Na nenávidené komáre zaberá obyčajná mydlová voda: Toto by mal počas sezóny vedieť každý, poraďte to aj vašim známym!

Chemické repelenty nie sú jedinými účinnými látkami, ktoré odradzujú od komárov – rôzne prírodné suroviny a bylinky vám môžu poslúžiť rovnako dobre. Ak hľadáte repelntné rastliny do vašej záhrady, stavte na aksamentic, rozmarín, nechtík lekársky, bazalku, citrónovú trávu, alebo levanduľu. Pokiaľ ide o vás, máme tu niekoľko jednoduchých rád, ako si držať komáre ďaleko od tela celú sezónu.

Tieto nápady ste poradili priamo vy:

Rybársky repelent

Chodím rád na ryby a vždy som sa domov vracal doštípaný od komárov. Asi mám sladkú krv. :-) Žena mi vyrobila domáci repelent proti komárom a som s ním veľmi spokojný, preto sa chcem podeliť, hádam sa bude hodiť aj vám.

Potrebujeme:

Palinu pravú

Obyčajný slnečnicový olej

Postup:

Palinu pravú možno poznáte ako burinu, ak ju máte v záhrade, odtrhnite a naložte do oleja (tak, aby bola celkom ponorená). Necháte naložené aspoň týždeň a potom si olej natrite na kožu (naložené to môže byť aj dlhšie, čím dlhšie tým lepšie). Bude komárom smrdieť. Dá sa naložiť aj octu, ale ocot zasa smrdí mne. Nečakajte však úplný zázrak – sem-tam sa štípanec môže objaviť, nájdu sa aj odolné komáre. Rozdiel je však v mojom prípade neporovnateľný.

Repelent starej mamy

Vďaka nemu teraz môžete bezpečne pracovať vo večerných hodinách na záhrade alebo relaxovať na dvore či na záhrade.

Všetky ingrediencie pre tento zázračný prostriedok sú určite dostupné v každom dome, pretože tieto kvapaliny používame takmer každý deň.

Potrebujete len rastlinný olej (absolútne akýkoľvek), šampón na vlasy a 9%-ný ocot.

Všetky tieto tekutiny je potrebné zmiešať v pomere 1:1:1 (teda v rovnakých množstvách). Zmiešaním získate emulziu bielej farby, pričom jej skladovateľnosť je neobmedzená. Nie je však potrebné robiť akcie.

Emulziou treba natrieť pokožku a môžete pokojne zostať vonku aj večer a v noci.

Repelent proti komárom, kliešťom a muchám

Potrebujeme naň 500 g pokrájaných zelených šupiek z vlašských orechov. Šupky dáme do hrnca a uvaríme cca v 1 litri vody (pozor, zafarbia hrniec) a vychladený extrakt rozlejete do fľaštičiek s alpou v pomere 1: 3 (tri diely extraktu na jeden diel liehu). Pre efekt môžete do fľaštičky ešte prihodiť pár kúskov pokrájaných orechových šupiek a nechať aspoň dva týždne lúhovať. Tekutinu nanášajte na pokožku, jedna aplikácia vystačí až päť hodín. Ako alternatívu môžete využiť zelené šištičky tuje.

Repelent príjemne chladí aj vonia. Vďaka priamej aplikácii na kožu len tak nevyvanie, vynikajúci je aj na upokojenie svrbivých štípancov. 

Repelent dobre funguje pri hľadaní húb a prechádzkach lesom, ale pre rybárov – ochráni vás aj proti kŕdeľu komárov. Dobre funguje proti osám a ďalšiemu otravnému hmyzu. Hoci sa nepíše v recepte, že ochráni pred kliešťami, my sme nechytili počas výletu ani jedného!

Repelnt starých materí

Potrebujeme:

30-40 ks klinčekov

Kôru z jedného citrónu

200 ml alpy alebo alkohol aspon 40%

Postup:

Do alpy nasypeme klinčeky a kôru. Necháme lúhovať aspoň 2 týždne, kým tekutina neznedne a potom používame ako klasický repelent. Ja používam normálne na odhalené časti tela. Komáre a muchy sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke. Podľa potreby dolievame prípadne pridávame klinčeky. Repelent vydrží dlho a lieči aj drobné poranenia kože a ak vás bolí zub, dokáže to rýchlo pomôcť s bolesťou.

Mydlová voda

Ak trávite veľa času vo vašej záhrade rodinnými večerami, umiestnite do vašej blízkosti tanier s mydlovou vodou. Po nejakom čase uvidíte, že komáre budú priťahované k tejto vode a už z nej nevyviaznu.

Počas teplých večerov trávime radi čas na terase či v záhrade. Idylu z pekného počasia a príjemnej atmosféry nám však spoľahlivo vedia prekaziť muchy, hmyz a predovšetkým otravné komáre. Ak chcete, aby sa vám štípajúci a bzučiaci hmyz zďaleka vyhýbal, vyrobte si prostriedok, ktorý im dá už z diaľky na známosť, že tu nie sú vítaní. Ochránite tak nielen sebe, ale aj dobroty, na ktorých si chcete v pokoji pochutnávať.

Voňavá želatína proti komárom aj moliam

Výroba je úplne jednoduchá a bude vám to fungovať celé týždne, ba až mesiace a bez prestávky. Ja mám nádobku v každej miestnosti v byte a umelé osviežovače už vôbec nepoužívam, odporúčam. Hlavne, ak máte problém s moľami v skriniach – toto naozaj nemajú radi. Rovnako výborné je to aj proti komárom a hmyzu počas leta!

Potrebujeme:

2 šálky vody

1 a 1/2 lyžice soli (spomaľuje rast plesní)

Želatína v prášku (ja som použila 2 balenia)

25 – 30 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Malé sklenené poháre alebo misky na vloženie gélu

Voliteľné: pár kvapiek potravinárskeho farbiva

Postup:

Želatínu pripravíme podľa návodu tak, že ju necháme v časti vody napučať a potom rozmiešame v zvyšku vody zahrievaním. Potom zložíme z plameňa, pridáme soľ, potravinárske farbivo a esenciálny olej.

Zmes premiešame a potom rýchlo nalejeme do pohárov. Umiestnite nádobky naplnené gélom do chladničky tak, aby sa rýchlo ochladili alebo odložili na pult, aby sa ochladili a stuhli. Následne môžeme hneď použiť – osviežovače fungujú celé týždne – dajte hlavne do skríň a aj do spálne, kde sa postarajú o odplašenie komárov.

Domáci odpudzovač komárov s krásnou vôňou

1 (1)

Potrebujeme:

4 poháre na zaváranie

40 kvapiek esenciálneho oleja (použite cédrový, levanduľový, citrónový, mätový alebo eukalyptový)

2 citróny alebo limetky nakrájané na plátky

8 vetvičiek rozmarínu – alebo mäty

Vodu

Plávajúce sviečky

Postup:

Do každej nádoby vložíme dve vetvičky mäty alebo rozmarínu.

Potom do každej nádoby nalejeme vodu do 3/4.

Pridáme olej – do každej nádoby 10 kvapiek.

Potom do pohárov pridáme plátky ovocia. Nakoniec položte na vrch sviečku a zapáľte.

Nádoby rozmiestnite na miesta, ktoré chcete pred inváziou hmyzu ochrániť.

Kvapalinu meňte každých 5 dní.

Cesnak

Podľa niektorých štúdií, konzumácia cesnaku pomáha udržať komáre ďaleko od vášho tela. Tento liek je dobrou správou pre milovníkov cesnaku, ale ak ho naozaj nenávidíte, nemusíte ho jesť v obrovských množstvách. Stačí z neho spraviť výluh a postriekať na miesta, kde sa zhromažďujú komáre.

Dnes najobľúbenejšie