Ak máte v kúpeľni aspoň maličké okno, položte do nej túto izbovku: Takto vám bude slúžiť každý deň bez toho, aby ste si ju vôbec všimli!

Tieto izbovky sú pre kúpeľňu ako stvorené!

Vedeli ste, že aj v kúpeľni vám môžu rastliny skvele poslúžiť? Ak ste si doteraz mysleli, že žiadna izbovka nemôže v tejto miestnosti prežiť, radi vás vyvedieme z omylu. Nielen, že sa im v kúpeľni bude dariť, ale urobia vám tam aj ohromnú službu.

Toto dokážu tieto izbovky v kúpeľni:

  • Absorbujú vlhkosť a bránia tomu, aby sa dostávala do stien a najmä na strop.
  • Prežijú aj v minimálnych svetelných podmienkach.
  • Čistia vzduch.
  • Majú antibakteriálne vlastnosti.
  • Vďaka vlhkosti z kúpeľne ich takmer netreba zalievať, vlhkosť si pritiahnu samé.

Podmienky v kúpeľni

Svetlo

Mnohé kúpeľne majú malé okná a niektoré dokonca nemajú žiadne. Práve to čo môže byť pri výbere rastlín náročné. Pamätajte si, že dokonca aj zelené rastliny vyžadujú určité svetlo, tieto rastliny to však dokážu dokážu prežiť aj v minimálnych svetelných podmienkach. Ak máte teda v kúpeľni čo len malé okienko, neváhajte a dajte do nich tieto izbovky.

Vlhkosť a teplota

Teplá voda tečúca zo sprchy a vane spôsobuje rýchle stúpnutie vlhkosti a teploty – podmienky, vyhovujú mnohým rastlinám, pretože imitujú tropickú flóru. Navyše, rastliny nemusíte tak často zalievať, odčerpávajú vlhkosť zo vzduchu a tak vám budú osožné ako lapače nadmernej vlhosti.

Priestor a poloha

Kúpeľne sú väčšinou v porovnaní s inými izbami menšie a preto je v nich aj  priestor pre zeleň obmedzený. Veľké a vysoké rastliny z tohto dôvodu často nie sú pre kúpeľne najvhodnejšie. Lepšou alternatívou je vybrať rastliny, ktoré môžu visieť zo stropu, alebo sa jednoducho položia do police. Okenná lišta je ďalšou skvelou lokalitou pre kúpeľňové rastliny, najmä preto, že tu môžu byť vystavené svetlu – aj keď minimálnemu.

Toto sú najlepšie rastliny do vašej kúpeľne

Aloe Vera

Aloe je zázračná rastlina, ktorá má ohromné účinky. Nielenže je známa ako „rastlina nesmrteľnosti“ (pretože je tak ťažké zahubiť ju), ale je tiež ohromne užitočná pre zdravie a domov (ide o zelenú čističu vzduchu). Táto nápadná a liečivá rastlina by mala byť umiestnená v blízkosti okien kúpeľne a kvôli nízkym požiadavkám na vodu jej bohato postačí aj vlhkosť zo vzduchu v kúpeľni. Má antibakteriálne účinky, ktoré v kúpeľni využijete ako nikde inde v byte!

Bambus

Šťavnaté bambusy potrebujú len veľmi málo svetla na to, aby mohli rásť a prosperovať. Nepotrebujú ani žiadnu pôdu – stačí vložiť stonku do nádoby naplnenej kamienkami a vodou. Vodu vymieňajte každé dva až štyri týždne.

Upozorňujeme, že ide o veľmi rýchlo rastúcu rastlinu, ale môžete jej rast obmedziť tým, že jej  dáte do cesty fyzickú bariéru (napríklad vstavanú poličku) alebo ju pravidelne tvarujete.

Begónia

Tieto pekné kvety má väčšina ľudí vonku. V skutočnosti, v mnohých klimatických podmienkach, je jediným vhodným miestom na ich prežitie v interiéri práve kúpeľňa. Musí byť však v blízkosti zdroja svetla – okna. Výborne im prospieva denná kúpeľňová vlhkosť.

Lopatkovec

Lopatkovec miluje vlhkosť a vlhké prostredie. Vlhkosť získava z vodných pár v ovzduší a absorbuje ich vo svojich vnútorných fyziologických procesoch. Ich výsledkom je produkcia kyslíka a eliminácia škodlivých látok v ovzduší. okrem toho. prežije aj v biednych svetelných podmienkach.

Brečtan

Rastlina, ktorú môžete pestovať aj v závesných kvetináčoch, dokáže pohlcovať vlhkosť aj vo vyšších úrovniach, čo prospieva napríklad stenám – eliminuje vznik plesní. Brečtan absorbuje vodné pary, ktoré stúpajú do vyšších úrovní miestnosti a chráni tak predovšetkým teplé a vlhké miesta, ktoré sú náchylnejšie na vznik plesne.

Obuvnícka palma

308355-650-1457288709-Aspidistra-3g

Táto rastlinka je známa aj ako domáce šťastie alebo obuvnícka palma. Je to veľmi nenáročná a živtaschopná rastlinka. Darí sa jej v tieni, v teplom ale aj chladnom prostredí, kedže sa dokáže rýchlo adaptovať. Musíte však veľmi trpezlivý, rastie totiž skutočne pomaly. Rastlina prežije veľmi slabé svetlo, zriedkavé zalievanie a dokonca zvládne aj extrémne horúčavy.

Aby ste dosiahli najlepšie výsledky, vložte túto rastlinu v kvetináči na miesto s miernym až stredne silným osvetlením – nedávajte ju na priame slnko.

Dieffenbachia

309105-650-1457288709-73f5c2cb61c44184996613e77699f915

Ak máte k dispozícii väčší kúpeľňový priestor, dieffenbachia je skvelou voľbou. Pre túto rastlinu je najlepšie takzvané rozptýlené svetlo. Rozhodne ju však nedávajte na parapetu. Pkojne ju postavte na zem. nie priamo na parapete. Rastlina vyzerá obzvlášť krásne na jar a v lete, kedy sa objavujú nové svetlozelené listy. Šťava z tejto rastliny je však jedovatá a preto si treba po manipulácii s ňou dôkladne umyť ruky. Vlhké a teplé prostredie kúpeľne jej môže len prospieť, mali by ste však vedieť, že môže narásť až po strop.

Dracénia

309055-650-1457288709-FD15689WH

Dracénia  alebo dračia rastliny – fantastická čistička vzduchu, ktorú môžete dostať vo viac ako 40 odrodách.

Táto nenáročná rastlina preferuje rozptýlené svetlo a úroveň vlhkosti, ktorá vo väčšine miestností nie je, na rozdiel od kúpeľne.  Dracénia je krásnou ozdobou a vďačným obyvateľom vašej kúpeľne – dokonca aj tej tmavej.

Izbová papraď

Absorbuje prebytočnú vlhkosť zo vzduchu a tým prispieva k prirodzenej regulácii nadmernej vlhkosti. Postavte ju k oknám, alebo na miesta, kde je s nadmernou vlhkosťou problémom.

Tilandsia

Podobne ako orchidea, aj táto rastlina má vzdušné korene. Na rozdiel od orchidey, táto rastlina dokáže zo vzduchu pohlcovať omnoho väčší podiel vlhkosti. Ideálna je teda na pestovanie v kúpeľni alebo miestnostiach, kde je vyššia vlhkosť vzduchu. Rastlina ju priťahuje ako magnet!

Šachor


Šachor je vždyzelená rastlina, ktorej vyhovujú vlhké podmienky. Táto rastlina je do kúpeľne ideálna. Jediné, na čo si treba dávať pozor, je prievan. Keď kúpeľňu budete vetrať, rastlinku dajte ďalej od otvoreného okna.

Dnes najobľúbenejšie