Tradičné domy a krásna príroda. Objavte čaro rusínskej dedinky, kde zastal čas! Vyzerá ako z rozprávky

Osturňa patrí medzi našu pamiatkovú rezerváciu. Výnimočné drevenice prežili desaťročia v nezmenenej podobe.

OSTURŇA 8. júna – Neďaleko poľských hraníc v krásnom prostredí Spišskej Magury leží obec Osturňa. Kedysi ľudnatá dedina s povestnou architektúrou síce bojuje s úbytkom obyvateľov, avšak na jej kráse sa dodnes nič nezmenilo.

Už pred 40-timi rokmi bola v obci vyhlásená pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, a tak pôvodné dreveničky môžeme obdivovať aj dnes. Osturňa je dlhá 9 a pol kilometra, vďaka čomu ide o najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#skanzen #staralubovna #osturna #pieniny #ludovaarchitektura

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Leško (@lesko.lubomir),

Pod ochranou je asi 150 domčekov, ktoré sú stále obývané a nachádzajú sa na svojich pôvodných miestach. Rozloha a jedinečnosť dedinky súvisí so spôsobom rozdeľovania pozemkov osadníkom.

Pozemkov bolo toľko, koľko ľudí a každému pridelili rovným dielom. Pozemky sa delili pozdĺžne podľa potoka, čím vznikli lazy. Obec, našťastie, obišla aj kolektivizácia v socializme. Roľníci mohli pokračovať v pestovaní na svojich pozemkoch, a tak sa jedinečný ráz obce zachoval.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zamagurská dedinka Osturňa, v ktorej sme natáčali scény zamerané na ľudovú architektúru, bola plná milých a srdečných ľudí. Nie sme zvyknutí, aby sa nám na ulici zdravili cudzí ľudia a pritom pre obyvateľov tohto krásneho miesta, to bolo prirodzené. Popriali dobré ráno, veľa šťastia pri natáčaní a dokonca nás ponúkli aj koláčom ? Ešte raz ďakujeme. Máte podobnú milú skúsenosť z niektorého kúta Slovenska? . . . . . #dokumenttatryspispieniny #dnescestujem #dnesfotim #dnestocim #praveslovenske #slovakia #thisisslovakia #pureslovakia #slovensko #igersslovakia #vscoslovakia #insta_svk #beautifulnature #visitslovakia #slovak #goodideaslovakia #tatryspispieniny #slovenskehory #slovakwild #puresvk #slovakianaturehd #slovakadventures #spoznavamslovensko #krasyslovenska #osturna

Príspevok, ktorý zdieľa Dokumentárny film o Slovensku (@tatry.spis.pieniny),

V prednej časti dreveného zrubového dvora sú charakteristické domy so sedlovou strechou krytou šindľom. V zadnej časti pozemku je stodola s maštaľou. Domáci dodnes pozemky využívajú na pestovanie plodín a navyše nezanevreli ani na tradičný goralský odev.      

Dnes najobľúbenejšie