Už sa to určite stalo každému z nás, stačí malá chvíľka nepozornosti a na dne hrnca sa objaví nepríjemná pripálenina. V prvej chvíli si okamžite predstavíme, ako dlho budeme tento nepekný pozostatok varenia odstraňovať. Tomu je však koniec! Ukážeme vám, ako očistiť pripálené hrnce, panvice či plechy na pečenie rýchlo, jednoducho a bez zdĺhavého odmáčania.
1.
Potrebujeme:
Vodu
Ocot
Postup:
Zmes vody a octu nalejme do pripáleného hrnca, preložíme na plameň a po uplynutí niekoľkých minút môžeme vidieť, že pripálené zvyšky sa zo stien postupne začínajú uvoľňovať. Vezmeme drevenú varešku a zvyšky ľahko odstránime. Následne hrniec klasicky umyjeme saponátom.
2.
Tento spôsob je veľmi účinný aj v prípade starších alebo veľmi odolných pripálených povrchov. Množstvo octu a jedlej sódy môže variovať v závislosti od veľkosti pripálenej plochy.
Potrebujeme:
Ocot
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Jedlú sódu
Vodu
Postup:
Do hrnca nalejeme vodu tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Pridáme šálku octu. Hrniec preložíme na plameň a privedieme k varu. Po chvíli sa pripálené zvyšky začnú uvoľňovať.
Hrniec zložíme z plameňa a do octovej zmesi pridáme 2-3 lyžice sódy. Necháme pôsobiť niekoľko minút a potom celú zmes z hrnca vylejeme.
Vezmeme hubku a hrniec vydrhneme drsnejšou stranou hubky (30-45 sekúnd by malo celkom stačiť). Ak sa škvrny ani teraz nedajú ľahko odstrániť, môžeme znečistený povrch posypať ešte trochou jedlej sódy, ktorá nám čistenie uľahčí. Hrniec dôkladne opláchneme a môžeme vidieť, že je čistý a žiarivý ako nový!
3.
Tento spôsob je vskutku netradičný, ale ako uvidíte na videu, funguje skutočne výborne. Všetko, čo naň potrebujete je trocha vody a niekoľko kociek cukru, ktorými znečistený povrch „vydrhnete“ Výsledok stojí za to, ale nie je vhodný napríklad na teflónové povrchy.
4.
Tento postup je vynikajúci na čistenie pripálených zvyškov z nerezových povrchov.
Potrebujeme:
1-2 lyžice saponátu
Jedlú sódu
Vodu
Postup:
Do pripálenej panvice alebo hrnca nalejeme saponát a povrch posypeme jednou sódou – tak, aby pokrývala pripálenú plochu. Do panvice napustíme vodu a preložíme na plameň. Privedieme k varu a necháme variť niekoľko minút. Zložíme z plameňa a tekutinu vylejeme. Panvicu opláchneme a zvyšky vyčistíme drsnejšou stranou hubky.
5.
Ak nemáte poruke prípravky na čistenie z obchodu nezúfajte. S pripálenými zvyškami vám môže pomôcť aj obyčajný citrón.
Potrebujeme:
2-3 citróny
Vodu
Plastovú alebo drevenú varešku
Postup:
Do pripálenej panvice alebo hrnca napustíme vodu. Citróny rozkrojíme na polovice a vložíme ich do panvice. Preložíme na plameň a privedieme k varu. Zmes necháme niekoľko minút variť, potom zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Pripálené zvyšky potom jednoducho odstránime vareškou a umyjeme.
6.
Plechy na pečenie častým používaním strácajú lesk. Okrem toho nás vedia poriadne potrápiť aj pripálené zvyšky dobrôt, ktoré sa dajú len veľmi ťažko odstrániť a často pri snahe vyčistiť ich, poškodíme aj povrch plechu. Tomu je koniec. Stačí zmiešať ¼ šálky jedlej sódy a trochu peroxidu vodíka tak, aby vznikla konzistencia pasty. Pastu nanášame kruhovitými pohybmi na povrch plechu. Necháme pôsobiť 2-3 hodiny a opláchneme. Plech je opäť ako nový!
Poznámka: ak nechcete použiť peroxid vodíka, môžete ho nahradiť obyčajnou vodou.
Ďalšie skvelé triky v kuchyni, ktoré vám uľahčia život, nájdete TU!
7.
Vedeli ste, že obľúbený nápoj nemusí byť len na osvieženie, ale perfektne sa hodí aj na čistenie pripálených riadov? Tento postup je síce o niečo dlhší, ale skutočne funguje. Ak teda nemáte po ruke žiadnu inú metódu, môžete použiť práve túto.
Potrebujeme:
Coca-Colu
Drevenú varešku
Postup:
Coca-Colu nalejeme na pripálenú povrch a necháme pôsobiť, kým sa pripálené zvyšky nezačnú uvoľňovať. Potom zvyšky jemne zoškrábeme vareškou a klasicky umyjeme.