plny-hrniec_transparent_negativ.png

Porazí migrénu, pomôže schudnúť a odstráni bolesť kĺbov. Vyrobte si z čili prírodné liečivá!

Okrem vynikajúcej chuti jedál nám čili prináša aj množstvo zdravotných benefitov.

Čili – alebo aj kajenské korenie – je jednou z najpoužívanejších korenín v slovenských domácnostiach. V kuchyniach, ale aj v medicíne sa využíva už stáročia. Okrem vynikajúcej chuti jedál nám však prináša aj množstvo zdravotných benefitov.

Štipľavosť čili papričiek a korenín z nich totiž spôsobuje látka menom kapsaicín, ktorá obsahuje veľa antioxidantov. Tie majú na náš organizmus blahodárne účinky vo viacerých smeroch. Častejšie využívanie kajenského korenia počas varenia teda vôbec nie je také škodlivé, ako by ste si mohli myslieť. Naopak, vďaka jeho účinkom môžete konzumáciou štipľavejších jedál urobiť niečo pre svoje zdravie. Niekedy však môžete túto koreninu použiť aj inak ako na dochucovanie jedál.

Pozrite sa, aké liečivé účinky vlastne čili má a ako si z kajenského korenia môžete vyrobiť vlastné prírodné liečivá.

Čili zmierňuje bolesti svalov a kĺbov a lieči zápal

Vďaka spomínanému kapsaicínu uľavuje kajenské korenie od bolesti svalov a kĺbov. Okrem toho, že si ho pridáte do jedla, môžete si ním tiež jednoducho potrieť bolestivé oblasti a jeho účinky sa tak dostavia ešte rýchlejšie. Ak trpíte artritídou, môžete si na jej zmiernenie pripraviť aj jednoduchý hrejivý olej. Potrebujete naň 1 lyžicu červenej papriky, 2 lyžice drvených horčičných semien, 2 čajové lyžičky nastrúhaného zázvoru a 250 mililitrov slnečnicového oleja. Ingrediencie zmiešajte a nechajte týždeň odstáť. Zmesou potom natierajte a masírujte postihnuté miesta.

Zmierňuje migrény

Keď sa čili dostane do žalúdka, začne uvoľňovať endorfíny, ktoré sú prirodzeným liekom proti bolesti. Takže ak sa potrebujete urýchlene zbaviť migrény, skúste vypiť pohár čistej vody s jednou až troma lyžičkami kajenského korenia. Nápoj síce vôbec nebude chutný, ale účinky sa dostavia naozaj rýchlo.

Zrýchľuje metabolizmus

Látka kapsaicín zvyšuje vnútornú teplotu tela. Na jej zvýšenie však telo potrebuje viac energie a spaľovaním väčšieho množstva energie sa zrýchľuje aj činnosť metabolizmu. Preto je čili obľúbenou potravinou aj pri stravovacích plánoch zameraných na redukciu hmotnosti.

Zlepšuje krvný obeh

Kajenské korenie sa používalo na zlepšenie krvného obehu už v tradičnej ázijskej medicíne. Ak aj vy chcete zlepšiť svoj krvný obeh, niektorí bylinkári navrhujú užívať štvrť čajovej lyžičky kajenského korenia trikrát denne. Taktiež si môžete z korenia vyrobiť obklad, ktorý si potom budete prikladať na zle prekrvované miesta. Konzumácia potravín, ktoré obsahujú kapsaicín zlepšujú prietok krvi v celom tele.

Zmierňuje príznaky psoriázy

Používanie krémov, mastí alebo gélov s obsahom kapsaicínu uľavuje od svrbenia kože a zmierňuje celkové príznaky psoriázy. Koncentrácia kapsaicínu v jednotlivých prípravkoch sa však môže líšiť, preto sa pred ich používaním poraďte so svojím lekárom. Pri nanášaní prípravkov sa vyhnite oblastiam v blízkostí očí a sliznice. Taktiež sa po ich použití rozhodne nedotýkajte očí a nezabudnite si starostlivo umyť ruky.

Najlepšie recepty na dnes