidu vodíka, 1/4 šálky octu, 2 lyžice saponátu na riad, 5 kvapiek esenciálneho oleja, 2 lyžice aviváže a 4 litre horúcej vody. Túto zmes premiešajte a použite namiesto komerčného prostriedku. Mne sa osvedčila na čistenie aj veľmi zájdených kobercov. Ak máte drahý koberec, ktorý hýri farbami, zmes skúste na najskôr na malej ploche a nechajte chvíľu pôsobiť.

Koberec už nikdy nebude zapáchať – ani keď máte doma domáceho miláčika

Stačí, ak pred vysávaním nasypete na koberec jedlú sódu zmiešanú s pár kvapkami esenciálneho oleja, ktorý máte radi. Ak použijete tea tree olej, koberec to zároveň vydezinfikuje, zbaví zárodkov plesne aj roztočov a baktérií. Nechajte sódu pôsobiť pár minút a potom dôkladne povysávajte. Ak to budete robiť pravidelne, nepotrebujete ani osviežovač vzduchu, prevonia vám to celú miestnosť!

Ak chcete oživiť farbu koberca, odporúčam pretrieť ho obyčajnou octovou vodou.

Prikladám aj môj zoznam, čím vyčistiť rôzne tipy škvŕn na koberci:

Škvrny od krvi pustia najlepšie vtedy, ak ich prebehnete navlhčenou handričkou a slabým roztokom čpavku a studenej vody.

Škvrna od atramentu – na škvrnu čo najskôr položíme handričku namočenú v horúcom mlieku, necháme pôsobiť a potom dobre vyčistíme.

Škvrny od zelenej zeleniny – špenát, šalát a iná zelená zelenina : jednoducho stačí potrieť rozkrojeným zemiakom a a potom vyčistíme gélom na holenie.

Škvrny od lepidla idú dole najlepšie acetónom, ale je potrebné najskôr otestovať, či nepustí aj farba.

Na škvrny od vajec je najlepšia octová voda.

Škvrny od kávy hneď polejte trochou minerálky, chvíľku nechajte pôsobiť a potom zotrite. Ak na mieste ostal fliačik, vyčistite ho liehom.

Škvrny od čokolády idú najlepšie dole týmto roztokom: zmiešajte žĺtok, naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň pár minút. Potom dobre vyčistitie teplou vodou.

Škvrny od vosku: Na miesto položíme savý papier a prežehlíme. Žehlíme, až kým sa celý vosk neprisaje na papier.

Miška T.

Dnes najobľúbenejšie