Bezkonkurenčný spôsob ako doma rozmnožiť každú orchideu: Je to oveľa ľahšie a rýchlejšie, ako si myslíte!

Netušili sme, že sa to dá aj takto. Pestovateľka ukázala unikátny spôsob, ako si rozmnožiť orchideu len pomocou stonky z odkvitnutej rastliny a plastovej fľaše. Bez bočných výhonkov (kejk) a akýchkoľvek špeciálnych prípravkov zo záhradkárstva.

Netušili sme, že sa to dá aj takto. Pestovateľka ukázala unikátny spôsob, ako si rozmnožiť orchideu len pomocou stonky z odkvitnutej rastliny a plastovej fľaše. Bez bočných výhonkov (kejk) a akýchkoľvek špeciálnych prípravkov zo záhradkárstva.

Potrebujeme:

Plastovú fľašu s vrchnákom

Dlhú stonku z orchidey bez listov

Rybársky vlasec, gumičku alebo pevný motúz

Zmes machu a rašeliníka

Vodu

Postup:

Stonku si rozdelíme na dve časti tak, že ju pristrihneme nad očkom – očká nesmieme poškodiť, práve z nich totižto vyrašia nové korene (viď video). Plastovú fľašu rozrežeme na polovicu s tým, že vrchná časť nám bude zastávať funkciu strechy. Rašeliník a mach necháme nasiaknuť vo vode. Potom dáme obe časti stonky k sebe a obalíme okolo nich vlhkú zmes a pevne spojíme pomocou rybárskeho vlasca alebo gumičky. Na dno fľaše dáme trochu vody, vložíme obalené a upevnené stonky a prikryjeme vrchnou polovicou fľaše, pričom do vrchnák urobíme otvory, kvôli cirkulácií vzduchu. Postavíme na slnečné miesto a necháme pracovať prírodu. Práve z očiek (púčikov) sa čoskoro vytvoria nové vzdušné korene. Potom môžeme stonku rozdeliť a každú časť s koreňmi vložiť do samostatnej nádoby.  Podrobný postup nájdete vo videu!

Druhý spôsob bez rašeliny

Druhý spôsob pôsobí jednoduchšie, avšak v ňom sa sú očká odhalené a následne ošetrené pomocou takzvanej cytokíninovej pasty, ktorá výrazne stimuluje rast vzdušných koreňov – z každého očka sa rýchlo vytvorí nová rastlinka. Túto pastu nájdete napríklad na internete, alebo sa poraďte v záhradkárstve. Na začiatok ale odporúčame skúsiť prvý spôsob, ktorý takéto ošetrenie nevyžaduje. Pozrite sa, ako druhý spôsob funguje.

Rozmnožovanie pomocou keikov

Výhonok alebo keik, predstavuje najjednoduchší spôsob, ako si môžete orchideu rozmnožiť. Keiki vyrastajú na materskej rastline a orchidea ich tvorí predovšetkým v období, kedy nekvitne. Keiki však nemôžeme z rastliny odobrať kedykoľvek. Výhonok totižto musí mať vytvorené vzdušné korene.

Pri rozmnožovaní postupujeme tak, že výhonok – keik z rastliny jednoducho odstrihneme. Pripravíme si nádobu – ideálne priesvitnú (nie je to však podmienka) a naplníme ju substrátom pre orchideu. Výhonok zasadíme do substrátu, mierne polejeme a necháme na slnečnom, teplom mieste.

Ako poznáme, že je výhonok vhodný na oddelenie od rastliny?

Orchid-Keiki-Pruning-600x400

Keiki vhodné na rozmnožovanie by mali mať vlastné vzdušné korene dlhé 5-10 cm a 2-3 lístky. Keiki sa oddeľujú aj s kúskom okvetnej stonky (približne 2 cm nad rastlinou). Z výhonku je však možné získať novú orchideu aj keď nemá dostatočne vyvinuté vzdušné korienky. Stačí, ak ho porosíte, zabalíte do machu a prikryjete igelitom – to spôsobí, že vzdušné korene rýchlo porastú. Potom výhonok zasadíme do substrátu.

Orchid-Keiki-Removed

Rozmnožovanie takýmto spôsobom sa úspešne darí najmä pri druhoch Phalaenopsis a Dendrobium.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov

Tento spôsob sa používa u starších rastlín a predovšetkým pri druhoch Epidendrum a Thunia. Najlepšie je rozmnožovanie pomocou odrezkov realizovať na jar, prípadne v prvých letných mesiacoch. Postupuje sa tak, že z rastliny sa odstrihnú vrcholové alebo bočné výhonky z minulého roka. Tieto by mali mať minimálne jedno očko s novým výhonkom.

How-to-Propagate-Phalaenopsis-Orchid7

Odrezky sa zasadia do veľmi vzdušného substrátu (z machu) a je potrebné, aby sa pravidelne zvlhčovali – jemným rozprašovačom. Odrezky začnú produkovať vzdušné korene najskôr o 25 dní. Necháme ich na teplom a svetlom mieste (nie však na priamom slnečnom svetle). Na začiatku je dobré zasadené odrezky aj prikryť fóliou pre udržanie vlhkosti.

Dnes najobľúbenejšie