Geniálna rada, ako zvýšiť ochrannú fukciu doma vyrobeného rúška: Vložte do vnútra tento list, nebudete ľutovať!

Nosenie ochranných rúšok na verejnosti je v našej krajine už povinné, avšak v lekárňach stále zúfalo chýbajú. Aj preto sme boli nútení pomôcť si sami a v posledných dňoch teda čas doma trávime aj šitím domácich rúšok. Poradíme vám, ako zabezpečiť, že domáce rúška dlho vydržia skutočne dobre vás ochránia.

Na úvod: zásady, ako sa o rúško správne starať

  1. Látkové rúšku je nutné pravidelne dezinfikovať.
  2. Skôr, ako si pred odchodom von rúšku nasadíme, starostlivo si umyjeme ruky. Potom rúško priložíme na nos a ústa, aby tesne priliehalo k tvári, upevníme šnúrkami či gumičkami, aby dobre držalo a nepadalo.
  3. Rúško by malo zakrývať od nosa po bradu.
  4. Počas používania sa rúška nedotýkame.
  5. Látkovú rúšku by sme nemali mať na tvári dlhšie ako 3 až 4 hodiny vkuse, potom dôjde k jej zvlhčenie a nemá žiadnu účinnosť! Je lepšie mať dvojitú vrstvu látky alebo rúško s filtrom. Záleží tiež na tom, ako veľa s rúškom hovoríme.
  6. Keď prídeme zvonku, tak si pred zložením rúška z tváre dôkladne umyjeme ruky dezinfekčným mydlom a rúšku zložíme za šnúrky či gumičky a nedotýkame sa zbytočne tvárovej časti.
  7. Raz použitú látkovú rúšku okamžite dáme prať na minimálne 60 ° C (lepšia je vyvariť) a znovu si umyjeme ruky. Pred použitím je dobré rúško ešte prežehliť.

Každá ochrana je lepšia ako žiadna, poradíme vám, ak ochrannú funkciu rúška vylepšiť!

Návodov na výrobu rúška už nájdete na internete mnoho. Od tých najjednoduchších, ktoré zvládnete vyrobiť aj bez šijacieho stroja, až po tie zložitejšie. Ideálny materiál na výrobu rúška je 100% bavlna. Tá vás však ochráni len zhruba na 50% a preto je vhodné doplniť ju o filter. Ten jednoducho vložíte do vrecka, ktoré rúško obsahuje. 

Ochranný účinok jednotlivých materiálov

Vrecko do vysávača – Je vysoko odporúčaný ako filter pre doma vyrobené rúška, nakoľko väčšina druhov poskytuje až 85% efektivitu filtrovania častíc s veľkosťou vírusu (teda 0,2 mikrónu).

Kuchynská utierka – Kvalitnejšie kuchynské utierky dokážu ochrániť pred koronavírusom až na 70%.

Antibakteriálna obliečka (na vankúš) – Tento materiál má približne rovnakú ochrannú schopnosť, ako kuchynská utierka, takže približne 70%.

Zmes bavlny – Podobne ako kuchynské utierky a antibakteriálna obliečka, aj tento materiál vás ochráni na 70%.

Ľanové plátno – Podobne ako bavlna, ľanové plátno je výborným materiálom na výrobu rúška s ochranným účinkom asi na 60%.

Obyčajná obliečka na vankúš – Oproti jej antibakteriálnej konkurencii má síce nižšiu schopnosť filtrácie, avšak ostáva vhodným materiálom na výrobu rúška.

Hodváb – Tento materiál vás ochráni približne na 50%.

100% bavlna – Bežne dostupný materiál, ktorý je vhodný na výrobu rúška s 50% účinnosťou.

Bežný šál – Ak nemáte k dispozícii rúško, ochráňte si tvár aspoň šálom, ktorý má rovnakú účinnosť, ako bavlnené rúško, čiže 50%.

Dajte do rúška tento list – bude sa vám oveľa lepšie dýchať a to nie je všetko

Ak máte ochranné rúško s kapsičkou na filter, vyskúšajte si okrem filtra dať do kapsičky aj 1 lístok mäty, nádchovníka, bazalky alebo eukalyptu.

zdroj: living.iprima.cz

Vďaka tomuto jednoduchému triku sa vám bude s rúškom nielen lepšie dýchať, ale zároveň použitím uvedených byliniek zlepšujete účinnosť rúška. Tieto rastlinky majú totižto dezinfekčné, antibakteriálne aj protivírusové účinky. Pomôže aj to, ak si kvapnete kvapku esenciálneho oleja z týchto rastlienk na vonkajšiu stranu rúška. V takomto prípade však pracujte len s takými vôňami, ktoré sú vám príjemné.

Návod, ako si vyrobiť rúško s filtrom

https://youtu.be/mZxTM7NxAuE

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie