7 trikov, vďaka ktorým budú kvety vo váze čerstvé a krásne až 2x dlhšie!

Rezané kvety sú nádherne – bohužiaľ len niekoľko dní. Ak sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie, je potrebné vedieť, ako sa o ne starať. Prinášame vám triky, vďaka ktorým ich životnosť a krásu účinne predĺžite.

Rezané kvety sú nádherne – bohužiaľ len niekoľko dní. Ak sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie, je potrebné vedieť, ako sa o ne starať. Prinášame vám triky, vďaka ktorým ich životnosť a krásu účinne predĺžite.

Ako správne zastrihnúť stonku

Možno budete prekvapení, no vôbec nie je jedno ako a kedy stonku na rezaných kvetov zastrihnete. Profesionáli radia staviť vždy na šikmý rez v približne 40 stupňovom uhle – plocha zárezu by mala byť najväčšia. Stonky zastrihávajte vždy len ráno alebo večer – nikdy nie počas dňa (kvôli absorpcii živín, ktoré zabezpečujú kvetom sviežosť a vitalitu). Zarezávať je tiež potrebné každý deň a ideálnym nástroj je ostrý nôž.

Voda musí byť každý deň čerstvá

Kvety vo váze potrebujú čerstvú vodu každý deň. Dávajte si však pozor na teplotu vody – ideálna je vlažná voda, studená alebo príliš teplá voda spôsobí, že kvety rýchlejšie zvädnú. Nezabudnite kvetom odstrániť spodné lístky, cez ktoré sa zbytočne odparuje voda z rastliny von. Tiež odstráňte uhynuté listy a keď vidíte, že nejakej rastline sa medzi ostatnými nedarí a rýchlejšie vädne, radšej ju z vázy odoberte.

Pozor na radiátor

Počas vykurovacej sezóny je pre rezané kvety často ťažšie nájsť správne miesto. Poloha na parapete nad radiátorom však vhodná rozhodne nie je. Zvoľte miesto s dostatkom slnečného svetla ale nie priame svetlo. Kvety by tiež mali byť mimo prievanu.

Kytica s púčikmi?

Jednoduchý trik, ako prinútiť púčiky, aby sa rozvinuli v krásny kvet, je ponoriť stonky najskôr do teplej vody a potom do studenej. Uvidíte, že púčiky sa krásne rozvinú.

Pleseň kvety rýchlo zničí, použite na ňu cent!

Ak pozorujte, že stonkách sa začína chytať pleseň, vhoďte do 1-2 centové mince. Obsahujú meď a tá pôsobí proti plesni na stonkách.

Vodka s cukrom

Možno budete prekvapení, no rezané kvety majú radi alkohol a sladké. Pridajte im 1 lyžičku kryštálového cukru a niekoľko kvapiek vody. Kvety tak vydržia čerstvé a krásne omnoho dlhšie.

Pomôže detská plienka a bielidlo

Pridajte do vody v ktorej budú rezané kvety 2 lyžice cukru, 2 lyžice bieleho octu a 2 lyžice bielidla s obsahom chlóru. Potom pridajte sypkú hmotu z plienky (TU nájdete video, ako ju jednoducho získať) a nechajte pôsobiť. Okrem toho, že kvety vydržia dlhšie krásne, získate aj veľmi zaujímavý vizuálny efekt.

Babské recepty

Šikovné gazdinky si nachádzajú vlastné spôsoby a metódy, ako predĺžiť krásu rezaným kvetom. Nedajú dopustiť napríklad na štipku soli rozpustenú vo vode, v ktorej sú kvety. Tiež na predĺženie životnosti kvetov odporúčajú kamenec a skvele vraj funguje aj trocha aspirínu, ktorý tiež jednoducho necháte rozpustiť vo vode.

Dnes najobľúbenejšie