Mnohí ju majú roky a nedajú na ňu dopustiť. Aj keď existujú už iné, možno o niečo vyspelejšie spotrebiče, staršie verzie Remosky stále v slovenských rodinách vedú.
Remoska je skutočne vynikajúcim pomocníkom v kuchyni a počas bývalého režimu sa tešil veľkej popularite.
Niet sa čomu diviť, aj dnes v nej pripravíte si v nej kompletný obed, aj koláč.
Remoska
Remoska je elektrický kuchynský spotrebič, ktorý slúži na pripravovanie jedál v uzavretom hrnci s pokrievkou. Táto metóda varenia je známa ako „mikropečenie“.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Prenosná rúra s ohrevom zhora bola skutočne hitom hneď od začiatku svojho predaja v päťdesiatych rokoch minulého storočia.
Výrobok, ktorý získal svoje meno podľa vtedajšieho podniku miestneho hospodárstva REMOS (revízia, elektro, montáže, opravy, servis), je dnes stále favoritom predovšetkým u staršej generácie, ale to sa snažia súčasní majitelia spoločnosti Remoska zmeniť.
Vnútro remosky je vybavené nepriľnavým povrchom, čo znamená, že potraviny sa pri príprave nelepia k povrchu a nie je potrebný veľký množstvo oleja alebo tuku. Varenie v remoske je rýchlejšie ako v klasickom sporáku, pretože ohrev je rovnomernejší a efektívnejší.
Remoska sa používa na prípravu rôznych jedál, ako sú napríklad mäsové pokrmy (kurča, hovädzie, bravčové), ryby, zeleninové pokrmy, cestoviny, prílohy a dokonca aj dezerty. Je vhodná pre ľudí, ktorí majú obmedzený priestor v kuchyni alebo hľadajú jednoduchý spôsob varenia bez veľkého množstva nádob na umývanie.
Výhodou remosky je nielen rýchle a úsporné varenie, ale aj skvelá zachovávanie chutí a živín, pretože pokrmy sú pripravované vo vlastných šťavách a pary zostávajú v uzavretom systéme. Remoska sa stala populárnou vo veľa domácnostiach, najmä medzi tými, ktorí si cenia jednoduchosť a praktickosť pri varení.
Remoska získala svoju popularitu v čase socializmu, konkrétne v bývalom Československu a iných krajinách Východného bloku, z viacerých dôvodov:
Obmedzený prístup k spotrebičom: Počas obdobia socializmu boli spotrebiče a tovary často obmedzené alebo nedostupné. Remoska bola relatívne dostupným spotrebičom, čo ju robilo atraktívnou pre domácnosti, ktoré mali obmedzené možnosti nákupu moderných kuchynských spotrebičov.
Energetická úspornosť: Remoska funguje na elektrickom prúde, čo môže byť efektívnejšie a úspornejšie v porovnaní s tradičnými sporákmi. To bolo dôležité v čase, keď bola energia drahá alebo obmedzená.
Vzhľadom na to, že je malá, potrebuje oveľa menej elektrickej energie, čo v súčasnej dobe zdražovanie príde len vhod. Len na porovnanie – remoska má príkon 400 až 610 W, oproti tomu klasická rúra až 2 500 W.
Jednoduchosť a praktickosť: Remoska bola veľmi jednoduchým spotrebičom na obsluhu. Stačilo do vnútorného hrnčeka dať suroviny, zapnúť remosku a nechať ju variť. Tento jednoduchý postup bol vhodný pre ľudí s obmedzenými kuchynskými zručnosťami.
Malý priestor: V mnohých bytových jednotkách v krajinách socialistického bloku bolo obmedzené miesto, a preto spotrebiče s malým priestorovým odtlačkom, ako je remoska, boli veľmi praktické.
Zachovanie chutí: Remoska umožňuje pripraviť jedlo s minimálnym množstvom tuku a vlastných štiav. Týmto spôsobom sa zachovávala kvalita a chuť jedál, čo bolo v období nedostatku potravín dôležité.
Kuchynská revolúcia: Príchod remosky na trh priniesol nový spôsob prípravy jedál, čo mohlo byť v čase socializmu vnímané ako moderný a inovatívny prístup k vareniu.
Recept na výborný koláč
Dnes máme pre vás vynikajúci recept na malinový koláčik z remosky.
V minulosti remoska často nahradila rúru a poskytuje veľa možností.
Dajú sa v nej pripraviť rôzne jedlá, takže v nej hravo pripravíte kompletný obed, aj dezert.
Niektoré gazdinky ju používajú pravidelne, pretože jedlá v nej pripravené sú rýchlo hotové a chutia výborne.
Stojí za to vyskúšať nezvyčajný recept na jedinečný malinový koláč.
Poteší aj tých najnáročnejších gurmánov a jeho prípravu zvládne aj začiatočník.
Potrebujeme:
370 g hladkej múky
190 g kryštálového cukru
120 ml oleja
500 g malín
pol balenia vanilkového cukru
4 veľké vajcia
4 g prášku do pečiva
5 g trstinového cukru
práškový cukor na posypanie
maslo a strúhanku na vysypanie
Postup:
Najprv si vyšľaháme vajíčka s cukrom a vanilkovým cukrom.
Môžeme to urobiť ručne metličkou alebo pomocou mixéra.
Keď nám vznikne biela hmota, tak pridáme olej a preosiatu múku, ktorú sme si predtým zmiešali s práškom do pečiva.
Všetko dôkladne vymiešame, aby sme získali kompaktné cesto.
Maliny dôkladne umyjeme a nakrájame na menšie kúsky.
Zmiešame ich s trstinovým cukrom a necháme pár minút stáť.
Remosku si vymastíme maslom a posypeme trochou strúhanky.
Následne nalejeme cesto a naukladáme naň ovocie.
Pečieme asi 40 minút.
Potom urobíme test špajdľou a keď je koláčik hotový, môžeme remosku vypnúť.
Koláč nechajte mierne vychladnúť a môžete ho servírovať posypaný práškovým cukrom.
Dobrú chuť!