Môj trik, ako vyhnať zo záhrady krtkov: Bez chémie a nestojí to ani cent!

Tiež vám v záhrade vyčíňa krtko, alebo je ich u vás na pozemku dokonca viac? Ja na týchto podzemných záhradných teroristov nepoužívam chémiu, ale tento jednoduchý odpudzovač.

Tiež vám v záhrade vyčíňa krtko, alebo je ich u vás na pozemku dokonca viac? Ja na týchto podzemných záhradných teroristov nepoužívam chémiu, skôr sa snažím dostať ich z môjho pozemku (napríklad k susedovi :-D). Toto jednoduché zariadenie na odplašenie krtkov som našiel v časopise pre záhradkárov.

Ako na to?

Je to veľmi jednoduché, potrebujete len tyč – ideálne kovovú (alebo drevenú) dlhú asi 1,5 metra a plastovú fľašu.

Na bokoch plastovej fľaši urobíme 4 otvory na protiľahlých stranách a uvoľnené časti poslúžia ako akési krídla, vďaka ktorým sa bude pod vplyvom prúdenia vzduchu fľaša pohybovať. Potom fľašu jednoducho nastokneme na tyč a tú zapichneme do zeme asi 40 cm hlboko.

Ako to funguje?

Pohybujúca sa fľaša spôsobuje vibrácie, ktoré sa prostredníctvom tyče prenášajú do zeme. Tieto vibrácie my síce necítime, no sú veľmi významné pre krtkov, ale aj ich potravu v pôde. Tie sa od zdroja nepríjemných vibrácií budú držať čo najďalej. Ideálne je do pôdy v záhrade zapichnúť niekoľko takýchto odpudzovačov krtkov. Ja ich mám na záhrade 5 a zatiaľ mám s krtkami pokoj.

Počul som aj o zapichovaní týchto detských vrtuliek priamo do krtincov. To som však ešte neskúšal, pretože vibrácie spôsobené kovovou tyčou sú podľa mňa určite silnejšie.

Za nápad ďakujeme Braňovi Kubríkovi! 

Dnes najobľúbenejšie