Vezmite pohár na zaváranie a o chvíľu viete, ako je na tom pôda: Toto vám ušetrí za hnojivá a už nebudete váhať, čo kam vysadiť!

Nedarí sa vašim rastlinkám na konkrétnom mieste v záhrade? Toto môže byť za dôvodom.

Ak máte záhradu, je samozrejmé, že plodiny a kvety chceme vysadiť na tie miesta, kde je pôda najhodnotnejšia – obsahuje najviac životodárnych zložiek, ktoré prospejú rastlinkám a ušetria nám náklady za hnojivá. Ukážeme vám jednoduchý trik, ako kvalitu pôdy overiť úplne jednoducho. Tiež vám pomôže rastliny lepšie zadeliť – napríklad na tie, ktoré obľubujú ílovité pôdy umiestniť na miesta s vyšším výskytom ílu a tie, ktoré prežijú v piesčitej pôde, uložiť naopak tam, kde ho je v záhrade viac.

Potrebujeme:

1 prázdny sklenený pohár

Pôdu

Postup:

Z pôdy odstránime vrchnú vrstvu trávy a korene rastlín tak, aby sme mali čo najčistejšiu pôdu. Pôdu naplníme do 3/4 nádoby a doplníme vodou.

Potom nádobu – pohár zatvoríme a obsahom dobre pretrepeme – aspoň jednu minútu. Je potrebné, aby sa celý obsah dobre premiešal.

Potom pohár jednoducho položíme na ľubovolné miesto a necháme aspoň 1 deň odstáť, tak, aby sa hmota vo vnútri usadila. V pohári sa po usadení vytvoria jednotlivé vrstvy – tie vám ukážu aký podiel jednotlivých zložiek je vo vašej pôde. Vrstvy sa rozdelia na vrstvu piesku, ílu a organickú hmotu.

Ako vidíte, piesku je v tejto pôde najviac a je najťažší, preto sa usadil na spodu.

Ílu je v pôde najmenej – táto vrstva je najmenšia.

Organická hmota je najľahšia, usadí sa preto na vrchu a vytvorí súvislú vrstvu.

Ako využiť výsledok?

Je vo vašej vzorke najviac piesku? V tom prípade primiešajte do pôdy dostatok kompostu a organických zložiek (napr, zhnité lístie) – vďaka tomu bude vaša pôda schopná lepšie udržať živiny a vodu. V piesčitých pôdach sa darí napríklad melónu, agátu bielemu, čakanke, špargli, cibuli zimnej, jahodám alebo napríklad aj rumančeku  či viniču.

Prevláda íl? Takúto pôdou je potrebné prevzdušniť a odľahčiť. Neváhajte do nej primiešať piesok, alebo kompost. Ílovité pôdy je nutné častejšie prekyprovať a pri práci na takejto pôde uložte do pôdy nášľapné kamene, aby ste ju viacej neutláčali. Na ílovitých pôdach dopestujete napríklad slnečnicu, ľaliovku, echinaceu, astry, slnečníčku drsnú alebo rozchodník.

Dobré noviny Dobré noviny - najviac pozitívnych správ

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.