Držte sa týchto dvoch krokov a levanduľa o rok zakvitne ako nikdy, aj keď je staršia: Jasné, prehľadné a jednoduché!

Opýtali sme sa odborníka a toto sú jeho rady!

Levanduľa je nenáročná rastlina a tento rok už ste pravdepodobne zožali fialovú úrodu v podobe voňavých kvetov. Z usušených kvetov môžete pripravovať najrôznejšie domáce produkty, či už pre zdravie, krásu, alebo potešenie vašich blízkych. Na rozľahlých provensálskych poliach by vám pestovatelia povedali, že levanduľa potrebuje pre bohaté kvitnutie len 3 veci – slnečné stanovisko, priepustnú pôdu a správny rez – ak to dodržíte bude bohato kvitnúť aj počas náročnejších sezón!

Zatiaľ čo prvé dve podmienky je potrebné dodržať už pri sadení, tretiu si mnohí pestovatelia vysvetľujú po svojom a levadnuľu strihajú a skracujú tak, ako príde. My sme sa za vás opýtali odborníka a toto sú jeho rady:

Dodržte 2 základné kroky a bude kvitnúť ako nikdy!

Levanduľa potrebuje počas roka vždy dva rezy – jeden mierny po zbere úrody a druhý hlbší na jar. Ak jeden z nich vynecháte, rastline uberiete životnú energiou a nedovolíte jej tak, zakvitnúť tak, ako by mohla. Pamätajte – dva rezy sú pre levanduľu doslova základným pravidlom krásy a dlhovekosti!

1. rez po zbere

Odrežme všetky odkvitnuté kvety a to hneď na začiatku stonky. Následne odreže,e všetky časti kríka nad úrovňov nových listov (tých, ktoré vyrašili na jar). Mnohí záhradkári robia tú chybu, že po odkvitnutí režú krík až do dreva. Tieto rany však môžu byť pre rastlinku až príliš hlboké a nemusia sa do zimy zaceliť. Krík tak môže celkom uschnúť, prípadne vyženie slabé nové výhonky, z ktorých sa však kvetov nedočkáte.

2. jarný rez

Robíme ho na prelome mesiacov marec a apríl, vtedy má mäta najviac energie a dokáže sa rýchlo vysporiadať aj s hlbšími „ranami“ po reze. Najskôr je potrebné odstrániť všetky poškodené, odumreté a zmrznuté časti. Potom vetvičky skrátime o celú tretinu, pričom si zapamätajte jednoduché pravidlo – na každej vetvičke by mali ostať aspoň dva mladé púčiky. Ak máte starší ker, ktorý nebol pravidelne rezaný a chcete ho oživiť, ostrihajte ho len čiastočne tak, aby niektoré vetvy ostali neostrihané. Prudký rez by mohol spôsobiť rastlinke šok a preto treba niektoré časti celkom vynechať. Pri strihaní je dobré dodržať tvar kruhu. Ker bude hustý, rovnomerný a každá vetvička bude mať dostatok svetla.

Takže ešte raz – dva rezy v pravý čas. Levanduli skutočne stačí pre nádherné kvitnutie a bujnenie takto málo!

Dnes najobľúbenejšie