Sychravé obdobie ide často ruka v ruke s nachladnutím a chrípkou. Počas choroby je však dôležitá nielen medikamentózna liečba, ale aj správna výživa. Ťažké jedlá zbytočne zaťažia trávenie a proces liečby sa tak môže predĺžiť. Stavte preto na chutné, výživné a zdravé polievky, s ktorými porazíte chorobu raz dva. Verili na ne už aj naše babičky. Tie mäsové dodajú telu potrebné bielkoviny a tuky, ktoré zahrejú organizmus. Pomôžu tiež uvolniť vitamíny A, D, E a K. Mäso môžete prípadne vymeniť za strukoviny a použiť aj trochu domácej masti alebo masla. Nesmie chýbať cibuľa, cesnak a koreňová zelenina. Ideálne je pridať aj čerstvé bylinky.
Špenátová polievka s mätou a syrom
Na 4 porcie potrebujeme:
1 kg čerstvého špenátu (alebo 500 g mrazeného)
1 väčšia cibuľa
3-4 strúčiky cesnaku
1 lyžica repkového oleja
hrsť čerstvej mäty
soľ
čierne korenie
čerstvý syr
bylinky podľa chuti
Postup:
Čerstvé listy špenátu zbavte stopiek a umyte. Cibuľku a cesnak si orestujte na oleji a pridajte špenát. Poduste a zalejte vodou alebo hovädzím vývarom. Osoľte, okoreňte a nechajte variť približne 5 – 7 minút. Následne pridajte lístky mäty, rozmixujte a podľa potreby pridajte soľ a mleté čierne korenie. Podávajte s kúskom opečeného chleba s cesnakovým maslom a čerstvým syrom s bylinkami. Polievku môžete tiež ozdobiť nasucho opraženými semienkami, alebo píniovými orieškami.
Mrkvová so zázvorom
Potrebujeme pre 4 osoby:
4 kusy mrkva
1 smotana na varenie
1 domáci zeleninový bujón (ak nemáte použite namiesto vody zeleninový vývar)
1 kus zeleru
1 zemiak
1 cibuľa
3 strúčiky cesnaku
2 lyžice oleja
2 kusy petržlenu
Kúsok petržlenu (koreň)
pažítka
soľ
1 koreň zázvoru (upravíme podľa potreby)
vodu
Postup:
Ošúpeme mrkvu, zeler, petržlen a zemiak, umyjeme a nakráme na menšie kúsky. Cibuľu nakrájame nadrobno a orestujeme na troške oleja. Pridáme zeleninu. Zalejeme vodou a pridáme bujón, ochutíme soľou, korením. Nakoniec pridáme nastrúhaný zázvor a cesnak. Varíme 20 minút. Keď je zelenina mäkká, zložte polievku z ohňa. Rozmixujte s mixérom, potom dajte späť na sporák a nalejte smotanu. Chvíľku povearíme, aby som sa trochu spojil. Pred podávaním posypeme nakrájanou cibuľou a petržlenom.
Ak máte radi krémové polievky, nenechajte si ujsť brokolica! Zdravá, intenzívna chuť a farba, ktoré si užijete.
Hovädzí vývar so zeleninou a pečeňovými knedličkami
Potrebujeme:
Na vývar
500 g hovädzích kostí na polievku
1 väčšia cibuľa
3 bobkové listy ň
3 guľôčky nového korenia
5 guľôčok čierneho korenia
Na polievku
3 stredne veľké mrkvy
1 väčší zeler
1 väčší petržlen
3 jarné cibuľky
1 lyžica masla alebo repkového oleja
mäso z vývaru
soľ
čierne korenie
čerstvá petržlenová vňať
Na knedličky
100 g hrubej múky
100 g hovädzej pečienky
1/2 strúčika cesnaku
mleté čierne korenie
soľ
Postup:
Kosti na polievku umyte a vložte do väčšieho hrnca. Zalejte vodou. Cibuľu ošúpte, prekrojte na polovicu a spolu s koreninami pridajte ku kostiam. Varte pri nízkej teplote aspoň 3 hodiny. Potom zlejte vývar. Nakrájanú koreňovú zeleninu a cibuľku si orestujte na masle, alebo oleji. Zalejte vývarom, dochuťte soľou a korením.
Pečienku si pokrájame a spolu s cibuľou a cesnakom zomelieme na mlynčeku. Dochutíme soľou, korením, zamiešame a následne pridáme vajce a múku. Necháme chvíľu odležať. Časť scedeného vývaru si prelejeme do druhého hrnca, necháme zovrieť a vhadzujeme knedličky, ktoré tvarujeme malou lyžičkou. Hotové knedličky dáme do tanierov, zalejeme polievkou a dozdobíme petržlenovou vňaťou, alebo nakrájanou cibuľovou vňaťou.
Gulášová polievka s hlivou ustricovou
Potrebujeme:
500 g predného hovädzieho mäsa
2 väčšie cibule
2 lyžice repkového oleja
500 g zemiakov
300 g hlivy ustricovej
2-3 strúčiky cesnaku
rasca
sladká paprika
soľ
čierne korenie
čerstvá petržlenová vňať
Postup:
Ako prvé si nakrájajte mäso. Na repkovom oleji orestujte nakrájanú cibuľu, pridajte mäso a nechajte zatiahnuť. Podlejte troškou vody a nechajte dusiť. Keď sa voda odparí, opäť ju dolejte ešte cca 2-krát. Pridajte sladkú papriku, rascu, soľ a korenie. Zalejte vodou až po vrch a varte pri nižšej teplote asi 2 hodiny, kým mäso nezmäkne. Podľa potreby dolievajte vodu alebo vývar. Keď je mäso mäkké, pridajte zemiaky, nakrájanú hlivu ustricovú a plátky cesnaku. Varte ďalších 20 – 30 minút. Nakoniec ozdobte petržlenovou vňaťou. Ak máte radi štipľavé, môžete pridať aj trochu feferónky.
Mrkvová polievka s jablkami a cibuľou
Potrebujeme:
1 kg mrkvy
1 väčšia cibuľa
5 cm dlhý koreň zázvoru
2-3 jablká
1 lyžica repkového oleja
soľ
čierne korenie
čerstvý tymián
Postup:
Mrkvu si umyte, očistite a pokrájajte na malé kúsky. Cibuľku s nakrájaným zázvorom si orestujte na oleji. Pridajte mrkvu a chvíľu poduste. Následne zalejte 1 l vody, alebo vývarom a varíme. Jablká si umyjeme, očistíme a zbavíme jaderníkov. Nakrájame na malé kocky a spolu s čerstvým tymianom pridáme do polievky. Osolíme, okoreníme a varíme ďalších 5 minút kým mrkva nezmäkne. Odstavíme e a rozmixujeme na krém.
Kapustová polievka pri nádche
Potrebujeme:
1/2 hlávky kapusty
300 ml šťavy z kyslej kapusty
5 zemiakov
2 cibule nakrájané
6 strúčikov cesnaku nakrájané
soľ
nové celé korenie (3 guľôčky)
mleté čierne korenie
Červená paprika
bobkový list
1 väčší zemiak na zahustenie
Postup:
Nakrájame si zemiaky a kapustu a dáme variť do 2 litrov slanej vody. Pridáme cibuľu, cesnak, bobkový list, tri guľôčky nového korenia, pol lyžičky mletého čierneho korenia a mletú papriku. Keď zemiaky zmäknú, prilejeme kyslú šťavu. Zahustíme rozmixovaným zemiakom. Podávame so strúhaným cestom alebo s celozrnným chlebom.
Paradajková polievka proti zápalom
Potrebujeme:
1 hrsť cherry paradajok
130 ml zeleninového vývaru
1 cibuľu
2 strúčiky cesnaku
2 lyžičky kurkumy
1 lyžičku kokosového oleja (môžeme použiť aj zeleninový olej)
½ lyžičky morskej soli
1 lyžičku sušenej bazalky
1 lyžicu jablčného octu
½ lyžičky čierneho korenia čerstvo namletého
Postup:
Cibuľu nakrájame nadrobno a opražíme na oleji spolu s cesnakom po dobu jednej minúty.
K cibuľke a cesnaku pridáme cherry paradajky (môžete ich oošúpať, alebo uvariť aj so šupkou), kurkumu a varíme, kým paradajky nepustia šťavu a celkom nezmäknú. Potom pridáme paradajky z konzervy aj so šťavou, ocot, vývar a bazalku. Privedieme do varu a varíme približne 6 minút. Potom celú zmes preložíme do mixéra a rozmixujeme. Osolíme, okoreníme a môžeme podávať. Ozdobíme zelenou cibuľkou alebo čerstvou bazalkou.