Ako sa na jar postarať o muškáty: Dodržte tieto pravidlá a prebudia sa do krásy!

Ako sa postarať o muškáty s nástupom jari. Poradíme, ako postupovať, aby boli o pár mesiacov pýchou a ozdobou vášho domova.

Ako sa postarať o muškáty s nástupom jari. Poradíme, ako postupovať, aby boli o pár mesiacov pýchou a ozdobou vášho domova.

Zimný spánok

Až do konca januára sú muškáty vo fáze, ktorú označujeme ako zimný zimný spánok. Potrebujú minimum zálievky, aj našej pozornosti. Vo februári sa však spolu s predlžujúcimi sa dňami začínajú prebúdzať k životu.

V tomto období (koncom februára) je potrebné muškátom pomôcť s prebúdzaním sa – je nutné urobiť takzvaný spätný rez.

Ako na to?

Na muškátoch sa po zime nachádza viacero suchých častí – listov aj stoniek – tie musíme odstrániť. Zelenú stonku zrežeme na tri-štyri púčiky, z ktorých vyrašia nové výhonky a muškát sa krásne rozrastie.

Ak vidíte, že zo starých stoniek (zdrevnatených) vyrastajú nové výhonky, zrežte ich tesne nad novými výhonkami.

Všimnite si, že v závislosti od typu pelargónie môže rastlina rásť do šírky, alebo naopak, má ťahá sa do výšky. Prirodzený tvar muškátu však nemôžete meniť radikálnym orezávaním koruny. To môže dokonca viesť dokonca až k odumretiu rastliny. Vždy je potrebné brať do úvahy prirodzený vzrast muškátu.

Rezy sa odporúča ošetriť. Starší záhradkári používali obyčajnú mletú škoricu alebo drevené uhlie. Prípadne sa rez nechá len uschnúť.

Presaďte ho!

Keď ste muškát zrezali, je čas presadiť ho nového substrátu – použite substrát pre balkónové rastliny. Muškát s koreňovým balom opatrne vyberte z pôvodnej pôdy a koreňový bal trochu uvolnite – narušte. Vložte do pôdy, ideálne do väčšieho črepníka.

Koniec zimy a začiatok jari je kľúčový

Dávajte si pozor, ako sa o muškát v tomto období staráte. Samozrejme, muškát musí byť stále chránený pred mrazom. Postupne, ako sa začne otepľovať, môžete muškát otužovať vetraním miestnosti.

Kým presadený muškát dostatočne nezakorení v novom substráte, so zálievkou skôr šetrite a zalievajte len veľmi opatrne. Rovnako hnojenie nebude potrebné až kým muškát nevyberiete opäť na von. Von ich však vyberte až keď ustanú aj posledné jarné mrazy.

Ako muškáty správne zazimovať?

Správne zazimovanie muškátov je rovnako dôležité ako jarná starostlivosť a prerezávanie. Návod krok za krokom, ako na to, nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie