Pravý alebo falzifikát? 7 jednoduchých spôsobov, ako rozlíšiť parfumy

Kto by si raz za čas nedoprial kúpu skvelej vône? Radosť v podobe nového parfume sebe alebo svojim blízkym si podľa štatistík dopraje každý Slovák či Slovenka niekoľkokrát ročne.

Najmä dámy zbožňujú, keď ich vie ich polovička prekvapiť vytúženou vôňou obľúbenej značky. Tu však narážame n ziskuchtivosť niektorých podnikateľov, ktorí v snahe zarobiť neváhajú vydáva falošné parfumy za originálne a veľmi drahé značky. Ľudia teda neraz kúpia lacnú napodobeninu za cenu drahého značkového originálu, hoci kvalitatívne sa tieto výrobky nedajú porovnať.

Navyše, kúpa falzifikátu dokáže človeka nielen sklamať, ale aj privodiť zdravotné problémy. Svetové značky investujú obrovské peniaze do zdravotnej nezávadnosti svojich produktov, to sa však nedá povedať o špekulantoch, ktorí predávajú iba napodobeniny plné alergénov.

Dá sa voči tomu vôbec brániť? Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako na prvý pohľad rozlíšiť lacný falzifikát od drahého originálu. Naučte sa ich aj vy a budete brilantným odborníkom na parfumy, pričom z predajne už nikdy neodídete oklamaní!

1. Obal

parfumy-1

Výrobcovia originálnych parfumov si dávajú záležať na tom, aby bol svoje výrobky balili do hrubších celofánov, ktoré sú bezchybne zložené a natesno obopínajú krabičku. Nedokonalo priliehajúci, či dokonca pokrčený celofán je známkou, že parfum je falošný.

 

2. Bezchybné spoje

parfumy-2

Ak je krabička zabalená v neatraktívnom celofáne a spoje sú hrubšie ako 5 milimetrov, sú nerovné alebo dokonca vidno aj lepidlo, parfum je s určitosťou falošný. Zapamätajte si, že originálni výrobcovia si mimoriadne potrpia na bezchybné a atraktívne vyzerajúce spoje.

 

3. Dizajn

parfumy-3

Vzhľadom a vôňou sú podobné originálom, no v detailoch sa odlišujú. To je najčastejším znakom falzifikátov, ktoré sa práve odlišnosťami v detailoch chránia pred prípadnými súdnymi spormi. Poriadne si prezrite flakón a sústreďte sa na detaily ako je tvar flakón, font písma či dokonca celé názvy, ktoré sa od originálnej značky v detaile odlišujú.

 

4. Farba parfumu

parfumy-4

Originálni výrobcovia sa hrdia tým, že svoje parfumy príliš neprifarbujú a preto sú originály často svetlé. Naopak, výrobcovia falzifikátov nepoznajú dokonalé výrobné procesy a receptúry, preto svoje výrobky prifarbovať musia. Dokonalú zhodu farieb však dosiahnuť nevedia a preto je ich základným rozpoznávacím znakom nápadná a veľmi výrazná farba.

 

5. Uzáver flakónu

parfumy-5

Toto je častý prehrešok falzifikátov. Dokonalá symetria v každom detaile nie je ich silnou stránkou a ľahko ich podľa toho rozpoznáte.

 

6. Sériové číslo

parfumy-6

Sériové číslo by malo byť uvedené na dne krabičky alebo flakónu. Malo by byť vyrazené, prípadne zvýraznené atramentom, nikdy by však nemalo byť iba nalepené pomocou samolepky, čo je častým znakom falzifikátov. Výrobcovia falošných parfumov totiž šetria práve na razení sériových čísel, ktoré je drahšie ako samolepka. Sériové číslo na flakóne by malo byť rovnaké ako číslo na krabičke.

 

7. Flakón

parfumy-7

Originálny parfum má dokonalý flakón s hladkým a príjemným povrchom. Imitácie sú zvyčajne drsné a nepresne tvarované.

Dnes najobľúbenejšie