Poklad, ktorý vyhadzujeme: Čo všetko dokážu vaječné škrupiny?

Rozbiť, využiť obsah a odhodiť. To je bežná s schéma, akou narábame s vajíčkami. Je to však chyba a my vám povieme prečo!

Presvedčte sa, že aj po tom, ako si z vajec pripravíte chutný pokrm, môžu vám skvele poslúžiť. Sú to skvelí pomocníci v záhrade, v domácnosti a osožné sú aj v otázkach krásy. Prečítajte si, čo všetko dokážu:

Čo vedeli naši predkovia?

Naši predkovia poznali tajomstvo vaječných škrupiniek už pred stovkami rokov. Vedeli, že sú veľmi bohaté na vápnik a využívali ich na jeho doplnenie. Škrupinky sa spracovávali tak, že sa nechali uschnúť a následne sa rozdrvili na jemný prášok. Naši predkovia ich používali na problémy s kosťami, zubami a inými zdravotnými ťažkosťami spôsobenými nedostatkom vápnika.

Blanky z vaječných škrupín sa využívali ako bandáž na liečbu povrchových raniek, škrabancov či odrenín.

Doplňte si vápnik

Chcete tento výživový doplnok vyskúšať aj vy? Škrupinky z vajec umyte a dajte do vyhriatej rúry na 10 minút (pri teplote 180 stupňov). Rozdrvte na jemný prášok a pridávajte do kokteilov, mlieka alebo iných jedál. Tiež môžete rozdrvené vajíčka zmiešať so želatínou a vyrobiť si domáce kalciové pilulky.

Perfektné na biele prádlo

images (2)

Vaječné škrupiny sa používali tiež ako prírodné bielidlo, pretože látky, ktoré obsahujú, zabraňujú zašednutiu bielej farby a tkaniny tak ostávajú jasne biele. Dokonca, aj dnes sa môžeme stretnúť s využívaním tejto bieliacej schopnosti škrupiniek. Odporúča sa pridať hrsť škrupiniek do vrecka na prádlo (vrecko by malo byť čo najhustejšie, aby sa škrupinky počas prania nedostali do práčky) spolu spolu s 2 kolieskami citrónu. Tento trik zabráni tomu, aby biele prádlo zašedlo. Škrupinky tiež pomáhajú účinne odstraňovať škvrny z bieleho prádla.

Drvené škrupinky sa používali tiež ako prísada do kávy, pretože zmierňujú výraznú horkosť a kyseliny obsiahnuté v káve, ktoré zabraňujú tomu, aby sa rozvinula jej plná chuť.

Na podráždenú pokožku

Po bodnutí hmyzom alebo inom podráždení pokožky majte vždy poruke prírodný upokojujúci prostriedok. Pripravíte ho jednoducho: škrupinky rozdrvte a zalejte bielym octom.  Nechajte v uzatvorenej nádobe niekoľko dní odležať na chladnom mieste. Aplikujte na pokožku po bodnutí hmyzom, opuchnutú či inak podráždenú.

Do záhrady

Posypte pôdu okolo rastliniek škrupinkami z vajec. Skvele to pôsobí na škodce ako sú slimáky, ktoré sa cez ostré kusy škrupín nedostanú k vašej rastlinke.

Perfektné pre paradajky

Ako sme už spomínali, škrupiny z vajec sú bohaté na vápnik a ten je pre paradajky veľmi potrebný. Skúsení záhradkári radia, aby ste do jamky, kam zasadíte paradajky, najskôr nasypali hrsť drvených škrupiniek. Vápnik pôsobí pre rastliny ako výživová bomba a zároveň ich chráni pred škodcami, hnilobou a plesňami. Záhradkári hovoria, že vďaka škrupinkám môže byť úroda rajčín až dvojnásobne vyššia.

Dajte ich do kompostu

stiahnuť

Ak máte doma kompostovisko, škrupiny z vajec vám z neho pomôžu vytvoriť perfektné a kvalité hnojivo pre vašu záhradku.

Krieda na chodník

Áno, z vaječných škrupín ju môžete vyrobiť skutočne jednoducho – vezmite 5-8 škrupín, rozomeľte na jemný práčok a zmiešajte s 1 lyžičkou teplej vody, 1 lyžičkou múky a niekoľkými kvapkami potravinárskeho farbiva. Zmes zabalte do papierových utierok a nechajte uschnúť.

Výživa pre sliepky

tanja-pedersen-happy-and-gydde1

Rozdrvené vaječné škrupiny sú vynikajúcim zdrojom vápnika aj pre sliepky. Ak ich chováte, vďaka tomuto doplnku stravy budú škrupiny na vajciach, ktoré vám sliepočky znesú, pevné a silné. Nemusíte tak zbytočne kupovať iné výživové doplnky.

Pomôžu s čistením

Vo vázach alebo iných nádobách sa používaním usádza vodný kameň a nečistoty. Čistenie môže byť pomerne náročné a zdĺhavé, najmä ak ide o nádoby s úzkym hrdlom, do ktorých je ťažké sa dostať. S týmto problémom vám pomôžu rozdrvené škrupinky a šťava z citróna. Nasypte ich na dno nádoby, pridajte štavu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Občas môžete ľahko pretrepať, čím zvýšite čistiacu silu. Potom stačí obsah vázy vyliať a vnútro prepláchnuť vodou s trochou saponátu.

teacups

Rovnako pomôžu škrupinky aj s čistením šálok od usadeniny od kávy či čierneho čaju. Stačí dať do šálky drvené škrupinky, niekoľko kvapiek saponátu a zaliať teplou vodou. Nechajte chvíľu pôsobiť a vaše šálky a hrnčeky budú opäť ako nové.

Pre krásu

Pridajte škrupinky rozdrvené na prach do laku na nechty. Nechty budú vďaka vysokému obsahu vápnika pevnejšie.

images (1)

Do formy na ľad vložte trochu rozdrveného prášku zo škrupiniek a zalejte vodou. Potom dajte zmraziť a kockami si jemne masírujte tvár – táto metóda pomáha účinne redukovať vrásky. Pridajte drvený prášok aj do krému na ruky – ruky budú hebké, mäkké a vyživené.

Vaječné škrupinky môžete použiť ako milé črepníky

easter-ideas-egg-shell-candles-planters-eggcups-9

Dokonca, z nich môže vzísť aj umenie

stunning-egg-shell-art

Do vody pre izbové kvety

plant-corner-in-home

Dajte niekoľko škrupiniek vylúhovať do vody, ktorou budete zalievať vaše izbové rastlinky. Vaše rastliny budú rásť a kvitnúť do krásy.

zdroj: theprairiehomestead

Dnes najobľúbenejšie