Rýchlo sa vám vybíja batéria notebooku? Štyri triky, ktoré pomôžu

Správnym používaním vášho notebooku môžete životnosťou batérie výrazne predĺžiť.

Hoci technologický pokrok nám prináša notebooky, ktorých batérie majú stále dlhšiu výdrž, ešte nikomu sa nepodarilo vymyslieť „nevybiteľnú“ batériu a každá batéria má len obmedzenú kapacitu. Správnym používaním vášho notebooku však môžete životnosťou batérie výrazne predĺžiť.

1. Nevybíjajte na minimum

Batérie všeobecne neznášajú, keď sú úplne vybité. Batériu je lepšie znova nabiť, keď jej úroveň klesne na 10%. Úplné vybíjanie batériu poškodzuje a navyše sa vystavujete riziku náhleho vypnutia systému a straty drahocenných dát.

2. V chlade je batérii lepšie

Počítače neznášajú, keď pracujú v teple a platí to aj pre batérie. Samozrejme, nie je príjemné pracovať v chladnom prostredí, ale počítaču môžeme pomôcť aspoň tým, že ho nebudeme zbytočne prehrievať. Nepokladajte notebook na vankúše či do postele. Občas počítač poriadne prečistite od prachu, ktorý upcháva chladenie.

3. Nepoužívajte batériu, keď nemusíte

Ak pracujete na cestách, je pochopiteľné, že notebook bude napájaný z batérie. Ak ste však doma či v kancelárii, nie je potrebné mať batériu pripojenú k notebooku – počítač bude fungovať aj keď batériu odstránite a počítač pripojíte káblom k elektrickej sieti. Pozor! Nevyberajte však batériu počas zapnutého stavu, počítač musít byť vypnutý.

4. Vypnite nepoužívané programy

Vysoký jas obrazovky, zapnutý bluetooth či wi-fi, ale aj množstvo nepoužívaných programov, ktoré zaťažujú hardvér, sa podpisujú pod rýchle vybíjanie batérie. Pre fanúšikov videií máme zlú správu – sledovanie videa vybíja batériu veľmi rýchlo.

Okrem uvedených rád dbajte aj na starostlivosť o celkový stav počítača. Udržujte ho v čistote a zaobchádzajte s ním šetrne.

Dnes najobľúbenejšie