Naše babičky nemali bielidlá ani drahé pracie prášky: Toto je ich tajomstvo, ako udržať bielizeň žiarivo bielu za pár drobných!

Naše staré mamy nemali k dispozícii široký sortiment bielidiel a odstraňovačov škvŕn. Museli si vystačiť s tým, čo našli doma. Triky, ktoré používali, platia skvele aj dnes.

Biele oblečenie aj doplnky do bytu vyzerajú úžasne. Evokujú čistotu a navodzujú slávnostný dojem. Časom, pravidelným používaním sa však žiarivá bielosť vytráca a nahrádzajú ju nevýrazná šedá, ktorá už ani zďaleka nepripomína pôvodnú farbu.

Ak chcete udržať bielu farbu čo najdlhšie bielu, nemusíte hneď siahať po bielidlách z obchodu. Naučíme vás niekoľko trikov, ktoré dobre poznali a používali aj naše staré mamy.

Ako odstrániť z bielej bielizne škvrny?

Do väčšieho hrnca nalejte 2 litre vody a priveďte tekutinu do varu. Vezmite 3 citróny a vytlačte z nich šťavu. Do horúcej vody pridajte 1 lyžicu soli, citrónovú šťavu a ¼ šálky obyčajného pracieho prostriedku (namiesto pracieho prostriedku môžete použiť mydlový sliz). Nechajte rozpustiť a namočte do tekutiny bielizeň. Nechajte pôsobiť 40 minút. Potom opláchnite v čistej vode a nechajte uschnúť.

Ako odstrániť škvrny od potu z bieleho prádla?

white-t-shirt-with-yellow-pit-stains

1 lyžicu jedlej sódy nasypte priamo na škvrnu. Potom prerežte citrón na polovicu a pretierajte ním škvrnu. Nechajte pôsobiť 15 minút a vyperte ako zvyčajne.

Ako vrátiť bielizni žiarivú bielosť?

New-arrival-white-font-b-sheer-b-font-font-b-curtains-b-font-new-high-grade

Použite univerzálne prírodné bielidlo. Nechajte zovrieť vodu a potom do nej pridajte 2 citróny nakrájané na plátky. Vložte bielizeň do tekutiny a nechajte pôsobiť 40 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.

Citrón je vynikajúci univerzálny čistič a silné prírodné bielidlo, ktoré nepoškodí tkaniny.

Na chúlostivé materiály

Zmiešajte ¼ šálky bežného prášku na pranie s ¼ peroxidu vodíka a dvomi litrami teplej vody. Namočte prádlo a nechajte pôsobiť po dobu 30 minút. Potom dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.

Táto metóda je vhodná na pranie vlnky a iných chúlostivejších materiálov. Je tiež nutné vybrať si vhodný prací prostriedok.

Intenzívne čistenie

Zmiešajte ¼ šálky peroxidu vodíka so 4 kvapkami amoniaku a 1 litrom vody. Namočte do tohto roztoku vaše prádlo a nechajte namočené 10 minút. Potom dôkladne opláchnite.

Toto riešenie je silnejšie ako predošlé a teda aj veľmi účinné. Nezabudnite si pri namáčaní prádla nasadiť rukavice.

Na záclony pomocník z kuchyne!

Dokonale vybieli zažltnuté a staré záclony. Môžete ho pridať  priamo k prášku na pranie (stačí skutočne trocha prášku). V prípade veľmi zažltnutých záclon nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

zdroj: brightside.me

Foto: unsplash

Dnes najobľúbenejšie