plny-hrniec_transparent_negativ.png

Zemiaky plnené bryndzou a slaninou

Slovensko v posledných dňoch naplno žije najväčším hokejovým sviatkom – majstrovstvami sveta. Keďže vidíme všade naokolo záplavu slovenských zástav a iných symbolov našej krajiny, rozhodla som sa, že dnes vám prinesiem recept, ktorý spája typické slovenské chute – bryndzu a chrumkavú slaninku. Tieto ingrediencie sa samozrejme tradične spájajú s bryndzovými haluškami, avšak nemenej lahodná je aj ich kombinácia s chrumkavými pečenými zemiakmi. Tak hor sa do kuchtenia, aby sme víťaznú šnúru našich chlapcov oslávili aj typickými slovenskými chuťami.

Potrebujeme:

4 veľké zemiaky

50 g slaninu pokrájanej na kocky

Zväzok jarnej cibuľky

100g bryndze

1 strúčik cesnaku

3 lyžice kyslej smotany (príp. bieleho jogurtu)

Postup:

Neošúpané zemiaky dôkladne umyjeme, osušíme a dáme piecť do vyhriatej rúry. Pečieme približne 45 – 50 minút pri teplote 180 stupňov.

Keď sú zemiaky upečené, pripravíme si náplň. Na panvici  na olivovom oleji orestujeme slaninu, prelisovaný cesnak a bielu časť jarnej cibuľky.

Keď sú zemiaky dostatočne vychladnuté, rozkrojíme ich na polovicu a vnútro vydlabeme tak, aby šupka ostala neporušená. Vnútro zemiakov dáme do väčšej misky a pridáme orestovanú zmes, bryndzu, kyslú smotanu a najemno nasekanú zelenú časť jarnej cibuľky. Dôkladne premiešame, aby sa jednotlivé ingrediencie spojily.

Vydlabané zemiakové „misky“ naplníme zmesou a dáme piecť do vyhriatej rúry cca na 20 minút pri teplote 180 stupňov (alebo kým povrch zemiakov nie je krásne zlatistý).

Prajeme vám dobrú chuť! :-)

foto: uktv

Najlepšie recepty na dnes