Doniesli ste ju z obchodu a už po dvoch dňoch z nej zbierate len vysušené listy?
Vianočná ruža neodmysliteľne patrí k sviatkom a mnohí tento symbol Vianoc po jej odkvitnutí vyhadzujú alebo sa ani nedočkajú jej rozkvitnutia pre zlú starostlivosť.
Stačí pritom iba trochu námahy a vianočnej ruži sa môže dariť tak, že vám bude kvitnúť každé Vianoce a nebudete zakaždým musieť kupovať novú.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
To, ako sa o ňu starať, priblížil kedysi na svojom Facebooku profesor Ivan Hričovský, ktorý na sociálnych sieťach so svojimi kolegami neradí len ovocinárom.
Tipy na starostlivosť o vianočnú ružu od tohoto odborníka spracovala Simona Gálová
Pozor na radiátor a prievan
Vianočnú hviezdu pestovali už Aztékovia, ktorí ju používali nie len na výrobu červených a fialových farbív, ale mliečnu bielu šťavu z ruže používali na výrobu lieku proti horúčke.
Už vtedy spozorovali, že táto tropická rastlina kvitne v decembri, keď sa zelené listy menia na červené.
Čo robiť, aby sme sa z krásy vianočnej ruže tešili naozaj dlho aj u nás v slovenských domácnostiach?
„Po príchode z predajne rastlinu neumiestňujte do blízkosti radiátora ani do prievanu. Vhodnejšia je menej vykurovaná miestnosť s teplotou 17 až 20 stupňov Celzia aspoň počas noci. Ani so zálievkou to nepreháňajte,“ priblížil na sociálnych sieťach Ivan Hričovský, podľa ktorého stáčajúce sa listy môžu byť prejavom aj nadbytku, nielen nedostatku vody.
So zálievkou to podľa odborníkov na rastliny netreba preháňať, aby jej nezhnili korene.
„Pred každým zaliatím nechajte substrát mierne preschnúť. Rastlina by nemala stáť vo vode, preto prebytočnú z podmisky vždy vylejte,“ poradil profesor Hričovský fanúšikom na Facebooku.
Koľko svetla je dosť?
Vianočná ruža by mala byť podľa odborníkov umiestnená na svetlom mieste, kde bude mať aspoň šesť hodín nepriameho slnečného svetla.
Mali by ste sa však vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, pretože by rastline mohlo spáliť listy.
Vianočná ruža je tropickou rastlinou a preto miluje vlhké prostredie, ktoré jej môžete zabezpečiť pravidelným rosením, ktoré by malo zabrániť vysychaniu, ktoré môže spôsobiť zapnuté kúrenie.
Zakryte ružu škatuľou
A čo robiť, ak vianočná ruža predsa len opadne? Podľa profesora Hričovského ju nemusíte vyhodiť, stačí len málo nato, aby bola okrasou Vianoc aj o rok.
„Všetky výhonky skráťte na 15 až 20 centimetrov. Aby ste zastavili vytekajúcu mliečnu šťavu, pridržte na jednu až dve sekundy pri čerstvo zrezanom výhonku zapálenú sviečku alebo zapaľovač. Takto ošetrenej rastline doprajte pokoj. Vyberte svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia a prievanu. Zalievajte asi každých desať dní tak, aby bol substrát stále mierne vlhký. Prebytočnú vodu z podmisky vždy vylievajte,“ vysvetlil na sociálnych sieťach.
V polovici mája potom rastlinu presaďte do trochu väčšieho črepníka, ako bol pôvodný. Použite čerstvú zeminu na izbové rastliny.
„Keď sa objavia nové listy, môžete raz za dva týždne pridať do zálievky kvapalné hnojivo na izbové rastliny, nie však skôr ako mesiac po presadení.
Vianočná ruža prýštec najkrajší – je rastlina krátkeho dňa, čo znamená, že kvitnúť začína až vtedy, keď je deň kratší ako 12 hodín pri teplote 18 až 20 stupňov Celzia a 11 hodín pri teplote 24 až 26 stupňov Celzia.
Čím je najmä denná teplota vyššia, tým bude na tvorbu kvetov potrebná dlhšia tmavá perióda.
Od októbra rastlinu preto každý deň aspoň na 14, ideálne však až na 16 hodín zakrývajte papierovou škatuľou,“ vysvetlil.