Perfektné triky so soľou: Nepoužívajte ju len pri varení, toto je perfektné!

Možno sa vám už stalo, že ste vybrali vašu obľúbenú panvicu, chceli ste pripraviť jedlo a zistili ste, že vám na nej jedlo prihára. Ak nemáte po ruke panvicu s nepriľnavým dnom, máme pre vás perfektný trik, ako zabránite pripaľovaniu jedla. Pochádza priamo od našej redaktorky Majky!

Tento trik zároveň predĺži životnosť panvice s nepriľnavým dnom. 

Postup:

Položte suchú panvicu na sporák a zapnite na mierny ohrev. Pridajte 2 šálky soli a za stáleho miešania ju zahrievajte asi 30 minút. Potom soľ z panvice odstráňte, nechajte mierne vychladnúť tak, aby nebola horúca ale len teplá a potrite ju rastlinným olejom. Takto nechajte pôsobiť 1 deň.

Po uplynutí tejto doby zotrite zvyšný olej suchou handričkou. Tento postup by ste mali vykonať aj pri každej novej panvici pred prvým použitím a zopakovať raz za 3 mesiace so všetkými panvicami.

Ďalšie triky so soľou

 

Najlepší čistič práčky a likvidátor zápachu

Svokra mi povedala, že na odstránenie zápachu len ocot nestačí a skutočne je to pravda. Vyskúšajte a budete sa diviť, čo táto kombinácia dokáže!

Potrebujeme:

1 liter octu

1 kg obyčajnej soli (ja som ju doma nemala a preto som dala ¾

Postup:

Do prázdnej práčky nasypeme soľ a nalejeme ocot. Nastavíme na teplotu 90 stupňov a zapneme cyklus. Keď sa voda na túto teplotu ohreje, vypneme ju a necháme stáť 3-4 hodiny. Potom stačí už len zapnúť plákanie bez žmýkania. Mne tento postup zachránil práčku, opäť bielizeň krásne vonia a nepotrebujem ani aviváž. Do práčky pridávam len prach na pranie a sem-tam ocot.

Odtok je v momente voľný

Potrebujeme:

200 g soli

200 g prášku do pečiva

(Môžeme použiť aj polovičnú dávku, prípadne zvyšok odložiť na neskôr – nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať)

150 ml zohriateho ocotu

Vriacu vodu

Postup:

Prášok zmiešame so soľou, dobre rozmiešame a nasypeme do odtoku. Nemusíme minúť celú dávku, zvyšok môžeme použiť neskôr. Na lepšie sypanie použijeme napríklad dózu na cukor. Zmes zalejeme šálkou zohriateho octu.

Potom nalejeme do odtoku horúcu vodu.

To je všetko, odtok je opäť uvoľnený! :-)

Ochráni sprchovací záves pred plesňou

Stačí, ak po zakúpení umyjete sprchovacie závesy v slanej vode. Pleseň nemá šancu.

Do prania, do mlieka, aj keď nestihnete vyprať

Ak chcete ušľahať šľahačku alebo sneh z bielka rýchlejšie a najmä tak, aby mali nadýchanejšiu textúru, pridajte na začiatku šľahania trochu soli.

Ak ste otvorili krabicu s mliekom alebo smotanou vedzte, že vám vydrží omnoho dlhšie, ak do nich nasypete trochu soli. Malé množstvo soli chuť nezmení, no zachráni vám peniaze. Moja babička to robila vždy, keď nechcela prísť o drahocenné mlieko. :-)

Ak ste si kúpili nový uterák, ktorý prvýkrát používate, viete, aký je to skvelý pocit. Uteráky však postupný praním stratia mäkkosť a schopnosť sať, sú nepríjemné na dotyk a voňajú najvábnejšie. Aby ste tomuto pocitu predišli, pri prvej príležitosti nasypte do prania aj 1 šálku soli. Tá sa postará o perfektný stav uterákov.

Ak ste si nestihli vyprať tričko, či košeľu a obávate nepríjemného zápachu, vyskúšajte tento trik. Zmiešajte 4 lyžice soli s 1 litrom horúcej vody. Nastriekajte na miesta pod pazuchami a keď tekutina vyschne, je aj po zápachu. Navyše, tento nápad vám pomôže aj ľahšie odstrániť žlté stopy z bieleho prádla.

Zmierňuje svrbenie

Štípanec od komára dokáže poriadne potrápiť. Svrbenie môžete však vyriešiť okamžite – stačí, ak zmiešate soľ s trochou vody tak, aby vznikla konzistencia pasty. Naneste na poštípané miesto a je to.

Nasypte ju šampónu

Soľ dokáže stimulovať krvný obeh pokožky hlavy a tým prináša pre vlasy potrebnú výživu, potrebnú pre rast a silu. Okrem toho soľ pomáha bojovať proti lupinám a absorbuje mastnotu, ktorá je nadmerná najmä u rýchlo sa mastiacich vlasoch. To všetko dokáže aj obyčajná kuchynská soľ, morská navyše obsahuje vzácne vitamíny a minerály, ktoré sa nachádzajú v morskej vode a dodáva ich vašim vlasom.

Jediné, čo musíte urobiť je pridať 1 lyžičku soli do vášho bežného šampónu a vlasy si umývať ako zvyčajne. Alebo môžete trochu soli nasypať do každej dávky šampónu. Vlasy budú dlhšie svieže a zachovajú si svoj nadýchaný objem.

Koniec nádchy rýchlo a hlavne nadlho!

Pre tých, ktorých trápi chronická nádcha, kašeľ, alergie, neustále upchatý nos či dokonca bolesti hlavy. Všetko, čo potrebujete je voda a soľ (najlepšie morská soľ). Na začiatok si pripravte z menšej dávky (ja dnes robím z 1 l prevarenej vody a 1 lyžičky soli), stačí vám 250 prevarenej vody a ¼ lyžičky morskej soli. Zmes necháte úplne vychladnúť, prelejete do prázdnej nádobky od nosového spreja (aby ste nevyliali, použite striekačku). Potom si prstom zapcháte jednu nosnú dierku, do druhej jednoducho vstreknete soľný roztok a potom vyfúknete. Rovnako opakujte postup s druhovou nosovou dierkou. Roztok používajte podľa potreby, pomôže už o pár dní.

Nasypte soľ na mastnú škvrnu na oblečení čo najrýchlejšie

Soľ absorbuje väčšinu mastnoty. Stačí posypať, počkať a vytriasť. Veľká škvrna sa bude dať omnoho ľahšie odstrániť bežným praním a malá zmizne hneď.

Zabráni prskaniu oleja

Nasypte do panvice s olejom trochu soli skôr, ako do nej vložíte mäso alebo iné suroviny. Olej nebude prskať a vy sa tak vyhnete zamastenej kuchyni aj nepríjemným stretom s rozpáleným olejom.

Sviečka sa nebude roztekať

Ak chcete, aby si sviečka počas horenia udržala pôvodný tvar a neroztekala sa, skôr, ako ju zapálite, namočte ju slanej vody. Nechajte uschnúť a zapáľte.

Rozžiari medené predmety

Čistenie medi soľou dokáže divy. Stačí, ak ju zmiešate s octom a múkou a touto pastou vyčistíte medený povrch. Potom jednoducho umyte a medené predmety budú opäť ako nové!

Odstráni zápach z topánok

Soľ sa používa ako prísada do antiperspirantov a osviežovačov, ktoré bežne kupujeme v obchodoch. Jej “antizápachový” účinok však môžete vyskúšať aj u vás doma – konkrétne na topánkach. Nepríjemný zápach obuvi spôsobujú baktérie, ktoré sa v topánkach každodenným používaním hromadia. Soľ s nimi hravo zatočí. Stačí, ak ju jednoducho nasypete  do topánok a nechať pôsobiť cez noc. Ráno jednoducho soľ vyklepete a topánky si môžete pokojne obuť.

Zlikviduje mravce

Stačí, ak zmiešate soľ s vodou v pomere 1:4. Tento roztok jednoducho nastriekajte na miesta, kde sa hmyz zvykne pohybovať.

Perfektná zábava pre deti

Zmiešajte 1 šálku múky s 1 šálkou soli, 1 šálkou vody a pridajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva. Získate tak bezpečnú farebnú hmotu pre vaše deti.

Zabráni hnednutiu ovocia

Ak nemáte poruke citrón, nasypte do vody s nakrájaným ovocím trochu soli.

Odstráni zápach cibule z rúk

Cesnak a cibuľa zanechávajú na rukách pomerne prenikavý zápach. Jednoducho sa ho zbavíte, ak si mokré ruky pretriete soľou a následne opláchnete ako zvyčajne.

Prírodný osviežovač vzduchu

Šálku soli zmiešajte s 20-30 kvapkami esenciálneho oleja. Preložte do menších nádob a rozložte po byte. Potom si už len vychutnávajte sviežu vôňu v celom byte.

Oživí prútený nábytok

 

Prútená sedačka, posteľ či kreslá sú bezpochyby krásnymi a štýlovými doplnkami do každého bytu. Hoci sa stále tešia pomerne veľkej obľube, rokmi zvykne prútený nábytok zažltnúť, čím stráca pôvodný šmrnc a eleganciu. S týmto problémom však ľahko pomôže soľ. Pripravte si silný soľný roztok, ktorý štetcom nanesiete na zažltnuté časti nábytku. Potom nechajte nábytok jednoducho vyschnúť na slnku a bude opäť žiariť ako nový!

Rozbité vajce na podlahe

 

Táto malá nehoda sa v kuchyni môže prihodiť pomerne často. Ľahko a rýchlo ju odstránite pomocou soli. Tá totiž spôsobí koaguláciu teda zrazenie kvapaliny a vy tak jednoducho a rýchlo naberiete na papierový obrúsok aj tie najmenšie čiastočky rozbitého vajíčka.

Upchatý odtok

Vlasy a iné nečistoty dokážu spoľahlivo upchať odtok v našej sprche či umývadle. Na jeho uvoľnenie potrebujete len 2 suroviny -jedlú sódu, ocot a samozrejme soľ. Zmiešajte ¼ šálky soli a ¼ šálky jedlej sódy. Zmes nasypeme do odtoku a zalejeme ½ šálkou bieleho octu. Necháme pôsobiť 15 minút a potom do odtoku nalejeme vriacu vodu.

Už žiadna námraza na oknách

 

Všetci vieme, že soľ rozpúšťa ľad a sneh. Práve vďaka tejto vlastnosti vám soľ pomôže bojovať aj proti námraze na oknách. Stačí, ak okná zvonku pretriete hubkou, ktorú ste predtým namočili v slanej vode. Rovnako vám soľ pomôže aj v aute. Nasypte ju do ponožky a pred príchodom mrazivej noci ňou dôkladne pretrite okná na aute. Ráno si môžete pospať o pár minút dlhšie, pretože starosti so zoškrabávaním ľadu môžete pokojne vypustiť.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie