plny-hrniec_transparent_negativ.png

Môžete z nich mať omnoho viac: Dajte vaším paradajkám toto a budú obsypané plodmi až do konca leta!

Paradajky potrebujú vašu pozornosť aj v období, kedy vás tešia zdravými a šťavnatými plodmi.

Paradajky potrebujú vašu pozornosť aj v období, kedy vás tešia zdravými a šťavnatými plodmi. Niektorí pestovatelia si myslia, že od júla – kedy paradajky začínajú rodiť – až do konca sezóny, sa o rajčiny nemusia starať, to však nie je celkom pravda. Hoci vám rastliny budú rodiť, ak im pomôžete – dáte látky, ktoré potrebujú práve v tomto období. Látka, ktorou môžete pomôcť paradajkám najviac je dusík. Práve on dokáže vyburcovať rastliny do maximálnej produkcie. Najjednoduchší spôsob, ako ho rastlinám dodať je prostredníctvom kompostového čaju. Jeho výroba je úplne jednoduchá a jedno je isté – vaše rastlinky ho budú milovať.

Čo dokáže kompostový čaj?

– najlepšie hnojivo na rajčiny a bazalku – majú omnoho viac a väčšie plody, bazalka má šťavnatejšie listy, výborný je aj pre ostatnú  listovú zeleninu

–  zdroj dusíka

– zlepšuje kvalitu pôdy, vyživuje a prináša do pôdy prospešné baktérie

– pôsobí proti vzniku chorôb

– prevencia pred škodcami

– ak ste používali chemické herbicídy, či pesticídy – kompostový čaj vracia do pôdy rovnováhu a živiny, ktoré táto chémia narušila

– zabezpečuje lepšie vstrebávanie živín rastlinami

– počas výkyvov počasia pomáha rastlinám znižovať ujmu spôsobenú týmito vplyvmi

– urýchľuje plodenie rastlín, pretože im dodáva potrebnú energiu a znižuje ich stres

Ako dosiahnuť, aby mali doma vypestované paradajky lepšiu chuť? Nezvyčajné triky skúsených záhradkárov!

Na výrobu kompostového čaju potrebujeme

Potrebujeme:

Kvalitný kompost

Dažďovú vodu

Starú pančuchu

Hadičku a kúsok drievka na premiešanie – hadičku potrebujeme na prevzdušnenie zmesi

Postup:

Vezmeme starú pančuchu a natlačíme do nej niekoľko hrstí kompostu a vrch zaviažeme. Takto vytvoríme akési maxi čajové vrecúško, z ktorého pripravíme výživný čaj pre naše rastlinky. Čajové vrecúško ponoríme do vody – dažďovej odstátej vody a odložíme na teplé miesto. Pre vytvorenie kompostového čaju je veľmi dôležité prevzdušňovanie – to musíme robiť pravidelne – raz za pár hodín poriadne fúknite do hadičky, ktorej jeden koniec ponoríme do tekutiny. Ideálna je hadička s motorčekom, aká sa používa do akvárií, stačí však aj obyčajný kúsok hadice a vaše pľúca :-). Nezabudnite celú zmes pravidelne premiešať. Na prevzdušnenie je vhodná aj žaba na nafukovanie matracov.

Že je čaj pripravený spoznáme podľa peny, ktorá sa objaví na povrchu – pri najvhodnejších podmienkach (teplote okolo 17-25 stupňov) ju môžeme vidieť už po dni, maximálne však tento proces trvá 3 dni. Potom čaj použijeme čo najskôr, aby sme neprišli o cenné látky, ktoré obsahuje. Môžeme zalievať všetky rastliny. Ja používam na zalievanie raz za dva týždne. Počas vrcholu letnej sezóny aj každý týždeň.

Okrem aplikovania na pôdu odporúčam používať ako postrek na listy (hlavne na bazalku). Listom tak okamžite dodáte obrovskú dávku cenných živín a enzýmov, chráni ich pred škodcami a najmä obávanými voškami a roztočmi.

Do kompostu môžete pridať ďalšie prospešné prísady – vynikajúci je napríklad drevený popol, sušená žihľava, púpava, morské riasy alebo kostnú múčku. Získate tak ešte výživnejšie hnojivo.

Najlepšie recepty na dnes