Viete, na čo je dobré vložiť brečtan do práčky? Dokáže veci, o ktorých ste netušili

Každý sa už určite stretol s brečtanom. Popínavou rastlinou, ktorú nachádzame najmä na múroch alebo v lese. Brečtan je však nielen vynikajúcou dekoráciou na domoch, ale nájde uplatnenie aj v domácnostiach, pretože obsahuje látky veľmi podobné látkam obsiahnutým v mydle. Svojou podstatou je totiž rastlina podobná mydlovým orechom, ktoré sa používajú na výrobu mydiel.

Mydlové orechy, plody mydlovníka pravého.Mydlové orechy, plody mydlovníka pravého.

Mydlovník, ktorého plodom sú mydlové orechy, má však celú radu nevýhod oproti brečtanu.

V prvom rade je potrebné ho kupovať a dovážať z iných krajín, pretože v Európe sa bežne nevyskytuje. Naopak, brečtan rastie skoro všade a často je dokonca aj nevítaným hosťom.

Mydlové orechy sa k nám dovážajú najčastejšie z Indie, odkiaľ absolvujú veľmi dlhú trasu, čo ich nielen predražuje, ale prispieva to aj k tvorbe emisií CO2 a zohrievaniu planéty.

Keďže je o mydlové orechy v bohatých krajinách, ako je aj tá naša, enormný záujem, ich cena stúpa a bežní Indovia si ich paradoxne nemôžu dovoliť. Preto ich nahrádzajú rôznymi chemickými náhradami, čo prispieva k znečisťovaniu spodných vôd a životného prostredia.

Vo všetkých týchto prípadoch sa brečtan javí ako veľmi vhodná alternatíva k mydlovým orechom. Skôr, ako sa pustíte do jeho využívania, rovnako ako v prípade mydla, by ste si mali dať otestovať, či nemáte intoleranciu na niektoré alergény, ktoré brečtan obsahuje. Ak nie, smelo do toho!

Brečtan je okrasná rastlina, ktorá je zložením podobná mydlovým orechom.Brečtan je okrasná rastlina, ktorá je zložením podobná mydlovým orechom.

Ako to funguje

Vezmite hrsť silných listov brečtanu a natrhajte ich. Potom ich stačí dať do ponožky alebo iného látkového vrecúška a dobre uzavrieť, aby sa listy počas prania nedostali von. Ponožku (resp. vrecúško) dajte do bubna práčky spolu so špinavou bielizňou rovnako, ako by ste tam dávali prášok a môžete začať prať.

Tip: Nepoužívajte mladé, svetlo zelené listy, ale zrelé, ktoré majú peknú, výraznú farbu, čo maximalizuje prací účinok. V prípade veľmi zažraných škvŕn na bielizni môžete k listom pridať trochu umývacej sódy alebo mydla.

Ak potrebujete použiť náhradu za odstraňovač škvŕn, vyskúšajte pridať trochu octu. Stačí experimentovať s množstvom, aby bielizeň nezapáchala, ale súčasne sa docielil čistiaci efekt. Tento postup sa mimochodom hodí aj pri veľmi tvrdej vode, aby sa zabránilo zašednutiu bielej bielizne.

Dnes najobľúbenejšie