plny-hrniec_transparent_negativ.png

Maliny osviežia a zbavia vás bolesti!

Maliny sú sladkými plodmi leta. Ovocie s nenapodobiteľnou chuťou však v sebe ukrýva viac, ako ste si doteraz mysleli.

Bohatý zdroj vlákniny

Už jedna šálka malín obsahuje 8 gramov vlákniny, čo radí maliny medzi potraviny s jej najvyšším obsahom. Taktiež obsahujú horčík, draslík, fosfor, vitamín C či vitamín K. To však nie je ani zďaleka všetko.

Bránia rastu nádorov

Spolu s čerešňami sú maliny jedným z najlepších zdrojov tzv. kyseliny elagovej, ktorá podľa viacerých štúdií v dôsledku pôsobenia karcinogénov potláčala počas výskumov v laboratórnych podmienkach rast nádorov.

Maliny namiesto tabletiek

Šťavy, vývary či čaje z malín alebo ich listov majú blahodárne účinky na ľudský organizmus. Liečia mierne poruchy trávenia, akými sú dyspepsia, hnačky či zápchy, prečisťujú a detoxikujú tráviaci systém, zmierňujú zápaly močových ciest a niektoré detské choroby, pomáhajú pri horúčke či reumatizme. Pitie čaju z malinových listov niekoľko dní pred menštruáciou vám pomôže zmierniť menštruačné bolesti. Podporuje totiž sťahovanie a tonizovanie svalstva maternice.

Pripravte si spolu s nami osviežujúcu limonádu z tohto zázračného letného ovocia.

Domáca malinová limonáda

Potrebujeme:

100 g čerstvých malín (niekoľko odložíme bokom na ozdobu)

1 l perlivej vody

2 lyžice medu

½ citrónu

Postup:

Maliny očistíme, vložíme do mixéra a rozmixujeme na hladké pyré. Pyré zmiešame v džbáne so sýtenou vodou. Pridáme med, citrónovú šťavu a dôkladne premiešame. Limonádu dáme do chladničky vychladiť. Podávame s kockami ľadu a lístkami čerstvej mäty.

Prajeme vám príjemné osvieženie! :-)

foto: reprofoto communitytable

 

Najlepšie recepty na dnes