Chcete spánok ako v bavlnke? Kúzlo je v tomto detaile!

Spánkom trávime tretinu svojho života, preto je dôležité si ho čo najviac spríjemniť.

To, ako sa počas celého dňa cítite a či ste fit, alebo vás neustále trápia bolesti chrbta, veľmi záleží aj od toho, ako sa vyspíte. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je základ, no na to, aby ste to docielili, potrebujete aj dobrý matrac. Jeho výber by mal prejsť trochu prísnejšími kritériami tak, aby vám dokonale sadol. Inak vám hrozí, že sa prípadných bolestí chrbta a pocitu dolámanosti tak skoro nezbavíte.

Spánkom trávime tretinu svojho života, preto je dôležité si ho čo najviac spríjemniť. Takzvané provizórne spanie na pohovkách, na zemi či po kamarátoch sa akceptuje naozaj len vo výnimočným prípadoch a je to najmä výsada mladých ľudí. Tí starší, ktorí už roky pracujú, veľmi dobre vedia, že na to, aby sa počas celého dňa cítili dobre, sa musia poriadne vyspať a hlavne – vo svojom. Vlastná pohodlná posteľ je základ, no jej dôležitou súčasťou je hlavne matrac.

Môžete mať akúkoľvek veľkú posteľ a akékoľvek úžasné periny a vankúše, no ak nemáte ten správny matrac, nikdy sa nevyspíte kvalitne, hoci to možno tak nevnímate. Okrem toho, nekvalitný a zlý matrac vám môže privodiť aj bolesti chrbta, ktoré sa z občasných veľmi ľahko dokážu zmeniť na chronické. Súčasný životný štýl väčšiny ľudí kladie mimoriadne silnú záťaž na chrbticu a pohybový aparát. Ľudia totiž väčšinu dňa presedia v práci, autom sa presúvajú do nej i domov a celkovo sa pohybujú menej, ako by bolo vhodné. Bolesti chrbtice preto na seba nenechajú čakať. Ten, kto by sa ich chcel zbaviť, potrebuje zmeniť pár vecí – viac sa hýbať, zdravšie sa stravovať a mať kvalitný matrac. Práve vhodne zvolený matrac totiž dokáže bolesti podstatne zmierniť. No ako si vybrať ten správny?

Všeobecne platí, že matrac by nemal byť ani príliš mäkký, no ani príliš tvrdý. Ani jeden z nich totiž nie je pre chrbticu vhodným riešením, pretože jej spôsobuje neprirodzené stavy. Tými sú napríklad neprirodzene stlačené medzistavcové platničky pri mäkkých matracoch či neprirodzená poloha chrbtica pri tých tvrdých. Ak sa ráno čo ráno budíte dolámaní, vedzte, že príčinou týchto problémov nemusí byť len váš vankúš, čo je tiež samostatná kapitola, ale aj matrac. Pamätajte, že chrbtica musí ostať v rovine a matrac by sa mal prispôsobiť vám, nie vy jemu. Ak je to opačne, niekde robíte chybu, ktorú by ste však mali čo najskôr napraviť.

Takisto sa hovorí, že matrace by ste mali počas života aj vymeniť. To zistíte najmä podľa toho, keď sa cítite vo vašej posteli nepohodlne, a to aj napriek tomu, že hoci ste sa dobre vyspali, necítite sa dobre. Výberu matracu treba preto venovať veľkú pozornosť, aby ste nekúpili, ako sa hovorí, mačku vo vreci. Napríklad ľudia s väčšou hmotnosťou by si mali vyberať tvrdšie matrace. To platí aj pri tých ľuďoch, ktorí preferujú spanie na chrbte či na bruchu. No napríklad tí, ktorí spia na boku, by si mali kúpiť mäkší matrac. Samozrejmosťou je, že ak už matrac kupujete, musíte si ho poriadne vyskúšať. Takisto sa nestráňte odborníkov, ktorí vám pri jeho výbere ochotne pomôžu.

V súvislosti s matracmi sa často hovorí aj o takzvanej lenivej či pamäťovej pene. Je to špeciálna visco-elastická pena, ktorá má jednu jedinečnú vlastnosť, a teda, že sa dokonale prispôsobí tvaru vášho tela. Tým pádom sa váha rozloží optimálne a telo sa stabilizuje v danej polohe, pričom pri zmene polohy sa celý proces opakuje. Toto všetko prispieva k pokojnejšiemu spánku. Ak túžite po zdravom spánku, takýto matrac by mohol byť pre vás tou správnou voľbou.

Pri výbere matracu rozhoduje aj veľkosť. Matrace 90×200 patria medzi matrace štandardných rozmerov a ich výber je pomerne široký. Od veľkostí závisí aj výsledná cena, pričom platí, že, samozrejme, existuje viac štandardných rozmerov, práve preto je nesmierne dôležité venovať ich výberu veľkú pozornosť, a to nielen podľa druhu matracu, ale aj podľa samotného rozmeru. Matrace 140×200 môžu byť napríklad trochu drahšie, no všeobecne platí, že na takej dôležitej veci ako je práve matrac, by ste rozhodne nemali šetriť. Veď zdravie je len jedno a preto si ho treba chrániť. Správny matrac je jedným zo spôsobov, ako urobiť pre svoje telo maximum. Okrem toho, ten pocit, keď sa konečne kvalitne vyspíte a na druhý deň cítite fantasticky, je na nezaplatenie.

(PR)

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie