plny-hrniec_transparent_negativ.png

Odkedy som počula o tejto rade, celú zimu poctivo odkladám kávovú usadeninu: Odskúšala som v lete a funguje to!

Leto je jedným z najobľúbenejších ročných období a to najmä preto, že trávime väčšinu času vonku a dlhé slnečné dni doslova volajú po letných grilovačkách, guláš párty či posedení s priateľmi. Bohužiaľ, všetky tieto príležitosti milujú aj komáre a ich bzučanie a štípanie nám dokáže pokaziť každú radosť. Ak nechcete používať drahé, chemické a často aj málko účinné repelenty z obchodu, tento tip od Majky sa vám bude určite páčiť.

Odskúšaná rada proti komárom

O tomto nápade som čítala už 2 roky dozadu a keďže nás v lete išli komáre doslova zožrať, rozhodla som sa, že to vyskúšam. Celú zimu som starostlivo odkladala kávovú usadeninu a sušila, aby som v lete mohla na našej terase vyskúšať tento tip.

Komáre majú veľa olfaktorických receptorov, vďaka ktorým hľadajú („čuchajú“) zdroje krvi. To ich robí citlivejšími na určité pachy. Napríklad na dym a špecifické vôňe. Preto je najlepší spôsob, ako chrániť pred nepríjemným hmyzom, zapáliť vysušenú kávovú usadeninu, ktorú sme zmiešali s usušeným a rozdrveným bobkovým listom. Po prvé, vydáva silnú arómu. Po druhé, produkuje dym.

kávy v každodennom živote

Ak sa rozhodnete sedieť vonku, na otvorenej terase alebo na balkóne, jednoducho položte suchú kávovú usadeninu s bobkovým listom na hliníkovú fóliu alebo tanier a zapáľte.

Takýto repelent a je úplne neškodný pre ľudí. Mimochodom, aróma pomáha zbaviť sa nielen komárov, ale aj múch.

káva komára

Na čo je ešte kávová usadenina dobrá?

Zázrak pre hortenzie

Primiešajte vysušenú usasedinu do pôdy, v ktorej sú hortenzie. Káva je bohatá na viaceré živiny, obsahuje napríklad draslík, dusík či fosfor, ale aj antioxidanty. Využiť kávovú usadeninu preto môžeme ako hnojivo či už pre záhradné ale aj črepníkové kyslomilné rastliny rastliny.

Odstránia kruhy pod očami rýchlo

Kruhy pod očami vám pridajú aj 10 rokov: Toto robili naše babičky, aby sa ich zbavili v rekordnom čase!

Kávovú usadeninu rozmiešajte s kokosovým alebo olivovým olejom na hladkú pastu a nanesieme na kruhy pod očami. Necháme pôsobiť 20 minút a potom umyjeme vlažnou vodou. Kruhy pod očami sú preč, pokožka jemná, pružná  a rozjasnená. Ak chcete, aby bol tento účinok dokonalý a najmä trvalý, používajte 2x týždenne.

Kávová usadenina je aj ohromne silným bojovníkom proti celulitíde. Jemné masírovanie stimuluje krvný obeh v pokožke, dodáva jej živiny a pôsobí aj ako mechanický peeling. Kávovú usadeninu naneste na partie, na ktorých vás trápi celulitída a masírujte po dobu 5-7 minút. Potom môžete tieto miesta zabaliť do fólie a nechať pôsobiť ďalších 15 minút. Nakoniec stačí opláchnuť vodou. Ide aj o skvelú pomoc proti kŕčovým žilám a bolesti nôh, ktorú by mali poznať najmä ženy so sedavým povolaním.

2. Stimuluje rast vlasov ako drahé šampóny z obchodu

Drahé šampóny na rast vlasov obsahujú kofeín. Ten však môžete do pokožky hlavy dostať aj inak. Stačí, ak si budete pravidelne masírovať pokožku s kávovou usadeninou. Táto jemná masáž stimuluje rast vlasov, má ohromný relaxačný účinok, pôsobí aj proti lupinám a kožným problémom.

Odstráni blchy zo srsti domácich miláčikov

Káva je skvelou pomôckou aj pre psíkov. Stačí votrieť malé množstvo do srsti počas kúpania vašich domácich miláčikov. Blchy a ďalší škodcovia prebývajúci v srsti vôňu kávy neznášajú a poberú sa kade-ľahšie. Dávajte pozor, aby sa káva nedostala  do úst a očí zvieraťa.

Používajte ju pre exotickú chuť

Vysušená usadenina môže byť použitá na ochutenie mäsa a zeleniny, ktoré chceme grilovať.

Používajte ju ako čistiaci prostriedok

Kávovú usadeninu použite namiesto čistiaceho prášku – na hrnce na pripálené plechy je to jednotka.

6. Môžete ju použiť aj ako hnojivo

Káva má efekt ako hnojivo z obchodu – stimuluje rast a dodáva do pôdy živiny. pre rastlinky je vo všeobecnosti veľmi dobrá.

Odstránite s ňou nepríjemné zápachy

Vložte usušenú kávovú usadeninu do misky a nechajte v chladničke. Neutralizuje nepríjemné pachy.

Účinná proti škodcom

Posypte kávovou usadeninou vrchnú časť pôdy v okolí vašich záhonov. Odplašíte tak nepríjemných príživníkov.

Drevený nábytok bude opäť ako nový

Vyblednutý alebo poškodený drevený nábytok? Nezúfajte, dajte si v pokoji šálku kávy a potom usadeninu, ktorá ostane na dne, zmiešajte s malým množstvom horúcej vody, tak, aby vznikla hustá kašička. Získate tak ekologickú, šetrnú a úžasne účinnú kúru na drevený nábytok, ktorá je lepšia ako chemikálie či moridlá. Zmes stačí naniesť na poškriabané alebo vyblednuté miesta a potom preleštiť prostriedkom s obsahom včelieho vodku. Váš nábytok bude žiariť opäť ako nový!

 

 

Najlepšie recepty na dnes