Starodávny trik, ako ochrániť rozkvitnuté stromy pred jarnými mrazmi: Toto radia skúsení záhradkári!

Intuitívne ho používali už naši predkovia, hoci nevedeli vysvetliť, prečo funguje. Z ich múdrosti a skúseností môžeme čerpať aj dnes.

V priebehu rokov sa tento jav opakuje pomerne často. V apríli a máji, keď si už myslíme, že zima definitívne odznela, udrú jarné mrazy. Tie predstavujú nebezpečenstvo najmä pre rozkvitnuté ovocné stromy. Dá sa robiť niečo, aby sme svoju úrodu zachránili a prešli počasiu cez rozum?

Ľad, ako najlepšia ochrana rozkvitnutých stromov!

Možno to znie zvláštne, ale tento rokmi overený trik skutočne funguje a má dokonca aj odborné vysvetlenie. Všetko, čo musíte urobiť je, že do koruny stromov rozstrekovať dostatočné množstvo vody. Rosenie funguje ako ochrana pri teplote klesajúcej pod 0 stupňov Celzia. Kvapôčky vody zvlhčujú povrch dreva, kvety aj puky stromov. Voda síce zamrzne, ale ľad paradoxne ochráni strom pre ničivým účinkom suchého mrazu.

Pri premene kvapaliny na ľad dochádza k javu známemu ako teplota fúzie. Dochádza k uvoľňovaniu teploty, ktorá je odovzdávaná smerom k púčikom a kvetom. Pôsobí tak priaznivo a udržiava ich v konštantnej teplote. Ukázalo sa, že táto metóda, ktorú naši predkovia používali intuitívne, dokáže zachrániť až 90 % kvetov a púčikov!

Ako postupovať?

Tesne predtým, ako tepltoa klesne pod nulu, nastrieka sa do koruny stromov ľahký postrek. Ten vytvorí konzistentnú vrstvu ľadu na povrchu stromov, ktorá stromy ochráni. So zaľaďovaním treba prestať akonáhle sa teplota zvýši nad bod mrazu.

Na ochranu stromu zaľaďovaním je nutné používať nízkotlakové rozprašovače vody. Tieto rozprašovače vytvoria len takú vrstvu ľadu, aby stromy ochránili, namiesto masívnych vrstiev ľadu, pod ktorou by sa púčiky, kvety ale aj konáre mohli poškodiť.

Táto metóda sa používa aj na ochranu viniča.

Zadymovanie

Ďalšou metódou ochrany je zadymovanie. Je však účinné len vtedy, keď je bezvetrie. V blízkosti drevín spaľujeme drevo, slamu, alebo iné organické materiály. Podstatou je, aby tieto materiály viac tleli ako horeli. Dym šíriaci sa medzi zakvitnuté stromy im poskytuje ochranu pred mrazom.

Malé stromčeky a kríky

Najjednoduchšou metódou je ochrániť ich prekrytím netkanou textíliou, alebo slameným rohožami. Rovnako aj na ochranu záhonov je vhodné tieto metódy prekrývania používať. Na záhony môžete použiť aj ihličie.

zdroj: homeguides

Dnes najobľúbenejšie