plny-hrniec_transparent_negativ.png

Sirup z lipového kvetu pre zdravé srdce a proti chorobám: Natrhajte ho včas a urobte zásobu prírodného lieku na celý rok!

Tento sirup je u nás doma veľmi obľúbený. Je nielen veľmi chutný, ale zároveň aj veľmi zdravý. Lipa totiž dokáže posilňovať činnosť srdca, zlepšuje imunitu, pomáha pri chorobách, prechladnutí, rozpúšťa hlieny a dokáže uvoľniť bolestivé kŕče.

Tento sirup je u nás doma veľmi obľúbený. Je nielen veľmi chutný, ale zároveň aj veľmi zdravý. Lipa totiž dokáže posilňovať činnosť srdca, zlepšuje imunitu, pomáha pri chorobách, prechladnutí, rozpúšťa hlieny a dokáže uvoľniť bolestivé kŕče. Tiež je veľmi dobrým pomocníkom v boji proti nespavosti. Lipový kvet pôsobí upokojujúco a dokáže navodiť hlboký, blahodárny spánok.

Potrebujeme:

Lipové kvety (tak, aby sme naplnili 4-litrovú nádobu)

3 kg cukru

4 citróny

50 g kyseliny citrónovej

Postup:

Natrháme si lipové kvety – trháme za plného kvetu. Kvety preložíme na noviny, aby vyliezli chrobáčiky. Potom kvety preložíme do nádoby a zalejem studenou vodou. Na druhý deň scedíme a kvety dobre vymačkáme cez gázu. Do tekutiny pridáme citrónovú šťavu, kyselinu citrónovú a aj cukor.

Tekutinu preložíme na plameň a zahrievame, ja zložím z plameňa vždy o niečo skôr, ako tekutina dosiahne bod varu (asi 85 stupňov). Horúcu tekutinu prelejeme do sterilizovaných sklenených nádob a uzavrieme. Ja som sa bála, aby sklo neprasklo a tak som poháre obmotala vlhkou utierkou.

Sirup skladujeme na chladnejšom, tmavom mieste. Pridávame do nápojov ako klasický sirup.

Najlepšie recepty na dnes