Dažďová voda nestojí nič – doslova nám padá z neba. Múdri ľudia ju dokážu využiť nielen v záhrade, ale aj inak. Poradíme vám, ako vodu zachytiť, využívať a prečo je taká cenná!
Na zalievanie je nenahraditeľná
Namiesto využívania toho, čo máme úplne zadarmo, niektorí ľudia využívajú na zaleivanie záhrad pitnú vodu a povedzme si pravdu, je to doslova plytvanie. A to zvlášť v obdobiach, kedy je vody dostatok. Dažďová voda má nízky obsah solí, má mierne kyslú reakciu a neobsahuje chlór ani iné chemikálie (samozrejme, pokiaľ nehovoríme o priemyselných zónach). Táto voda má vyvážený pomer živín a kedže je mäkká a odráža teplotu vonkajšieho prostredia, pre rastlinky je absolútne ideálna.
Je dokázané, že dažďovú vodu dokážu omnoho jednoduchšie absorbovať a aj zužitkovať. Dokonca, skúsené gazdinky nedajú dopustiť na zalievanie izbových aj záhradných kvetov. Mnohí pestovatelia odporúčajú odstátu dažďovú vodu predovšetkým na orchidei, podporuje ich častejšie a dlhšie kvitnutie.
Využijete ju aj doma
Dažďová voda síce nie je vhodná na pitie ani do umývačky, dá sa však skvele využiť. Veľmi výhodné je túto vodu používať na pranie. Pri praní s dažďovou vodou nemusíte použiť, zmäkčovače vody, ochranu pred vodným kameňom, a dokonca ani aviváž. Stačí aj menej pracieho prostriedku.
Vysvetlenie nám poskytuje chémia:
Keď sa tvrdá voda dostane do kontaktu s pracím prostriedkom v práčke vznikajú zrazeniny – ktoré vidíme ako malé biele vločky. Táto reakcia obmedzuje čistiacu schopnosť pracieho prostriedku a vy ho preto musíte použiť viac. Zároveň sa tieto drobné častice dostávajú do vnútorných štruktúr práčky a zanášajú ich. Navyše, pri praní v mäkkej dažďovej vode nepotrebujete používať aviváž a bielizeň bude aj tak mäkká a voňavá.
Okrem toho je dažďová voda vynikajúca aj na čistenie a napríklad aj na umývanie auta. Pri jej využití potrebujete menej čistiaceho prostriedku. Navyše, táto voda nezanecháva typický biely povlak na povrchu, neobsahuje totiž soli.
Samozrejme, je dobré oddeliť vodu, ktorú používame v interiéri alebo napríklad na čistenie od tej, ktorou zalievame naše rastlinky.
Ako ju zachytávať?
Najjednoduchšie je zachytávať dažďovú vodu priamo z ríny. Postačí vám na to obyčajný plastový sud a podložie, ktoré ľahko zhotovíte napríklad z betónových tvárnic. Ak chcete dažďovú vodu zachytávať len do záhrady, nemusíte používať špeciálne sieťky alebo filtre. V prípade využívania v domácnosti zvoľte jeme sitá alebo iné jednoduché filtračné riešene, ktoré zachytí nečistoty. Voda použitá v mimo záhrady by mala byť zužitkovaná čo najskôr.
Vynikajúci tipom sú kaskádovité zberné nádoby, ktoré zachytia vodu aj pri nadmernom úhrne zrážok.
Do sudov je samozrejme nutné namontovať aj vypúšťací ventil, aby ste vodu mohli ľahko a najmä kedykoľvek využívať. Ventil pohodlne napojíte napríklad na hadicu.
Aj na balkóne môžete dažďovú vodu jednoducho, ale veľmi účelne zachytávať!
zdroj: gardeningchannel