Túto rastlinu by vraj mal mať doma každý. Takto ľahko ju rozmnožíte!

Táto rastlina pochádza z ďalekého Madagaskaru a ľudia veria, že nie je len tak obyčajnou rastlinkou. Toto je dôvod.

Zamiokulkas celým menom Zamiokulkas Zamiifolia je aj v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejšou rastlinou. Niet sa čomu čudovať, každý kto ju niekedy mal doma vie, že starostlivosť o ňu je skutočne jednoduchá. Nepotrebuje veľa vlahy a často sa označuje aj termínom rastlina lenivých gazdiniek. Zamiokulkas pochádza z ďalekého Madagaskaru, no veľmi rýchlo sa rozšíril do celého sveta. U nás ju nájdete hádam v každom kvetinárstve.

Rastlinka je veľmi odolná, netrpí takmer žiadnymi chorobami a nepotrebuje veľa vlahy. Stačí zalievať len raz za 14-20 dní. Zálievku však treba prispôsobiť ročnému obdobiu. Zatiaľ čo v lete by ste mali zalievať približne raz za 10 dní, v zime sa periódy zalievania predlžujú. Aj napriek prekvapivo nízkemu prísunu vody je však Zámia – ako ju zvykneme domácky nazývať – nádherne zelená a a jej lesklé listy skrášľuje naše obydlia.

e07e02e9a7d2bbd34cb905f01883fdb7

Prečo by nemala chýbať aj vo vašom dome?

Zamiokulkas je v niektorých kultúrach považovaný za posvätnú rastlinu. ľudia veria, že jej prítomnosť v obydlí prináša šťastie aj peniaze. V Malajzii vládne presvedčenie, že táto rastlina by nemala chýbať v žiadnej domácnosti a susedia si rastlinky navzájom rozmnožujú tak, aby sa dostala do každého domova. Aj Feng Sui pozná Zamiokulkas ako výnimočnú rastlinu, ktoré v miestu dodáva pozítvnu energiu.

Navyše, hovorí sa, že smaragdovozelené listy predstavujú najkrajší a najplnší odtieň zelenej farby, s akým sa v prírode môžeme stretnúť. Preto je Zamiokulkas považovaný za štedrý dar prírody, ktorý má ľuďom pripomínať jej krásu a silu.

Hoci nemôžeme potvrdiť magické vlastnosti tejto rastliny, jedno je zrejmé – hodí sa do každého interiéru a vďaka nenáročnej starostlivosti a odolnosti sa z nej môžete tešiť celé roky. Zamia sa rýchlo rozrastá a jednoducho rozmnožuje. Z jednej rastlinky si teda môžete namnožiť toľko ďalších rastliniek, koľko len chcete.

Ako ju rozmnožiť?

Najjednoduchší spôsob, ako Zamiokulkas rozmnožovať, je delením. Rastlina totiž vyrastá v kvetináči vo viacerých trsoch. Stačí jednotlivé trsy oddeliť a presadiť ich do samostatných kvetináčov. Zamiokulkas potrebuje vzdušnejší substrát. Zmiešajte bežný substrát pre izbové rastliny s trochou piesku a na dno umiestnite drenážnu vrstvu. Je dôležité, aby pri zalievaní korene nestáli vo vode, hrozí totiž riziko, že začnú hniť.

photo-1-12-e1406757191419

Prirodzeným spôsobom, akým sa Zamiokukas rozmnožuje, je pomocou listou. Rastlina jednoducho zhodí list a ten zakorení v pôde pri materskej rastline. Môžete to vyskúšať aj vy a to tak, že list zamie jednoducho zapichnete do pôdy.

20070819zz2

20070819zz7

Kam ju umiestniť?

Zamiokulkas je vhodné umiestniť tam, kde počas dňa dopadá slnečné svetlo, ale nie priamo na ostré slnko. Hoci je rastlinka veľmi odolná a znesie široké spektrum svetla – od ostrého, až po tieň, ideálne je nájsť miesto, ktoré je niekde medzi.

Rastlinku je vhodné presádzať približne raz za dva roky. Prospeje jej tiež občasné prihnojovanie.

V letných mesiacoch ju prihnojte tekutým hnojivom približne raz za 20 dní. V zime je potrebné prihnojovať najmä v čase, keď sa na rastlinke začnú objavovať nové výhonky – vtedy totiž rastlina vydáva najviac energie. Potom však hnojenie môžete na niekoľko týždňov – až mesiacov celkom stopnúť.

 

Dnes najobľúbenejšie