Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť tuje: Môžete ich mať koľko len chcete!

Nemusíte kupovať drahé tuje v obchode. Ukážeme vám, ako jednoducho si ich môžete rozmnožiť!

Ihličnany sú celoročnou ozdobou našich záhrad. Nepatria však medzi najlacnejšie rastlinky. Ak máte vy, alebo vaši známe ihličnany, ukážeme vám ten skutočne najjednoduchší spôsob, ako si ich rozmnožiť najjednoduchším spôsobom. Pomocou odrezkov. Stačí niekoľko vetvičiek a môžete mať celú radu nových stromčekov.

Ideálny čas?

Názory sa rôznia, najčastejšie sa však skloňuje začiatok jesene, alebo február až marec, ako najvhodnejšie obdobie pre rozmnožovanie odrezkami. Môžete to však vyskúšať prakticky kedykoľvek počas roka.

Vyberáme vrcholové vetvičky. Vetvičky by nemali byť porušené ani vysušené. Ideálne je vziať viac vetvičiek naviac pre čo najlepšiu úspešnosť. Odporúčame 10 odrezkov dlhých približne 10-15 cm. Keďže získať odrezok môže byť obyčajnými nožnicami pomerne náročné, odporúčame použiť záhradné nožnice.

Príprava odrezkov

Z odrezkov odstránime spodné rady ihličia – časť, ktorú zapichneme do pôdy.

image-1

Ak odrezky nemôžete vložiť do pôdy hneď, zabaľte stonky do navlhčenej servítky.

Odrezky je vhodné ošetriť stimulátorom zakoreňovania. Ak ho doma nemáte, použite aspoň mletú škoricu, odrezok to ochráni pred plesňami a ďalšími chorobami.

Pripravíme si nádobu s niekoľkými drenážnymi otvormi na spodnej časti. Naplníme ju zmesou rašeliny a piesku. V pôde urobíme dierku hlbokú približne 2 cm, vložíme do nej odrezok a prikryjeme pôdou. Odrezky zapichneme do substrátu – v pôde by mala by celá časť z ktorej sme odstránili ihličie a zavlažíme – ideálne pomocou nádoby s rozprašovačom.

Potom prikryjeme plastovým vreckom, alebo ideálne bielou fóliou, ktorá zabráni vyparovaniu vlahy a zabezpečí optimálnu teplotu. Nezabúdajte však na pravidelné vetranie, ktoré je pri starostlivosti o rozmnožovací záhon veľmi dôležité.

Odrezky by mali byť uložené na teplé a svetlé miesto. Keď horná vrstva pôdy uschne, je dobré mierne ju zavlažiť, pozor však na prelievanie, tuje síce vlahu potrebujú, ale príliš veľa vlaha im môže skôr uškodiť.

Na jar (apríl-máj) presaďte výhonky do samostatných črepníkov. je dobré presadiť ich do samostatných črepníkov, aby mali priestor na rast. Po dobu 1-2 roku na teplom mieste –stabilná izbová teplota prípadne v teplých mesiacoch terasa či balkón.

zdroj: ogorod

Dnes najobľúbenejšie