Na udržanie upratanej a čistej kuchyne používame množstvo čistiacich prostriedkov z obchodu.
Je však možné zvládnuť to s perfektným výsledkom aj bez použitia chémie? Odpoveď znie áno.
Prinášam vám niekoľko geniálnych trikov, ktoré poznali a úspešne používali už naše staré mami. Kuchyňu odmastíte a vyčistíte dokonale a hlavne nadlho!
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Ako odmastiť kuchynskú linku?
Každý, kto pravidelne varí vie, že pri príprave jedál dochádza k znečisteniu sporáka, aj linky.
Tuk často fŕka na všetky strany a môže sa usadiť aj na dvierkach a pracovnej doske.
Samozrejme, je nevyhnutné po varení udržiavať poriadok a sporák, aj linku pravidelne čistiť.
Aby ste si to uľahčili, vyskúšajte tento efektívny čistiaci prostriedok z youtube kanála Марина Жукова., ktorý si vyrobíte sami doma.
Ak sa tuk usadí na okolitých povrchoch, neodstránite ho hneď a pokryje ho aj vrstva prachu, zmení sa na nepríjemnú lepkavú vrstvu.
Na efektívne vyčistenie takýchto nečistôt máme pre vás účinné a cenovo dostupné riešenie.
Nepotrebujete ani škodlivú chémiu.
Potrebujeme:
50 ml vodky
50 octu
100 ml vody
1 ČL pracieho mydla alebo saponátu
Postup:
Do fľaše s rozprašovačom si nalejeme vodku, ocot, vodu.
Pridáme lyžičku pracieho mydla alebo saponátu.
Pretrepeme a môžeme aplikovať na znečistený povrch.
Následne si zoberieme kefku na čistenie a mäkkú špongiu.
Prípravok nastriekame na linku, aj na zástenu.
Povrch vyčistíme pomocou kefky.
Následne utrieme mäkkou špongiou.
Tento prípravok dokonale rozpúšťa mastnotu.
Kefka zrýchľuje a zlepšuje proces čistenia.
Nakoniec už len utrieme dosucha a linka žiari čistotou.
Okná v kuchyni vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie!
Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip.
Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu.
Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!
Na čistenie podlahy, proti myšiam a pavúkom v kuchyni
Mnohé gazdinky ho používajú ako univerzálny čistič na všetky povrchy v kuchyni.
Okrem toho, že skvele vyčistí, odoženie z vášho bytu myši, pavúky a ďalších škodcov, ktorí radi pochutia na potravinách v kuchyni.
Dá sa používať na všetko, okrem povrchov z pravého dreva, mramoru a prírodného kameňa. Stačí, ak pomarančové alebo mandarínkové šupky nabudúce jednoducho zalejte octom a necháte 10 dní až 2 týždne lúhovať na chladnom mieste.
Potom sceďte a máte pomocníka do domácnosti, akého v obchode určite nekúpite!
Čistá mriežka z digestora
Potrebujeme:
Vriacu vodu
½ šálky jedlej sódy
Postup:
Do väčšieho hrnca (do ktorého sa zmestí filter) nalejeme vodu a privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme sódu a rozmiešame. Zložíme z plameňa a do vriacej vody pohoríme filter. Necháme 15 -20 minút odmočiť.
Potom filter prepláchneme pod tečúcou vodou. Ak je filter znečistený veľmi silným nánosom nečistôt, postup zopakujte, prípadne nechajte máčať dlhšiu dobu.
Sporák čistý v jednom kroku
Potrebujeme:
+ kotúč kuchynského papiera,
+ peroxid vodíka
+ jedlú sódu.
Ako na to?
Naplňte pol šálky jedlou sódou a pridajte peroxid vodíka (3%).
Pridajte tak, aby ste vytvorili konzistenciu pasty.
Naneste na škvrny a na znečistený povrch a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite kuchynským obrúskom – spolu s pastou vezmete aj škvrnu.
Pasta je výborná aj na čistenie vnútra rúry. Všetko máte čisté jedným ťahom a bez námahy.
Ak na sporák vykypelo mlieko, posypte ho soľou a prikryte ho navlhčenou papierovou utierkou. Zápach sa nebude šíriť po miestnosti a o ľahko vyčistíte aj veľmi znečistený povrch.
Čistá kuchynská linka
Potrebujeme:
1 diel rastlinného oleja
2 diely jedlej sódy
Postup:
Obe ingrediencie jednoducho zmiešame – mala by nám vzniknúť konzistencia pasty. Pastu nanesieme handričkou na znečistený povrch. Na zárezy a škáry môžeme použiť starú zubnú kefku. Hmota do seba absorbuje všetky nečistoty a mastnotu. Vám už ostáva len tešiť sa z perfektne čistej linky.
Kachličky na stene kuchynskej linky
Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!
Varešky a drevený riad
Do lavóra alebo umývadla nalejte vodu, pridajte ocot a nechajte v tomto kúpeli namočené 2-3 hodiny. Drevený riad bude ako nový. Túto procedúru je pre životnosť dreveného riadu dobré opakovať raz za mesiac.
Rúra
Ak máte pripálené zvyšky vo vnúti rúry, je dobré dať na spodok misku s vodou a pár lyžičkami sódy, octu, alebo pár kvapkami citrónovej šťavy a nechať zahriať, aby usadeniny zmäkli.
Zmes pre dokonalú čistotu, na ktorý nedám dopustiť
Vezmite 2-3 bal. prášku do pečiva a zmiešajte ho s vodou tak, aby sme vytvorili konzistenciu pasty – ja zvyknem miešať redšiu hmotu, ktorá sa ľahšie rozotiera.
Teraz jednoducho rozotrieme po vnútri rúry a necháme pôsobiť ideálne cez noc – minimálne 3 hodiny. Potom zmyjeme mokrou hubkou – pasta do seba nasaje nečistoty a mastnotu, rúra je po čistením ako nová. Funguje to aj na čistenie plechov.
Sklo lesklé ako nové
Chcete, aby sa vaše sklenené poháre a nádoby leskli ako nové? Zmiešajte trochu teplej vody s octom a soľou. Týmto roztokom umyte sklo a následne jednoducho opláchnite vodu. Výsledok je kryštálovo čisté sklo.
V momente sa zbavíte zápachu
Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.
Čisté panvice
Hliníkové panvice budú opäť žiariť, ak v nich povaríte vodu spolu so zemiakovými alebo jablkovými šupkami. Skvelé výsledky dosiahnete aj s rebarborou alebo obyčajným octom.
Smaltované panvice môžu časom stmavnúť a ak sa navyše na dne prichytia zvyšky jedla, vyčistiť takýto riad nie ej vôbec jednoduché. Na čistenie použite 1 lyžičku jedlej sódy zmiešanú s akýkoľvek prostriedkom na umývanie riadu. Vytvorte zmes konzistencie pasty a vyčistte s ňou nádobu. Potom stačí dôkladne opláchnuť čistou vodou. Aby ste zabránili hnednutiu smaltovaného riadu, prevarte v ňom aspoň raz za mesiac roztok vody a octu.
Chladnička bez zápachu
Ak chcete vnútro chladničky dokonale vyčistiť a zbaviť ho zápachu, najlepším riešením je opäť staviť na jedlú sódu. Zmiešajte 4 lyžice sódy s 1 litrom vody, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte do vnútra chladničky. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho zotrite. Chladnička bude hygienicky čistá a bez zápachu.
Na pripálené zvyšky
Mydlo na pranie je vynikajúce aj na odstránenie pripálených zvyškov. Nechajte ho rozpustiť v malom množstve vody a panvicu jednoducho a ľahko vyčistíte.
Žiadne mole ani hmyz v potravinách
Ak nechcete, aby sa vám do múky dostal hmyz alebo mole, vložte do nej niekoľko strúčikov neošúpaného cesnaku.
Skôr, ako budete brúsiť nôž, vložte ho na niekoľko minút do roztoku vody a soli.
Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť mlynček na mäso, je jednoducho v ňom zomlieť surový zemiak.