Intolerancia laktózy či lepku trápi aj mladých. Ako s ňou žiť?

Neznášanlivosť rôznych druhov potravín je rozšíreným problémom súčasnosti. Čoraz viac ľudí neznesie lepok či laktózu. Ide pritom o problém, ktoré trápi aj množstvo mladých ľudí. Tí by sa mali preto zaujímať o zdravú výživu intenzívnejšie.

Hoci v súčastnosti prekvitá zdravá výživa ako nikdy predtým, stále pribúda ľudí, ktorí nemôžu zjesť hocičo. Ešte horšie je, keď sa neznášanlivosť prejaví vo veľmi mladom až detskom veku. Podobné niečo trápi aj mamičku Ľudmilu.

Bežná intolerancia laktózy trápi jej dieťatko, malého Lukáška. „ U detí to býva zvyčajne len dočasné,“ upokojovala ju jej kamarátka Nina. Sama síce deti nemá, ale všetky jej kamarátky už áno, a tak je z nej „teta“ na plný úväzok. O detských kolikách vie toho dosť, veď často sa podujme aj na to, že niektorej kamarátke dieťa postráži, aby aj ony mohli opäť zažiť, čo je to vyraziť si večer do spoločnosti.

Nina preto Ľudmile odporučila, aby upravila svoj jedálny lístok. Mala by obmedziť kávu i korenisté jedlá, ale aj niektoré druhy zeleniny, napríklad ružičkový kel či papriku. Jednoducho, musí vylúčiť všetko, čo môže koliku zhoršiť alebo vyvolať. Ľudmila si rada nechá poradiť, je šťastná, že má takú starostlivú kamarátku. Hoci si neraz spomenie na to, že aj Nina má svoje starosti. Okrem toho, že má už 37 rokov a partnera či dieťa v nedohľadne, trápia ju aj časté bolesti chrbta. Ľudmila si preto myslí, že k tomu môže prispievať aj neustále navlačovanie detí. Nina to však zľahčuje, okrem toho sa rozhodla navštíviť Centrum pre liečbu bolesti.

„Sú tam ozajstní odborníci a skvelé je, že si dokážu poradiť s rôznymi chronickými bolesťami. Určite mi to pomôže,“ ubezpečuje všetkých naokolo, hoci pravdou je, s návštevou dlho otáľala. Nakoniec sa to ukázalo ako správna voľba. Okrem toho sa jej však osud rozhodol vrátiť jej starostlivosť. Ľudmila, ktorej Ninine rady veľmi pomohli pri intolerancii laktózy u malého Lukáša, má totiž známych v špičkových slovenských kúpeľoch, a tak začala zisťovať viac o možnostiach kúpeľnej liečby. Nina sa síce trochu zdráhala, nevedela si predstaviť tri týždne bez malých pokladov svojich kamarátok.

Niekedy však treba obetovanie sa druhým odložiť bokom a myslieť aj na seba. Za tri týždne, ktoré Nina v kúpeľoch strávila, totiž zažila toho viac než dosť. Prvým bola jej spolubývajúca, ktorá musela byť snáď darom nebies. Vyznala sa totiž v zdravej výžive ešte oveľa viac ako Nina. A tá si mohla odtiaľ odniesť skvelé poznatky o tom, čo nemôže chýbať v jej jedálničku. Najviac ju zaujal posilňujúci kmín čierny, respektíve jeho fantastické účinky na organizmus.

Rozradostené ženy trávili celé večery debatovaním o rôznych zdravých potravinách a nadšene si diktovali jedna druhej svoje vedomosti či recepty. Jedného dňa, už v závere ale Ninina spolubývajúca navrhla, aby sa išli zabaviť. A zdá sa, že nič lepšie sa Nine nemohlo stať.

Konečne totiž stretla niekoho, kto by mohol stáť za to a jej sa po rokoch znovu rozbúchalo srdce. Vdovec Jano je síce ťažko skúšaný muž, ale do kúpeľov prišiel po rokoch smútku za ženou pookriať. S Ninou si okamžite sadli do nôty.

Po návrate z kúpeľov tak Nina potešila kamarátky novým objavom aj radami o zdravej výžive, ktoré pochytila od svojej spolubývajúcej. Potešilo ju aj to, že malému Lukášovi sa problémy s bruškom ešte viac zlepšili a Ľudmila veľmi dobre vie, že za to môžu aj Ninine rady. Takže tie nové, s ktorými sa vrátila z kúpeľov, s radosťou aplikuje aj do svojej domácnosti.

Dnes najobľúbenejšie