Toto je dôležitý dôvod, prečo je potrebné prať posteľnú bielizeň raz týždenne

Pranie posteľnej bielizne je pravdepodobne jednou z najnepríjemnejších domácich prác. Okrem toho, že sa musíte popasovať s veľkými kusmi bielizne, je potrebné najskôr vyzliecť a potom zase obliecť vankúše a najmä paplóny, čo môže byť skutočne namáhavé. To je jeden z dôvodov, prečo sa niektorí ľudia tejto činnosti vyhývajú a pokiaľ môžu, odložia ju na čo najneskôr. Týmto prístupom je ľahké odkladať pranie posteľnej bielizne z týždňa na týždeň, až kým sa táto doba poriadne natiahne a stane sa z nej pokojne aj mesiac.

Tojenápad.sk je tu však na to, aby vám vždy poradil, ako si s namáhavými úlohami poradiť hravo a rýchlo. Dnes vám prezradíme, prečo by ste s praním posteľnej bielizne rozhodne nemali otáľať.

V prvom rade, udržiavanie čistej posteľnej bielizne je nesmierne dôležité pre vaše zdravie. Počas spánku sa do bielizne potíte, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Výskumy ukázali, že človek vypotí priemerne pol litra potu každú noc. Tento pot a s ním množstvo ďalších nechutných vecí sa neustále vstrebáva každú noc do vašej posteľnej bielizne.

Podľa expertov nejde len o pot, ale aj o rôzne mazy, hlieny, sliny, moč, genitálne tekutiny a dokonca aj miniatúrne časti výkalov. To všetko sa usádza vo vláknach vašej posteľnej bielizne, po ktorej každý večer tak veľmi túžite.

Teraz si predstavte, že posteľnú bielizeň pravidelne neperiete a máte napríklad škrabanec na koži či rôzne druhy zranení. Tieto miesta môžu byť infikované nebezpečnými baktériami, pre ktoré je vaša posteľná bielizeň doslova živnou pôdou. Mykóza nôh či iné druhy hubových ochorení sú v takomto prípade k vášmu telu bližšie, ako kedykoľvek inokedy.

To však nie je všetko. Vaša koža sa neustále obnovuje a lúpe sa. Mikroskopické čiastočky odumretej pokožky sa taktiež usádzajú vo vláknach posteľnej bielizne, čo láka najmä roztoče. V skutočnosti sú to milióny kamarátov, s ktorými si každý večer líhate do postele. To znie skvele, však?

Kým vy sladko spíte, roztoče si pochutnávajú na vašej odumretej pokožke. Avšak to, čo zjedli, musia aj vylučovať. A potrebu veru nechodia robiť na WC. Je známe, že exkrementy roztočov spôsobujú astmu či rôzne druhy alergií.

Jediný spôsob, ako sa vyhnúť týmto zdravotným rizikám, je každý týždeň urobiť presne tú vec, ktorú neustále odkladáte. Posteľnú bielizeň skrátka treba raz týždenne poriadne oprať. V lete dokonca aj častejšie.

Dust mite gif.

Dnes najobľúbenejšie