Dôležité vedieť: Zimnú bundu perte zásadne takto!

Dnes si povieme pár pravidiel, ako oprať zimnú bundu tak, aby ostala ako nová. Ako prvé si samozrejme prečítajte pokyny na štítku.  Z informácií na ňom sa dozviete, či vašu bundu môžete oprať v práčke, pri akej teplote a pod. Ak je to možné, potom sa zamerajte hlavne na to, aby ste dodržali tieto jednoduché zásady.

Dnes si povieme pár pravidiel, ako oprať zimnú bundu tak, aby ostala ako nová. Ako prvé si samozrejme prečítajte pokyny na štítku.  Z informácií na ňom sa dozviete, či vašu bundu môžete oprať v práčke, pri akej teplote a pod. Ak je to možné, potom sa zamerajte hlavne na to, aby ste dodržali tieto jednoduché zásady.

как правильно стирать пуховик в стиральной машине автомат

Výrobok by ste nemali prať v práčke, ak má nejaké kožušinové časti. Kožušina by sa praním mohla znehodnotiť. Dajte si pozor na pevné okraje kožušiny v blízkosti vreciek a kapucne. Jedno pranie môže z prírodnej (aj umelej) kožušiny urobiť pohromu.

Najjednoduchšie operiete prešívanú bundu. Jej pranie v zásade nemá vážnejšie úskalia, usuší sa pomerne rýchlo a dlho si zachováva atraktívny vzhľad. Neperte ju však príliš často, to by jej neprospelo. Vonkajšia vrstva látky praním stráca svoju odolnosť proti opotrebeniu, vlhkosti a stráca sa aj ohrievacia schopnosť vlákna. Preto ak je to možné, uprednostnite lokálne čistenie škvŕn pred kompletným praním. 

как стирать зимний пуховик в стиральной машине

Odporúčania pri praní bundy

1. Neperte bundu pri vysokých teplotách a nepoužívajte odstraňovače škvŕn a bielidlá.

2. Najšpinavšie miesta na bunde sú vždy rukávy a golier. Pred praním v práčke preto tieto miesta vyčistite ručne pracím mydlom. Miesta však nešúchajte príliš silno a intenzívne, aby ste neoslabili látku a nevznikla diera.

как стирать пуховик дома в стиральной машине

3. Pri ručnom čistení nepoužívajte klasický prášok, pretože príliš pení a preto je ťažké ho v rukách z bundy úplne vymyť. Následne potom môžu vzniknúť mapy a biele škvrny.

4. Pred praním odstráňte z odevu všetko, čo sa dá odopnúť: kožušinu, golier, pás a pod. Nezabudnite tiež vybrať všetko z vreciek.

как стирать пуховик в стиральной машине отзывы

5. Potom zapnite zipsy, gombíky, suchý zips a otočte bundu naruby. To je nevyhnutné, aby sa nedeformovala vonkajšia tkanina alebo podšívka.

6. Bundy perte vždy len tekutým pracím prostriedkom.

7. Režim prania by mal byť vždy jemný, alebo nastavený na ručné pranie. Ak vaša práčka nemá špeciálny režim, vyberte minimálnu rýchlosť a teplotu nie vyššiu ako 30-40 stupňov.

8. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší efekt, do bubna pridajte 5  čistých tenisových loptičiek. Najskôr ich namočte a potom pridajte do bubna práčky k bunde. Nemusíte sa báť, práčku vám to nijako nepoškodí.

как стирать белый пуховик в стиральной машине

9. Ak periete zimnú bundu, perte ju vždy samostatne a vždy len jednu. Môže totiž absorbovať veľa vody, čo zvýši jej váhu a v kombinácii s ďalším prádlom by ste mohli preťažiť práčku.

10. Aby ste zabránili škvrnám na tkanine po praní, oplachovanie zopakujte pre istotu dvakrát. Môžete použiť aviváž.

11. Ideálne je, ak máte aj sušičku. Nastavte teplotu sušenia maximálne na 30 stupňov a použite režim pre syntetické tkaniny.

12. Ak budete bundu sušiť prirodzene na vzduchu, postup by mal byť nasledovný. Pretočte bundu tak, aby nebola naruby. Zaveste ju napríklad na ramienkový vešiak na šaty a nechajte vyschnúť v interiéri, mimo kúpeľne. Nesušte bundu položenú vodorovne, pretože by vám na nej mohli ostať mapy.

как стирать детский пуховик в стиральной машине

13. Pri sušení buďte trpezliví a občas bundu popretriasajte, aby sa uschla rovnomerne. Sušenie môžete urýchliť ak do miestnosti umiestnite v blízkosti bundy ohrievač. Položte ho však na bezpečné miesto a najmenej jeden meter od bundy.

14. Aby si bunda po praní zachovala svoje vodeodolné vlastnosti, je potrebné ju rovnomerne nastriekať impregnačným sprejom.

как стирать черный пуховик в стиральной машине

15. Na menšie škvrny vám dobre poslúžia aj klasické vlhčené utierky.

16. Ak sa na bunde objavia žlté škvrny, znamená to, že ste vnútornú vrstvu nevysušili správne. Skúste pranie zopakovať. V prípade, že škvrny nezmiznú, skúste využiť služby čistiarne.

как стирать пуховик в стиральной машине самостоятельно

Zdroj: takprosto.cc

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie